Uraz biczowy: typowe objawy i leczenie

Uraz biczowy to niezwykły i bardzo bolesny stan. W tym artykule zaprezentujemy Ci jego najbardziej typowe objawy i metody leczenia.
Uraz biczowy: typowe objawy i leczenie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Prowadzisz samochód i musisz nagle zahamować. Twoja głowa z szarpnięciem leci do przodu, w efekcie czego czujesz intensywny ból szyi, który nie ustępuje przez długi czas. Zjawisko takie jest powszechnie znane jako uraz biczowy.

W naszym dzisiejszym artykule omawiamy objawy tego przypadku i dostępne metody leczenia.

Uraz biczowy, określany także jako whiplash (z języka angielskiego) to po prostu odgięciowy uraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to dość bolesny stan, który może zmniejszyć Twoją mobilność. Może również rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała.

Dlatego też po takim wypadku musisz przede wszystkim odpocząć. Powinieneś również udać się do specjalisty tak szybko, jak to tylko możliwe, aby mógł on Ci zaordynować odpowiednie leczenie.

Uraz biczowy – co to jest i jakie są jego objawy?

Uraz biczowy to niezwykły i bardzo bolesny stan. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci jego najbardziej typowe objawy i metody leczenia. Whiplash jest zwykle spowodowany nagłym, nieoczekiwanym ruchem szyi. Może powodować następujące objawy:

  • Zawroty głowy lub uczucie dezorientacji.
  • Ból spowodowany ruchami kręgosłupa.
  • Silny ból w okolicy karku, który może rozciągać się aż do głowy.

Może być on spowodowany między innymi przez:

Jednak konkretne objawy wskazujące na odgięciowy uraz odcinka szyjnego kręgosłupa będą się różnić w zależności od danego pacjenta i jego przypadku.

Uraz biczowy – metody leczenia tego zjawiska

Kiedy udamy się do specjalisty od kontuzji, takich jak na przykład urazy kręgosłupa szyjnego, dokładnie zbada on wtedy dotknięty obszar, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych poważnych obrażeń.

Uraz biczowy zazwyczaj prowadzi jedynie do mniej ważnych dolegliwości, takich jak ból pourazowy. Jednak może on również spowodować poważniejsze problemy, takie jak problemy z dyskami międzykręgowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Kręgosłup szyjny

Ponieważ uraz biczowy zwykle koncentruje się w okolicy szyi, jednym z pierwszych środków zapobiegawczych będzie kołnierz szyjny lub orteza szyi. Zmniejszy to Twoją mobilność, ale także zapewni C to, że nie pogorszysz swojego stanu. Specjaliści zwykle przepisują również środki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu odczuwanego przez pacjenta.

Lekarstwa, których będziesz potrzebować, będą zależeć od Twoich postępów w leczeniu. Specjaliści przepisują leki zwiotczające mięśnie i środki przeciwzapalne. Ponadto, ze względu na skręcenia, które powodują uraz kręgosłupa szyjnego, wskazane jest również udanie się do fizjoterapeuty w celu leczenia przeciążonych mięśni.

Zabiegi mające na celu wyleczyć uraz biczowy można uzupełnić masażami pobudzającymi krążenie krwi. Ponadto należy przestrzegać odpowiedniej diety, ponieważ może ona znacząco przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Co należy robić podczas rekonwalescencji?

Stabilizator szyi należy nosić przez co najmniej 72 godziny. Unieruchomi on obszar, w którym wystąpił uraz biczowy i pomoże uniknąć wykonywania niepożądanych ruchów. Musisz jednak pamiętać, że ograniczenie mobilności danego obszaru oznacza, że ​​stanie się on raczej sztywny. Z tego powodu ortezę należy nosić tylko tak długo, jak zaleci Ci to lekarz.

Ból karku

Bardzo ważne jest również przyjęcie wygodnej i prawidłowej postawy. Pomoże to prawidłowo wyrównać kręgi szyjne. Istnieją dwa specjalne rodzaje ćwiczeń, których musisz się nauczyć, aby skorygować zarówno mięśnie szyjne, jak i lędźwiowe.

Przede wszystkim należy przesunąć szczękę do tyłu, aż zrówna się z kręgosłupem. Następnie wykonuj ruch bioder do przodu.

Ćwiczenia fizyczne łagodzące uraz biczowy

Możesz rozpocząć kontrolowane i umiarkowane ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie w dotkniętych obszarach, gdy zaleci to lekarz. Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, takie jak bieganie, nie są zalecane, ponieważ mogą narażać kręgi na niepotrzebne wstrząsy.

Oczywiście zawsze zalecamy dalsze wizyty u fizjoterapeuty podczas procesu regeneracji. I na koniec, możesz kontynuować przyjmowanie leku tak długo, jak przepisał go lekarz.

Musisz pamiętać, że nie zawsze możesz czuć się tak, jak przed wypadkiem. Niektóre urazy nigdy nie zagoją się całkowicie. Musisz zrozumieć ten fakt i go zaakceptować. Uraz biczowy może to wpłynąć na jakość Twojego życia, ale nie pozwól, aby ta kontuzja przeszkadzała Ci w codziennym funkcjonowaniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.