Jak radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami: 4 klucze

Nieoczekiwane sytuacje wypychają nas ze strefy komfortu. Te nieprzewidziane wydarzenia mogą uderzyć w nas tak mocno, że nas paraliżują.
Jak radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami: 4 klucze

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2021

W tym artykule podpowiemy Ci, jak radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami.

Nieoczekiwane sytuacje mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, które głęboko nas dotykają. Dlatego większość ludzi chce mieć kontrolę nad tym, co się z nimi dzieje. To naturalne, że czujemy się bardziej komfortowo, mając poczucie kontroli nad sytuacją.

Jednak nieoczekiwane wydarzenia są częścią życia, dlatego musimy być przygotowani na zmierzenie się z poczuciem niepewności w obliczu tego, co nieznane. Musimy znać strategie, które pomogą nam radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami.

Pomyśl, zanim zaczniesz działać, by lepiej radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami

Nie reaguj impulsywnie i nie daj się ponieść swoim lękom. Zrób sobie przerwę, aby się zastanowić. Chociaż zrobienie sobie przerwy może wydawać się skomplikowane lub nawet niewykonalne, warto postarać się dać sobie choćby krótką chwilę oddechu. Powstrzyma Cię to bowiem przed zrobieniem czegoś, czego możesz żałować.

Kobieta siedzi na sofie i ściska poduszkę

Pierwsze chwile po tym, jak wydarzy się coś okropnego, są prawdopodobnie najtrudniejsze do opanowania, ale są też najważniejsze. Z pewnością bardzo ważne jest zachowanie spokoju, aby nie dać się ponieść impulsowi chwili.

Nie zapominaj, że poświęcając trochę czasu na przemyślenia, dajesz sobie możliwość podejmowania lepszych decyzji. Pomocne może być również ćwiczenie głębokiego oddychania i liczenie do dziesięciu.

„Cierpieliśmy w przeszłości, kochaliśmy w przeszłości, płakaliśmy i śmialiśmy się w przeszłości, ale to nie ma znaczenia dla dnia dzisiejszego. Teraźniejszość ma swoje własne wyzwania, swoje dobre i złe strony”.

Paulo Coelho

Skoncentruj się na swoich długoterminowych celach

Następnym krokiem, który pomoże Ci radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, jest zapamiętanie swoich długoterminowych celów. W ten sposób zrezygnujesz z krótkoterminowego myślenia, co pomoże Ci ustalić priorytety dla potrzeb związanych z sytuacją.

Ponadto pomoże Ci to zdystansować się od problemu i spojrzeć na niego z innej perspektywy. Nie przejmuj się też zbytnio krótkoterminowymi problemami, które możesz napotkać, próbując rozprawić się z nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Ponadto staraj się skoncentrować na pozytywnej stronie, na celach, które wiążą się ze wspomnianymi już długoterminowymi działaniami, oraz na tym, czego możesz się nauczyć z tego, co dzieje się teraz w tym trudnym momencie.

Zachowaj pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie jest dużą zaletą, która pomoże Ci radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. W każdym razie zmiana perspektywy jest kwestią nastawienia, wysiłku i treningu. Pamiętaj, że z każdej sytuacji możesz wyciągnąć coś pozytywnego.

Ponadto to, co wydaje się być problemem, a nawet katastrofą, może w rzeczywistości być szansą. Dzieje się tak, ponieważ negatywne wydarzenie może obudzić ambicję, motywację i wytrwałość, które prowadzą do postępu i sukcesu.

Na przykład zastanów się, co byś zrobił, gdybyś stracił pracę. Nawet zdarzenie takie jak utrata pracy może okazać się pozytywne, ponieważ pozwoliłoby Ci znaleźć lepszą posadę. Być może lepiej płatną, lub dającą Ci więcej radości i satysfakcji.

Nie jesteś sam

Kiedy życie oferuje Ci gorzkie doświadczenia, możesz się odizolować. Jednak w takich chwilach trzeba pamiętać, że są inne osoby, które przeżyły podobną lub nawet gorszą sytuację.

Nie jesteś jedyną osobą, która cierpi z powodu niepowodzeń. Dlatego szukaj rady innych ludzi, ich towarzystwa, a nawet pomocy w trudnych chwilach.

Dodatkowo rozmowa z ludźmi, którzy byli w podobnych sytuacjach, może pomóc Ci poczuć się zrozumianym i usłyszanym. Pozwolą Ci też spojrzeć na sprawy z innej perspektywy i odkryć inne strategie, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.

Na koniec pamiętaj, że chociaż nikt nie lubi niepewności, jest ona nieunikniona. Niespodziewane sytuacje będą się nadal zdarzać. Z pewnością najważniejszą lekcją będzie nauczenie się, jak akceptować wszystko, czego nie możemy kontrolować, nabrać rozpędu, iść naprzód i oczywiście dalej się rozwijać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.