Utrata zainteresowania — co sprawia, że do niej dochodzi?

Dlaczego w naszym życiu pojawia się czasem utrata zainteresowania? Jakie mechanizmy rządzą tym ciekawym zjawiskiem psychologicznym?
Utrata zainteresowania — co sprawia, że do niej dochodzi?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bez wątpienia w pewnym momencie nawiedziła Cię utrata zainteresowania jakąś konkretną dziedziną życia. Kiedy tak się dzieje, okazuje się, że praca, przyjaźń lub romantyczny związek, który kiedyś wywoływał w tobie euforię i uczucie wielkiej satysfakcji, przestaje cię interesować. Co się jednak stało? Czy w pierwszej kolejności podjąłeś złą decyzję? Czy przeceniłeś pozytywne cechy osoby lub sytuacji? A może było to coś zupełnie innego?

Kiedy tracisz zainteresowanie czymś lub kimś, możesz czuć się winny, sfrustrowany i nie mieć pewności, jak powinieneś się zachować. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, musisz poznać źródła swojego braku zainteresowania, aby móc podjąć odpowiednie działania. Dlaczego więc czasem dominuje nas utrata zainteresowania tym, co wcześniej nas cieszyło?

Utrata zainteresowania — co ją powoduje?

Istnieje kilka powodów, dla których może nastąpić utrata zainteresowania. Najczęstsze to:

Przyzwyczajenie

Habituacja jest jednym z najbardziej prymitywnych i powszechnych procesów uczenia się, jakie istnieją. Polega na zmniejszeniu odpowiedzi na bodziec, który pojawia się wielokrotnie. Innymi słowy, jest to proces, dzięki któremu przestajesz reagować na coś, co nie jest już dla Ciebie nowością.

Istnieje wiele przykładów tego zjawiska w życiu codziennym. Na przykład dźwięk urządzenia elektrycznego przestaje cię przerażać, gdy słyszysz go codziennie. Albo nie zauważasz reklamy na poboczu drogi w drodze do pracy. W ten sam sposób dziecko przestaje słuchać rodzica, który zawsze mówi mu to samo.

Kiedy przyzwyczaisz się do bodźca, traci on moc wywoływania w tobie odpowiedzi. Stąd jego wpływ na ciebie zanika z dnia na dzień. Co więcej, zaczynasz znajdować tysiąc i jeden defektów w tej istocie, którą początkowo uważałeś za prawie idealną.

Jeśli chodzi o relacje romantyczne, poziomy różnych neuroprzekaźników stabilizują się w czasie. W rzeczywistości zakochanie się ustępuje długoterminowej miłości partnerskiej, w której początkową euforię zastępuje wyższy poziom intymności i zaangażowania.

Mężczyzna. Utrata zainteresowania pracą

Zbytnia pewność siebie

Innym razem możesz stracić zainteresowanie, ponieważ przyjmujesz to, co masz za pewnik. Rzeczywiście, kiedy coś jest trudne, zaczynasz na to pracować. Posiadanie celu motywuje Cię do mobilizacji zasobów i umiejętności. Ponadto Twoja satysfakcja z osiągnięcia tego jest wysoka.

Z drugiej strony, kiedy to już Twoje, często zdarza się, że relaksujesz się i popadasz w rutynę. W rzeczywistości twoje szczęście związane z tym, co osiągnąłeś, traci swoją intensywność. Na przykład, gdy masz stałą pracę lub gdy ludzie poświęcają ci nadmierną uwagę, czujesz, że nie ma już potrzeby podejmowania wysiłku. W efekcie znika element wyzwania.

To, co jest wspólne w obu tych przypadkach, polega na tym, że w taki czy inny sposób przestajesz doceniać sytuacje lub ludzi wokół ciebie. Co więcej, czy to z przyzwyczajenia, czy z nadmiernej pewności siebie, nie wierzysz, że kiedykolwiek naprawdę stracisz to, co masz.

Szkody, jakie może spowodować ta sytuacja, są oczywiste. Twoja wydajność pracy spadnie, twoje relacje społeczne stracą na jakości, ponieważ nie dbasz o nie, a twój partner może odejść, ponieważ nie czuje się już doceniany.

Kobieta odwrócona od mężczyzny

Utrata zainteresowania — jak jej uniknąć

Wiele osób myśli, że utrata zainteresowania jest nieunikniona, że to wszystko jest częścią normalnego procesu życia. W ten sposób przyjmują bierną postawę i popadają w sytuacje, które nie dają im już naprawdę szczęścia. Albo wręcz przeciwnie, przeskakują z jednej sytuacji do drugiej, mając nadzieję, że przy następnej okazji nie będą tak bezinteresowni.

Powinieneś wiedzieć, że zainteresowanie jest podtrzymywane przez twoje codzienne działania. W rzeczywistości, jeśli czujesz apatię do wszystkiego wokół ciebie, to prawdopodobnie dlatego, że przestałeś to doceniać. Wynika to ze sposobu, w jaki myślisz. Prawdopodobnie masz zwyczaj pomijania dobrych rzeczy, które składają się na twoje życie, dlatego pozbawiasz się możliwości cieszenia się sobą.

Dlatego powinieneś wyrobić w sobie nawyk bycia świadomym każdego dnia wszystkiego, co masz i odczuwania w pełni szczęścia, jakie to przynosi. Pracuj nad swoją wdzięcznością i naucz swój umysł, aby nie brać niczego za pewnik. Pamiętaj, jak bardzo tęskniłeś za tym, co teraz posiadasz i aktywnie poświęć się cieszeniu się obecnością tego w Twoim życiu.

Jeśli masz wdzięczny i pozytywnie skoncentrowany umysł, doświadczysz znacznie wyższego poziomu szczęścia i satysfakcji. Dodatkowo zadbasz o swoje relacje i okoliczności, dając z siebie wszystko w każdym z nich. Rzeczywiście, działaj w ten sposób, a możesz mieć pewność, że nie stracisz już zainteresowania swoim życiem.

Anhedonia: kliniczny termin utraty zainteresowania

Na koniec należy wspomnieć, że utrata zainteresowania może być charakterystycznym objawem w różnych zaburzeniach psychicznych. Na przykład depresja lub schizofrenia.

W takich przypadkach termin kliniczny używany do opisania tej postawy to anhedonia. Odnosi się to do niezdolności do odczuwania przyjemności, a także braku zainteresowania lub satysfakcji w prawie wszystkich aspektach życia. Może się jednak również objawiać w określonych elementach. Na przykład jedzenie, seks lub zajęcia rekreacyjne, które wcześniej cieszyły.

Istnieją stopnie anhedonii. W konsekwencji niektórzy ludzie będą cierpieć z powodu całkowitej niezdolności do cieszenia się i czerpania przyjemności z czegokolwiek, podczas gdy inni mogą doświadczyć jedynie zmniejszenia tej zdolności.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na tego typu manifestacje. Jeśli utrata zainteresowania utrzymuje się z czasem, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę od zdrowia psychicznego. Rzeczywiście, dzięki terapii można zidentyfikować przyczyny anhedonii i sposoby ich leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manrique Muñante, R. (2013). El amor: hay (bio)química entre nosotros. Revista De Química27(1-2), 29-32. Recuperado a partir de http://revistas.pucp.edu.pe/index.php/quimica/article/view/
  • Almendros, J. G. (1983). Claves internas y externas en la habituación a largo plazo. Anuario de psicología/The UB Journal of psychology, (28), 47-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.