Nuda seksualna: dlaczego się pojawia i jak można ją przezwyciężyć?

Nuda seksualna pojawia się, gdy osoba nie odczuwa już niezbędnej stymulacji, aby utrzymać zainteresowanie seksem ze swoim partnerem. Dowiedz się, jak to przezwyciężyć.
Nuda seksualna: dlaczego się pojawia i jak można ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2021

Dla niektórych par intymność seksualna nie jest najważniejszym aspektem ich związku. Jednak zwykle jest to ściśle związane z uczuciami między partnerami. W konsekwencji, jeśli pojawia się nuda seksualna, jeden z partnerów często myśli, że związek jest zagrożony lub jego jakość pogarsza się.

Istnieje powszechne przekonanie, że nuda seksualna jest nieunikniona w długotrwałym monogamicznym związku. Oznacza to, że często pary po prostu nie zadają sobie trudu, aby utrzymać żywe relacje seksualne. Jednak nie zawsze tak jest – istnieją pary, które dokładają wszelkich starań, aby zadbać o swoją seksualność.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym przyczynom nudy seksualnej w związku. Przekażemy również porady ekspertów, które pomogą przezwyciężyć ten problem.

Seksualność jest w ciągłej interakcji z miłością. Dlatego ważne jest, aby o nie dbać, tak jak o każdy inny filar podtrzymujący związek.

Skąd bierze się nuda seksualna?

Ogólna nuda zwykle wiąże się z powtarzaniem tej samej czynności. Jednak niektórzy ludzie lubią doświadczać tych samych rzeczy w kółko. Na przykład jeść ulubione potrawy, słuchać tej samej muzyki lub jeździć w te same miejsca na wakacje. To samo dzieje się z seksem. Niektórzy ludzie są zadowoleni ze swoich życiowych nawyków.

Jednak inni lubią odkrywać nowe pozycje, miejsca, a nawet poznawać nowych ludzi. Dlatego też, jeśli Twoja relacja intymna z partnerem nie jest pielęgnowana, może pojawić się nuda seksualna.

Potrzeba doświadczania nowych rzeczy i tendencja do przestawania zwracania uwagi na coś, co jest powtarzalne, są częścią szeregu przekonań i wartości społecznych, które karmią tego rodzaju nudę. Na przykład jednym z tych przekonań jest skłonność do myślenia, że związki monogamiczne prowadzą do nudy seksualnej. Może to powodować zniekształcone wyobrażenia o seksie.

Innym ważnym aspektem jest występowanie problemów w związku. Problemy te mogą mieć niewiele lub nic wspólnego z seksem. Mogą to być między innymi brak komunikacji, zła dystrybucja obowiązków domowych lub spędzanie czasu razem. Wszystko może mieć wpływ na intymność, nawet jeśli wiele par nie bierze tego pod uwagę.

nuda seksualna

Jak pokonać nudę seksualną

Niedawne badanie opublikowane w The Journal of Sexual Medicine wykazało, że ludzie, którzy cierpią z powodu nudy seksualnej, często mają zmniejszone reakcje seksualne, niską satysfakcję ze swoich związków i długotrwałe ich pogorszenie. Badanie wykazało również, że w niektórych przypadkach nuda seksualna koreluje z niewiernością i zachowaniami seksualnymi, które mogą zagrażać integralności osobistej partnera.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, wydaje się, że ponowne rozbudzenie seksualnego zainteresowania i satysfakcji może być trudne, zwłaszcza jeśli odczuwamy już nudę. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Nie odkładaj tego na później

Normalizacja nudy seksualnej z czasem ją przedłuża. Może to wpłynąć na Twój związek.

Seks powinien wzmacniać więzi między Wami i sprawiać, że intymność i spędzanie czasu we dwoje jest przyjemne. Jeśli jednak zaczynasz się nudzić seksualnie, nie pozwól, aby wpłynęło to na cały Twój związek. Zalecamy pójście do specjalisty, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z tą sytuacją.

Poznaj erotyczną część siebie

Najłatwiej jest poszukać nowości seksualnych, które mogą pomóc w poprawie Twojego związku. Pewne zachowania mogą być pomocne. Na przykład zgoda na włączenie do swojego związku pewnych nowych rodzajów zachowań seksualnych, a także zwiększenie częstotliwości zbliżeń seksualnych.

Jeśli jednak czujesz się niepewnie lub masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nowych czynności seksualnych, ponieważ nigdy wcześniej ich nie próbowałeś, być może będziesz musiał poszukać czegoś więcej. Na przykład możesz wykorzystywać opowiadania erotyczne jako okazję do znalezienia motywacji. Jest tak oczywiście pod warunkiem, że wcześniej rozmawiałeś ze swoim partnerem i oboje się na to zgadzacie.

Wprowadź nowe działania w innych obszarach

Jeśli nuda seksualna wpłynęła na Twoje zainteresowanie związkiem i jego jakość, inne aspekty Waszej relacji mogą również zostać osłabione, wpływając w ten sposób na Twoje życie seksualne. Z tego powodu niektórzy eksperci zalecają nie tylko poszukiwanie nowych rodzajów zachowań seksualnych, ale także ożywienie ogólnego zainteresowania partnerem w celu rozbudzenia zahamowanych pragnień.

Urozmaicenie Waszego życia może posłużyć jako pomost do pokonania nudy seksualnej. Spróbujcie wspólnie zająć się nowym hobby, jeżdżąc do nowych miejsc, czy jedząc kolację w romantycznej restauracji. Możecie też spróbować ekscytujących zajęć, takich jak sporty ekstremalne. Mogą one pomóc w reaktywowaniu uczucia przywiązania i zabawy oraz pozytywnie wpłynąć na Waszą relację seksualną.

Para je w restauracji

Po wznowieniu zainteresowania seksem ważne jest, aby kontynuować wprowadzanie nowości, by zapobiec ponownemu pojawieniu się nudy seksualnej.

W końcu każda para jest inna. Z tego powodu każdy związek będzie wymagał innego rozwiązania, jeśli chodzi o przezwyciężenie nudy seksualnej. Jednak dla wszystkich wiąże się to z otwieraniem się na siebie, odkrywaniem nowych metod i wykorzystywaniem okazji do pogłębiania więzi między partnerami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Oliveira, L., Carvalho, J., & Nobre, P. (2021). A systematic review on sexual boredom. The Journal of Sexual Medicine.
  • Birnbaum, G. E., & Reis, H. T. (2019). Evolved to be connected: The dynamics of attachment and sex over the course of romantic relationships. Current opinion in psychology25, 11-15.
  • Rosa, M. N., Matthews, S. A., Giuliano, T. A., Thomas, K. H., Swift, B. A., & Mills, M. M. (2019). Encouraging erotic variety: Identifying correlates of, and strategies for promoting, sexual novelty in romantic relationships. Personality and Individual Differences, Vol. 146, pp. 158-169. https://doi.org/10.1016/j.paid.2019.04.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.