Ludzie unikający konfrontacji - jak sobie z nimi radzić?

Czy znasz kogoś, kto nie wie, jak zachować się w obliczu kłótni i zamiast rozmawiać, woli milczeć? Nie jest łatwo żyć z kimś, kto unika rozwiązywania codziennych problemów i zgrzytów. Co można w takim przypadku zrobić?
Ludzie unikający konfrontacji - jak sobie z nimi radzić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Mało kto lubi się kłócić, złościć lub zmagać się z niesprawiedliwością. Są jednak ludzie, którzy za wszelką cenę opierają się konfrontacji. Ale wiedza, jak inteligentnie, asertywnie i z szacunkiem stawić czoła tej sytuacji, jest przydatnym narzędziem, które pozytywnie wpłynie na nasze relacje. Rzeczywiście, spory i konfrontacje są w życiu tak częste, że musimy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ludzie unikający konfrontacji mają w tej dziedzinie wiele do nauki.

To całkowicie naturalne, że pary się kłócą. W naszych relacjach romantycznych, w rodzinie oraz między przyjaciółmi, starcia i nieporozumienia to zjawisko naturalne. Przecież żaden związek nie jest idealny ani w stu procentach harmonijny.

W rzeczywistości dobrze przeprowadzone konfrontacje nadają związkowi charakter, szkolą elastyczność, a nawet mogą go wzmocnić. Wielu ludzi jednak nie posiadło jeszcze sztuki konfrontacji, dlatego pozytywne działanie nieporozumień jest rzadko osiąganym w związkach efektem. Znacznie częściej zdarzają się ludzie unikający konfrontacji. Zamiast odpowiednio się komunikować, stosują oni agresywne, a nawet manipulacyjne zachowania.

Prawdopodobnie na jakimś etapie życie doświadczyłeś skutków tego nieumiejętnego postępowania. Zamierzamy bliżej przyjrzeć się temu rodzajowi zachowań.

Za osobą, która opiera się konfrontacji, kryją się lęki oraz brak umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej.

Para stojąca plecami do siebie - ludzie unikający konfrontacji
Brak umiejętności konfrontacji stwarza między osobami duży dystans.

Ludzie unikający konfrontacji – słowem wstępu

Wiedza o tym, jak konfrontować się z innymi ludźmi, jest niezbędnym narzędziem do przetrwania i dobrego samopoczucia. Obnażanie swoich uczuć i przekonań oraz obrona własnych praw bez palenia mostów w naszych relacjach, to wspaniała umiejętność. Jednak wielu z nas czuje się przytłoczonych nieprzyjemnymi emocjami, jakie wywołują różnice i konflikty.

Odnieślibyśmy wielkie korzyści, gdybyśmy od dzieciństwa byli uczeni umiejętności unikania strachu przed konfrontacją lub postrzegania jej jako zagrożenia. Rozumielibyśmy to jako jeszcze jeden element egzystencji w społeczeństwie. Co więcej, tym, którzy nie radzą sobie z konfrontacją, łatwiej byłoby radzić sobie z lękiem i nieodłączną frustracją, których przy tej okazji doświadczają.

Ludzie unikający konfrontacji cierpią bardziej, niż nam się wydaje, ponieważ nie posiadają odpowiednich umiejętności. Warto zdawać sobie z tego sprawę. W rzeczywistości ich dyskomfort jest tak intensywny, a niepokój emocjonalny tak żrący, że prowadzi to do niezwykle problematycznych zachowań, zarówno dla nich samych, jak i dla innych. Przyjrzyjmy się bliżej tym osobowościom.

Jednym z najczęstszych skutków stawiania oporu konfrontacji jest stosowanie chłodnego traktowania.

1. Lęki i unikanie bólu: nie utrudniaj mi życia

Ludzie unikający konfrontacji chcieliby, aby ich życie było łatwe i bezproblemowe. Często starają się oni unikać bólu i dyskomfortu oraz uchylać się od odpowiedzialności za radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto ogarnia ich wiele lęków. Oto kilka przykładów:

  • Strach przed tym, że nie okażą się kompetentni podczas trudnych rozmów.
  • Uczucie paniki związane z niepowodzeniem. Niechęć do przedstawiania innym własnych prawd lub punktu widzenia.
  • Strach przed utratą. Osoby takie boją się, że podczas kłótni stracą drugą osobę, mówiąc coś nie tak.
  • Strach przed napięciem. Ludzie unikający konfrontacji boją się doświadczania zjawiska nagromadzenia stresu i emocji, z którymi trudno sobie poradzić.
U podstaw tego typu zachowań leżą lęki i postawa unikająca.

