Tworzenie zdrowej dynamiki rodziny – 9 kluczy

Czy chciałbyś, aby Twoja rodzina była szczęśliwsza? Czy chcesz osiągnąć lepsze współistnienie i aby wszyscy czuli się bardziej zadowoleni? Jeśli tak, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, ułatwiającymi tworzenie zdrowej dynamiki rodziny.

Tworzenie rodziny o zdrowej dynamice. Spacer nad morzem

Ponieważ każdy członek Twojej rodziny jest wyjątkowy i cenny, aby mieć zdrową dynamikę rodziny, musisz dbać o każdą więź tak, jakbyś opiekował się dziełem sztuki.  Rzeczywiście, wszyscy zasługują na uznanie i traktowanie, które sprawia, że czują się odrębnymi jednostkami o wspólnych korzeniach. W tym kontekście zawsze pojawiają się wyzwania. Jednak dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne strategie, które mogą pomóc.

Wiedza o tym, jak się komunikować, szanowanie osobowości innych członków rodziny i wspólne spędzanie czasu są niezbędne dla dobrego samopoczucia rodziny. W każdej rodzinie pojawiają się konflikty i nieporozumienia. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Musisz także wiedzieć, jakich narzędzi możesz użyć.

„Poczucie własnej wartości może rozkwitnąć tylko w atmosferze, w której doceniane są indywidualne różnice, tolerowane są błędy, stosowane są otwarta komunikacja i elastyczne zasady – taka atmosfera panuje w opiekuńczej rodzinie”.

-Virginia Satir-

Strategie zdrowej dynamiki rodziny

Ogólna teoria systemów (GST) została zaproponowana przez biologa i filozofa Karla Ludwiga. Przyczynia się ona do zrozumienia dynamiki rodziny. Takie podejście wskazuje, że dysfunkcjonalne zachowanie jednostki może wpływać na pozostałe elementy systemu. Ludwig twierdził, że te mikrosystemy rządzą się swoimi szczególnymi wewnętrznymi regułami. Co więcej, nie zawsze są one zdrowe.

Ludzie często dają się ponieść zachowaniom, które prawie bez ich świadomości niszczą harmonię i jakość więzi z otoczeniem. Aby jednak utrzymać zdrową dynamikę rodziny w czasie, należy zastosować w praktyce precyzyjne umiejętności. Oto one:

1. Ulecz problemy psychologiczne

Zbyt wielu mężczyzn i kobiet buduje rodziny bez uprzedniego zajęcia się emocjonalnymi ranami lub traumą. To staje się mieczem obosiecznym. Wynika to z faktu, że problemy te zwykle wpływają na relacje i sposób, w jaki się komunikujemy i w jaki traktujemy tych, których kochamy najbardziej.

Aby poprawić jakość własnej jednostki rodzinnej, należy zacząć od siebie. Rzeczywiście, najpierw musisz uleczyć własne traumy.

2. Dobra komunikacja

Virgina Satir położyła podwaliny pod terapię rodzinną. Jako podstawowy filar osiągnięcia zdrowej dynamiki zidentyfikowała skuteczną komunikację. We własnej rodzinie przyczyniasz się do tego, będąc zręcznym w rozmawianiu, słuchaniu i przekazywaniu wiadomości.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Sargodha (Pakistan) wynika, że dobra komunikacja sprzyja zadowoleniu i rozwojowi młodzieży. Aby poprawić tę umiejętność, musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Bądź asertywny.
  • Komunikuj się z szacunkiem.
  • Wiedz, jak słuchać.
  • Okazuj prawdziwe zainteresowanie tym, co mówią.
Szczęśliwa rodzina
Wszyscy członkowie rodziny mają wyjątkowe osobowości i cechy, które należy szanować.

3. Szacunek i tolerancja

Aby rozwijać zdrową dynamikę rodziny, należy unikać autorytaryzmu. Musisz zrozumieć, że każdy członek rodziny jest wyjątkowy, ma własną osobowość i potrzeby. Tolerowanie opinii i szanowanie gustów i celów innych członków rodziny tworzy środowisko, w którym wszyscy możecie współdziałać ze sobą bez strachu.

Empatyczna i pełna szacunku komunikacja to kluczowy wymiar w każdej rodzinie. Powinniśmy o nią dbać na co dzień.

4. Dzielenie się wartościowym czasem

Rodzina to nie tylko grupa ludzi mieszkających pod jednym dachem. Jest to system, w którym dzielona jest dynamika, która wzmacnia więź, wzbogaca ją i sprzyja szczęściu tej podstawowej komórki społecznej. Spędzanie ze  sobą czasu oznacza poświęcanie uwagi i bycie dostępnym dla tych, których kochasz. Oznacza to tworzenie takich rodzajów wspomnień, które utrzymują się w pamięci emocjonalnej.

W artykule w czasopiśmie Family Relations, lekarze Alice J. Davey i Beatrice Paolucci podkreślili znaczenie wspólnego spędzania czasu i znaczących interakcji między rodzinami.

