Niezdrowa ciekawość: objaw typowy w cyfrowym świecie

Wiele portali odwołuje się do sensacji, by generować więcej klików. Tym właśnie karmi się niezdrowa ciekawość - jeden z ludzkich instynktów.
Niezdrowa ciekawość: objaw typowy w cyfrowym świecie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Niezdrowa ciekawość to jeden z ludzkich instynktów. Jak twierdził Plutarch, szukanie ekscytacji to nieposłuszeństwo rozumu, jakiego dopuszcza się każdy z nas. Patrzenie przez dziurkę od klucza jest zakazane – otwiera drzwi do tego, co społecznie nieakceptowane, co niewygodne i perwersyjne.

Każdy z nas pamięta zapewne pierwszy odcinek serialu Black Mirror. Opowiadał historię porwania jednego z członków angielskiej rodziny królewskiej. Porywacze postawili premierowi warunek – oddadzą jeńca, jeśli polityk będzie uprawiał seks ze świnią na wizji.

Nie ujawnimy finału odcinka, by nie spojlerować tym, którzy nie oglądali serialu. Jednak napięcie sięgało zenitu i widzowie ekscytowali się groteską. To jasny przykład przekraczania granic moralności, by wzbudzić niezdrowe podniecenie tym, co zakazane.

Klatka z serialu

Niezdrowa ciekawość w świecie Internetu

Każdy z nas czasami doświadcza niezdrowej ciekawości. Jak wskazują badania takie jak to przeprowadzone na uniwersytecie w Amsterdamie, człowiek czuje pociąg do ekscytowana się tym, co zakazane. To nasz instynkt.

Zachowania na nim bazujące często pojawiają się w Internecie. I nie chodzi tu jedynie o oglądanie pornografii. Niezdrowa ciekawość zatacza szersze kręgi. Gdy aktor Paul Walker zginął w wypadku samochodowym, miliony internautów szukały zdjęć z miejsca zdarzenia.

Podobnie działo się po śmierci Lady Diany. Dziesiątki magazynów publikowały zdjęcia wypadku, by generować większą sprzedasz. Czy takie skłonności czynią nas niemoralnymi? Niewątpliwie to jeden z aspektów człowieczeństwa. Ta perwersyjna strona istoty ludzkiej niejednokrotnie przejawia się w Internecie.

Clickbait a niezdrowa ciekawość

Surfer został zaatakowany przez rekina. Zamach na Bliskim Wschodzie doprowadził do śmierci setek osób: zobacz zdjęcia. Nowy program o życiu prywatnym gwiazd. Dziecko chore na rzadką przypadłość przypomina człowieka słonia…

W mediach społecznościowych i na portalach internetowych mnóstwo jest newsów żerujących na niezdrowej ciekawości. Generują one kliknięcia poprzez przyciąganie uwagi użytkowników zorientowanymi na sensację tytułami.

Wiele mediów odwołuje się do najniższych ludzkich instynktówTo nic nowego. 8 kwietnia 1949 roku w San Marino w Kalifornii 3-letnia Kathy Fiscus wpadła do opuszczonej studni. Stacje radiowe w całym kraju transmitowały nieudane próby uratowania jej.

Dziecko nie przeżyło. Jednak wskaźniki liczby słuchaczy były niezmiernie wysokie. To przykład zjawiska komentowanego przez George’a Gallupa już w 1923 roku: media nie mają na celu przekazywania informacji, a przyciąganie naszej uwagi i wykorzystywanie jej. Bazuje to na niezdrowej ciekawości.

Mężczyzna z telefonem

Pragnienie ekscytacji – pomiędzy ciekawością, biologią, empatią a przyjemnością

Nie wszyscy jednak zachowujemy się identycznie. Nie każdy przygląda się wypadkowi przejeżdżając obok samochodemNiektórzy odwracają wzrok, inni wręcz się gapią. Jednak za pomocą telefonu czy komputera każdy z nas może przez dziurkę od klucza podglądać niemoralne sceny.

Impulsem jest nasz instynkt. Ale jaki jest cel? Może mieć to funkcję biologiczną. Chodzi o przyglądanie się, by zrozumieć to, czego nie mamy na codzień. Przyglądamy się też po to, by empatyzować. Chcemy widzieć cierpienie, by współodczuwać emocje.

Nie należy zapominać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – niektórzy negują kontemplowanie tego, co “niepoprawne”. Warto zatem odróżnić ciekawość zdrową od niezdrowej. Ta druga ociera się bowiem o perwersję i bywa patologiczna.

Jak mawiał Carl Jung, każdy z nas ma swoją ciemną stronę, którą ukrywa przed światem. Niezdrowa ciekawość do niej należy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oosterwijk, S. (2017). Choosing the negative: A behavioral demonstration of morbid curiosity. PLoS ONE12(7). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0178399
  • Kidd C, Hayden BY. The Psychology and Neuroscience of Curiosity. Neuron. 2015;88(3):449-460. doi:10.1016/j.neuron.2015.09.010.
  • Loewenstein G. The psychology of curiosity: A review and reinterpretation. Psychol Bull. 1994;116(1):75-98. doi:10.1037/0033-2909.116.1.75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.