2. Ludzie unikający konfrontacji i chłodne milczenie

Ludzie unikający konfrontacji często stosują wobec innych zimne traktowanie. Oznacza to, że kiedy zdarzy im się nieporozumienie lub coś, co sprawia, że czują się nieswojo lub są rozdrażnieni, zamiast o tym mówić, wolą milczeć. Są to sytuacje, w których mają oni tendencję wmawiania innym, że „nic się nie stało”.

Na Uniwersytecie w Tennessee zbadano to zachowanie. W badaniu wyjaśniono, że zjawisko to często pojawia się w związkach. Ludzie, którzy nie mówią o tym, co ich trapi i chowają się za ścianą ciszy, przejawiają zachowania dysfunkcyjne, niedojrzałe, a nawet manipulacyjne. Nic dziwnego, że dodatkowo zaostrza to konflikt i nieporozumienia.

3. Reagowanie gniewem zamiast dialogiem

Niektóre osoby są tak delikatne, że przy najmniejszym dotknięciu eksplodują jak elektrownia jądrowa. W rzeczywistości ludzie unikający konfrontacji często oddają się najbardziej problematycznej emocji: złości. Zdarza się, że uciekają się do techniki „oko za oko”. Innymi słowy: „Jeśli zrobisz coś, co mnie zdenerwuje, zrobię ci to samo, tylko gorzej”.

Nieumiejętność konfrontacji może ustąpić dwóm typom zachowań: agresywnemu i pasywnemu. Te ostatnie określają osoby, które nie zaprzeczając i nie kłócąc się, nie są w stanie głośno wyrazić swoich opinii.

4. Ludzie unikający konfrontacji a pasywność i milczenie

Do tej pory opisaliśmy typy osób, które stosują agresję, a nawet manipulację. Nie mówienie o tym, co im przeszkadza, pozostawienie chłodnej ściany ciszy, czy wręcz przeciwnie, działanie mściwe, to zachowania naprawdę problematyczne. Jednak jest też wielu ludzi, którzy aby się nie spierać, poddają się, wycofują i milczą.

Są to ludzie, którzy nie konfrontują się z innymi osobami z obawy przed utratą związku, rozczarowaniem bądź koniecznością argumentowania. W rezultacie decydują się nie dawać żadnych wskazówek co do swoich sprzecznych opinii lub gniewu. Ten szkodliwy rodzaj wyrozumiałości prowadzi do toksycznej formy bierności.

Rozmowa współpracowników
Musimy próbować komunikować się z ludźmi, którzy opierają się konfrontacji i pomagać im z szacunkiem wyrażać swoją opinię.

Ludzie unikający konfrontacji – jak ich traktować?

Nikt z nas nie przychodzi na świat z umiejętnościami konfrontacyjnymi zapisanymi w DNA. Musimy nauczyć się dobrego zarządzania emocjami i prawidłowych umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych.

Co jednak zrobić, jeśli masz partnera, który od czasu do czasu milczy w ramach karcenia Cię? Albo jak zachowujesz się wobec kolegi, który zamiast powiedzieć, co go w Tobie niepokoi, odpowiada wbijając Ci nóż w plecy? Nie do Ciebie należy edukowanie ludzi, którzy nie dojrzeli do sztuki dialogu w obliczu sporów. Możesz jednak dać im dobry przykład.

Kiedy masz do czynienia z ludźmi, którzy opierają się konfrontacji, powiedz im, czego od nich oczekujesz i wyjaśnij skutki braku szacunku oraz inteligentnej komunikacji. Upewnij się, że robisz to cierpliwie i z szacunkiem. Powiedz im, że ich problemy staną się chroniczne, jeśli się nimi nie zajmą. Wyjaśnij, że komunikacja nie jest szkodliwa, ale niewłaściwe obchodzenie się z nią – owszem.

Podróżując przez życie, dobrym pomysłem jest zdobywanie nowych narzędzi, dzięki którym możemy lepiej poruszać się po tworzonych przez nas więziach międzyludzkich. Szkoda tylko, że nie wszyscy decydują się na ten krok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buss, D. M., Gomes, M., Higgins, D. S., & Lauterbach, K. (1987). Tactics of manipulation. Journal of personality and social psychology52(6), 1219–1229. https://doi.org/10.1037//0022-3514.52.6.1219
  • Schwabe, J & Gollwitzer, M. (2020). Explaining third-party reactions in interpersonal conflicts: A role-taking approach. Group Processes & Intergroup Relations. 24(6). 136843022090832. 10.1177/1368430220908328.
  • Wright, Courtney & Roloff, Michael. (2009). Relational Commitment and the Silent Treatment. Communication Research Reports. 26. 12-21. 10.1080/08824090802636967.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.