5. Walidacja emocjonalna

Marsha Linehan, twórczyni dialektycznej terapii behawioralnej (DBT), nazywa walidację emocjonalną „najlepszą aspiryną”. Wymaga tego, aby druga osoba zobaczyła, że rozumiesz i akceptujesz to, co czuje. Niewiele jest wymiarów tak decydujących dla budowania zdrowej dynamiki rodziny.

W codziennym życiu masz wiele potrzeb i doświadczasz wielu uczuć. Ważne jest, aby wiedzieć, że Twoja rodzina rozumie i szanuje to, co czujesz, bez osądzania i dewaluowania tego.

6. Empatia

Czy Twoi rodzice są lub byli empatyczni? Czy twój partner wykazuje empatię? Dostrzegasz tę umiejętność u swoich dzieci lub rodzeństwa? Zdolność do wczucia się w rzeczywistość innych ludzi czyni Cię zręczną postacią zarówno z perspektywy społecznej, jak i ludzkiej. Co więcej, możliwość samodzielnego doświadczania tego, co czują inni, sprzyja zachowaniom prospołecznym, zrozumieniu i wsparciu.

7. Umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów

Jeśli myślisz, że najszczęśliwsze rodziny nigdy nie doświadczają konfliktów i nieporozumień, to się mylisz. W rzeczywistości w każdym scenariuszu społecznym pojawiają się rozbieżności, złość i problemy, które ostatecznie dotykają wszystkich. Tak więc ty (wraz z resztą rodziny) musisz mieć zdolność rozwiązywania problemów. Powinieneś popracować nad następującymi aspektami:

  • Poprawić komunikację.
  • Wiedzieć, jak identyfikować trudności.
  • Rozwiązywać problemy bez obwiniania kogokolwiek.
  • Rozpoznawać własne mocne i słabe strony.
  • Przedstawiać możliwe rozwiązania.
  • Wiedzieć, jak ocenić zalety i wady wszelkich propozycji.
  • Być w stanie zastosować zmiany w celu promowania dobrobytu rodziny.

Rodziny autorytarne są najmniej zdrowe i najbardziej nieszczęśliwe. Są to środowiska, w których panuje przemoc, dominacja i brak szacunku. Ważne jest, aby promować zdrowsze, empatyczne i pełne szacunku warunki rodzinne.

8. Dowiedz się, jak wspierać rodzinę

Wsparcie to psychologiczne ścięgno, które wzmacnia rodzinę, utrzymuje ją w zdrowiu i wzbogaca. W końcu każdy w pewnym momencie przechodzi przez trudne chwile, a świadomość, że jego rodzina jest gotowa go wspierać bez osądzania, jest prawdziwym pocieszeniem.

Pamiętaj, że wsparcie nie oznacza bycia zbawcą ani rozwiązywania problemów za innych. Wsparcie oznacza wiedzę, jak pomóc bez inwazji i jak dać innym to, czego potrzebują, a nie to, czego mogłoby się wydawać, że im brakuje.

9. Zasady wewnętrzne

Posiadanie zdrowej dynamiki rodziny wymaga zdefiniowania szeregu norm, wytycznych i zasad wewnętrznych. Mogą one obejmować aspekty tak podstawowe, jak pora jedzenia lub wyjaśnienie, co jest dozwolone, a co nie.

Granice działają jako użyteczne punkty odniesienia dla wszystkich członków rodziny. Dostarczają informacji promujących zdrowe współżycie. Jednak granice te muszą być uzgodnione.

Rodzina w górach
Zdrowe i szczęśliwe rodziny wspólnie spędzają czas.

Możliwość stworzenia rodziny o zdrowej dynamice

Może dorastałeś w niezdrowym środowisku domowym. Życie daje Ci jednak możliwość stworzenia własnej rodziny, takiej, jaką wybierzesz. Staraj się zawsze dawać z siebie wszystko, żeby Twoja rodzina była szczęśliwa. Upewnij się, że najpierw wyleczyłeś własne rany, abyś mógł być najlepszym możliwym przykładem dla własnych dzieci.

Szczęście rodzinne buduje się świadomie każdego dnia. Polega na docenianiu rzeczy najprostszych i dbanie o to, co najważniejsze: współżycie i szacunek dla innych.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Davey, A. J., & Paolucci, B. (1980). Family Interaction: A Study of Shared Time and Activities. Family Relations, 29(1), 43–49. https://doi.org/10.2307/583715
  • Ferrer RL, Palmer R, Burge S. The family contribution to health status: a population-level estimate. Ann Fam Med. 2005 Mar-Apr;3(2):102-8
  • Sanavi FS, Baghbanian A, Shovey MF, Ansari-Moghaddam A. A study on family communication pattern and parenting styles with quality of life in adolescent. J Pak Med Assoc. 2013 Nov;63(11):1393-8. PMID: 24392526.
  • Thomas PA, Liu H, Umberson D. Family Relationships and Well-Being. Innov Aging. 2017 Nov;1(3):igx025.
  • Umberson D, Montez JK. Social relationships and health: a flashpoint for health policy. J Health Soc Behav. 2010;51 Suppl(Suppl):S54-66.
Scroll to Top