Pożądanie i jego ciemne strony

Pożądanie często przesłania Ci to, co już masz i sprawia, że to porzucasz. Arturo Graf, włoski poeta i pisarz, powiedział, że aby czuć się bezpiecznym, zmotywowanym i spokojnym przez całe życie, powinniśmy niewiele pragnąć, a jeszcze mniej od niego oczekiwać.
Pożądanie i jego ciemne strony

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2020

Pożądanie jest bezpośrednio związane z osiągnięciami, czy to chęcią osiągnięcia czegoś, czy samym osiągnięciem. Może być ono pozytywne, ale ma też swoje minusy. Pożądanie często przesłania Ci to, co już masz.

Arturo Graf, włoski poeta i pisarz, powiedział, że aby czuć się bezpiecznie, zmotywowanym i spokojnym przez całe życie, powinniśmy mało pragnąć, a jeszcze mniej oczekiwać.

Zarówno całkowity brak możliwości spełnienia swoich pragnień, jak i spełnienie wszystkich swoich pragnień ma swoje negatywne strony. Wydawałoby się, że to drugie rozwiązanie nie jest złe, ale tak naprawdę danie się ponieść pragnieniom może zepchnąć Cię w ślepą uliczkę. To rodzaj błędnego koła, z którego nigdy nie będziesz zadowolony.

Biorąc to pod uwagę, czy pożądanie powinno być posłuszne rozumowi? Nie musi, ale łatwo może ulec naiwności i nieproporcjonalności. A w efekcie sprawić, że staniesz się ślepy na te wszystkie cuda, które już masz lub które osiągnąłeś. Dlatego właśnie kluczowe jest pożądanie tylko wobec tego, co można w rozsądny sposób osiągnąć.

„Jeśli chcesz zbudować statek, nie poganiaj ludzi do zbierania drewna, przyśpieszania pracy i nie wydawaj rozkazów. Zamiast tego naucz ich tęsknić za bezkresnym i wspaniałym morzem”.
Antoine de Saint-Exupéry

Pożądanie zmusza Cię do dążenia do tego, czego nie masz

Dlaczego tak łatwo jest czegoś pragnąć i jednocześnie tak trudno jest do tego dążyć? Odpowiedź leży w fakcie, że pożądanie wiąże się z bezradnością, a dążenie do czegoś wymaga mnóstwa siły.

Zanim zaciekle czegoś zapragniesz, powinieneś dokładnie przeanalizować szczęście, jakie daje to ludziom, którzy to coś mają. W starożytnej Grecji wierzono, że im więcej pragnienia zasadzisz, tym mniej szczęścia zbierzesz. Tak więc, gdy zmniejszasz swoje pożądanie, zwiększasz tym samym swoją siłę.

Horacy, jeden z najważniejszych poetów lirycznych i satyrycznych wszech czasów, podchodzi do pożądania z ograniczającej, ale i wzbogacającej perspektywy. Doszedł on do wniosku, że ten, kto otrzymuje to, co mu już wystarcza, nie powinien pragnąć niczego więcej.

Zachód słońca

Pożądanie wobec tego, czego pragniesz, jest w pełni ludzkim uczuciem. Jest także konieczne. Jednak radzenie sobie z tym, co się dzieje, jest kluczem do szczęścia. Możesz pomyśleć, że będziesz szczęśliwy tylko wtedy, gdy dostaniesz to, czego chcesz, ale czasami zaczynasz czuć się w środku pusty, gdy tylko to już zdobędziesz.

Według George’a Bernarda Shawa w życiu występują tylko dwie prawdziwe tragedie. Jedna polega na tym, nie dostajemy tego, czego pragnie nasze serce. Druga z kolei wydarza się wtedy, gdy to coś uda nam się zdobyć. Heraklit, grecki filozof, uważał, że wcale nie jest dla ludzi korzystne, gdy dostają to, czego pragną.

Aby uniknąć ciemnych stron pożądania, powinieneś pragnąć czegoś, co zależy tylko od Ciebie

Biorąc to wszystko pod uwagę, powinniśmy zaznaczyć, że pożądanie samo w sobie nie jest złe. Niektóre pragnienia mogą uczynić Cię lepszą osobą. Ślepa wiara w to, czego chcesz, otwiera drzwi do samorealizacji i samowiedzy, czyli najwyższego szczytu ludzkich potrzeb. Duszę mierzy się szerokością jej pragnień, tak jak ocenia się katedrę po wysokości jej wież.

Niektórzy myśliciele uważają nawet, że w życiu istnieje tylko jedna siła napędowa: pożądanie. Dlatego tak ważne jest podkreślenie pozytywnej części pragnień danej osoby, aby osiągnąć swoje cele.

Bez tej potężnej siły nie widzielibyśmy żadnych wielkich postępów ludzkich. W głębi duszy cały nasz postęp wynikał z irracjonalnego pragnienia i bezgranicznej chęci osiągnięcia czegoś i poprawy warunków życia.

Radosna kobieta

Pragnienia w Twoim życiu tworzą łańcuch. Jego poszczególne ogniwa to nadzieje na uzyskanie tego, czego pragniesz. Być może to, co najbardziej fascynuje nas w naszych pragnieniach, to fakt, że są one jedyną rzeczą, która pozwala pokonać nasze lęki.

Wadą pożądania nie jest sam akt pragnienia, ale sposób, w jaki wyrażasz swoje potrzeby. Pragnienie czegoś nieosiągalnego na dłuższą metę sprawi, że staniesz się bardzo nieszczęśliwy.

Niemniej jednak uczucie pasji do osiągnięcia realistycznego celu jest bardzo korzystne. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkiego innego, kluczem do sukcesu jest pożądanie nowych rzeczy, ale z umiarem i rozsądkiem.

„Nie żądaj ani nie oczekuj, że wydarzenia będą się dziać tak, jak byś sobie tego życzył. Akceptuj sytuację na bieżąco. W ten sposób możliwe jest uzyskanie spokoju umysłu”.
-Epiktet z Hierapolis-

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się nasz dzisiejszy artykuł!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.