Rany emocjonalne z przeszłości, które nie pozwalają Ci iść do przodu

Rany emocjonalne z przeszłości, które nie pozwalają Ci iść do przodu

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2018

Każdy dzień naszego życia jest owocem tego, co niesiemy na naszych barkach. Choćbyśmy bardzo chcieli wyeliminować z naszej pamięci wydarzenia, które już miały miejsce, są one częścią tego, czym jesteśmy dzisiaj i czym będziemy jutro. Dlatego tak ważnym jest, by uleczyć te rany emocjonalne z naszej przeszłości.

Z ranami emocjonalnymi z przeszłości dzieje się coś podobnego, co z ranami fizycznymi. Jeśli są wyleczone zostawiają blizny, ale nigdy więcej nie bolą. Z drugiej strony, jeśli nie są odpowiednio wyleczone, będą powodować ciągły dyskomfort. Mogą się ponownie otworzyć lub ich stan może się pogorszyć.

“Kiedy uzdrowimy nasze wspomnienia, teraźniejszość zacznie wyglądać inaczej”

-Bernardo Stamateas-

Wielu uważa, że wystarczy zapomnieć o tym, co się wydarzyło, nie myśleć o tym lub nie przywiązywać wagi. Nie można jednak tego osiągnąć, podejmując jedynie decyzję. W praktyce wszystkie rany emocjonalne z przeszłości są cały czas otwarte poprzez nieświadomy proces. Zobaczmy trzy emocjonalne ślady, które mogą negatywnie wpływać na nasze życie.

1. Rany emocjonalne związane z poczuciem własnej wartości

Czasami miłość własna jest poważnie kwestionowana przez doświadczenia z przeszłości. Różne formy odrzucenia powodują cierpienie, niezależnie od warunków, w jakich się pojawiają. To coś, co może zranić każdego z nas.

chłopiec z wielkimi piórami jako skrzydła

Kiedy to odrzucenie jest stałe, miało miejsce we wczesnym latach lub doświadczyliśmy go ze strony bliskich osób, staje się emocjonalną raną, która jest trudna do wyleczenia. Dokuczanie, wyśmiewanie, dewaluacja, ciągła krytyka lub bezpodstawne obwinianie wyrządzają wielką szkodę temu, do kogo są skierowane.

Zniszczenia poczucia miłości własnej są emocjonalnymi ranami z przeszłości, które mogą ciążyć nam przez całe życie. W niektórych przypadkach nigdy się nie zagoją. Jednak przy odpowiednim wysiłku mogą przestać być ciężarem dla poczucia pewności siebie, asertywności i optymizmu w życiu.

2. Rany emocjonalne związane z niezależnością

Rany emocjonalne związane z niezależnością mają związek z sytuacjami, w których miała miejsce nadmierna kontrola nad daną osobą. Zazwyczaj ludzie posiadający władzę próbują przejąć kontrolę, co szkodzi autonomii jednostki.

chłopak wchodzący po krzesłach jak schodach

Obrażenia te spowodowane są działaniami mającymi na celu ograniczenie wolności i zdolności decydowania. Występują, gdy osoba jest ciągle poprawiana i często karana z niejasnych powodów. Również, gdy ktoś jest stale odrzucany lub musi zdawać sprawozdanie ze swoich działań z najdrobniejszymi szczegółami. Podobnie dzieje się, gdy ktoś jest traktowany jako osoba bezużyteczna lub niezdolna do pracy.

Ten rodzaj emocjonalnych ran z przeszłości może powodować wiele trudności z przejmowaniem inicjatywy lub podejmowaniem decyzji w różnych sytuacjach. Sprawiają one, że osoba staje się uległa i pasywna lub wręcz przeciwnie, buntuje się bez wyraźnych powodów.

3. Rany emocjonalne związane z okazywaniem czułości

Najważniejsze rany przeszłości, to te na naszych uczuciach. Mogą być spowodowane porzuceniem, emocjonalnym dystansem ze strony bliskich lub izolacją. Ci, którzy powodują tego typu urazy to zazwyczaj rodzice w najmłodszych latach, podczas okresu wychowania. Oni sami prawdopodobnie byli ofiarami podobnych praktyk i powtarzają je w wychowaniu swoich dzieci nie będąc tego w pełni świadomymi.

Rany związane z brakiem czułości prowadzą do tego, że osoba czuje się bardzo samotna w wielu sytuacjach. Zwłaszcza w tych, w których czuje się bezbronna. Ma wrażenie, że nie jest dla nikogo ważna. Zaczyna również myśleć, że nie jest rozumiana lub akceptowana.

dziewczynka patrząca przez okno

Te rany przynoszą poważne konsekwencje dla tych, którzy je noszą. Najważniejsza z nich to stanie się osobą wysoce uzależnioną od innych. Stale potrzebuje ich akceptacji. Dąży się także do zadowolenia innych, czasem nawet nie biorąc pod uwagę własnych potrzeb. Nastrój jest bardzo zmienny, zawsze zależy od nastawienia innych.

Wszystkie te rany emocjonalne przeszłości przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Zwykle powstrzymuje wzrost i rozwój w jednym lub kilku aspektach osobowości. Dlatego bardzo ważne jest zamknięcie rachunków z przeszłością, która czasami ma wpływ na nasze życie każdego dnia. Droga do tego jest refleksją, która prowadzi do świadomości tego, co się stało i jak to na nas wpłynęło.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.