Kreatywna wizualizacja: narzędzie do osiągnięcia celów

Dowiedz się wszystkiego o kreatywnej wizualizacji z naszego artykułu!
Kreatywna wizualizacja: narzędzie do osiągnięcia celów
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czy spotkałeś się kiedykolwiek z pojęciem, jakim jest kreatywna wizualizacja? Zdobycie tego, czego chcesz, nie jest łatwe. Potrzeba czegoś więcej, niż pragnienie i dobre intencje. Jednak technika kreatywnej wizualizacji może pomóc w osiągnięciu celów. Jeśli właściwie zastosujesz tę technikę, Twoje myśli mogą stać się Twoim wielkim sprzymierzeńcem.

Oczywiście, technika ta nie sprawi, że wszystko będzie wyglądać magicznie. Będziesz musiał ją stosować z wysiłkiem, pasją, wytrwałością i pragnieniem. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby wierzyć w możliwości, jakie stwarza takie podejście. Przyjrzyjmy się, na czym polega ta potężna technika.

Kreatywna wizualizacja

Kreatywna wizualizacja to technika poznawcza, która wykorzystuje wyobraźnię do tworzenia obrazów mentalnych, w których projektujesz cele, które chcesz osiągnąć. Może ona pomóc w wygenerowaniu pozytywnych zmian w Twoim życiu.

Kreatywna wizualizacja

Dlatego technika ta łączy w sobie dwa ważne elementy. Pierwszy to moc wizualizacji lub zobaczenia, co chcesz osiągnąć albo chcesz, aby się wydarzyło. Drugi to kreatywność, czyli umiejętność tworzenia nowych rzeczy i przekraczania ustalonych granic.

Zdaniem ekspertów, celem tej techniki jest zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie oraz pomoc w osiągnięciu tego, co chcesz.

Co więcej, korzystanie z kreatywnej wizualizacji pomoże Ci zmodyfikować myśli i emocje poprzez wyobraźnię, aby osiągnąć indywidualne i społeczne dobro.

„Kreatywność to narkotyk, bez którego nie mogę żyć.”

– Cecil B. DeMille –

Kreatywna wizualizacja krok po kroku

Kreatywna wizualizacja nie jest tak prosta, jak się wydaje: nie wystarczy po prostu użyć wyobraźni. Musisz mieć także otwarty umysł i przezwyciężyć wszystkie ograniczające przekonania, które czasami napełniają Cię lękami i wątpliwościami. Poniżej wyjaśniamy szereg wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem tej techniki w praktyce.

Jasne i osiągalne cele

Ten pierwszy punkt jest niezbędny: Twoje cele muszą być jasne i realistyczne. Innymi słowy, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Łącząc swoją wyobraźnię i mądrość, będziesz w stanie osiągnąć to, czego pragniesz.

Wyobraź sobie, czego pragniesz

Logicznie rzecz biorąc, musisz być w stanie wyobrazić sobie, co chcesz osiągnąć. Mianowicie, musisz wyobrazić sobie sytuacje lub cele, które chcesz osiągnąć w konkretny i określony sposób. Pomoże Ci w tym Twoja pamięć i wyobraźnia.

Wizualizuj w spokojnym miejscu

Musisz celowo zachować i podtrzymywać te obrazy w swoim umyśle. Eksperci zalecają robienie tego w cichym miejscu, z dala od rozpraszaczy, gdzie można je wyraźnie odtworzyć.

I podobnie, zaleca się przeprowadzanie tego procesu kilka razy dziennie przez 10 lub 15 minut.

Przejrzyj swoje mentalne obrazy

Musisz sprawdzić wygenerowane przez siebie obrazy kreacji. W szczególności musisz upewnić się, że te obrazy są wierne rzeczywistości, którą chcesz osiągnąć. Dlatego konieczne jest wygenerowanie zarówno emocji, jak i myśli, które zakładasz, że pojawią się w tym momencie.

Mężczyzna w trakcie myślenia

Zmień swoje obrazy

Gdy już wystarczająco dobrze poznasz swoje obrazy, nadszedł czas, aby je zmienić, jeśli uważasz, że generują one negatywne lub dyskomfortowe treści. Innymi słowy, musisz je zmodyfikować, aby upewnić się, że prowadzą one do szczęścia.

Wskazówki dotyczące stosowania tej techniki

Jak widać, marzenie o wygraniu zawodów sportowych i myślenie o tym każdego dnia nie wystarczy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci skutecznie wdrożyć tę technikę:

  • Po pierwsze, miej otwarty umysł. Jeśli nie będzie on otwarty, technika ta w ogóle nie będzie skuteczna. Tylko z kreatywnym umysłem możesz zidentyfikować pojawiające się możliwości osiągnięcia swoich celów.
  • Utrzymuj stałe pozytywne nastawienie. Zarówno myśli, jak i słowa, mogą pomóc wzmocnić mentalne obrazy. Te z kolei zwalczają wątpliwości i negatywne uczucia, które mogą się pojawić.
  • Konsekwencja jest kluczowa. Nigdy nie przestawaj próbować ani wierzyć w siebie. W przeciwnym razie nigdy nie osiągniesz swoich celów.

Wreszcie, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że kreatywna wizualizacja to tylko część podróży. Rozumiemy przez to, że oprócz wyobrażania sobie i odtwarzania swoich marzeń, musisz także włożyć w nie wysiłek i zrobić swoją część pracy, aby je urzeczywistnić.

Wyobrażanie sobie, myślenie i pamiętanie nie doprowadzi do niczego, jeśli nie będziesz się starał, planował i działał.

„Nie bój się doskonałości – nigdy jej nie osiągniesz.”

– Salvador Dali –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.