Brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach

Miłość, która wzmacnia łączącą dwojga ludzi więź może przybierać najróżniejsze formy. W tym artykule znajdziesz informacje, badania i teoretyczne podejście, które pomoże Ci odkryć, jak sprawić, by Twój związek był jeszcze szczęśliwszy.
Brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2023

Elena jest ze swoim partnerem Andresem już od prawie dwunastu lat. Ona go kocha, a on ją jeszcze bardziej. Jednak jest jedna rzecz, która ją naprawdę irytuje. Andres nie jest w stanie utrzymać kontaktu wzrokowego, gdy rozmawiają o jakichkolwiek osobistych tematach lub swoich emocjach i odczuciach. Ponadto w ich związku pojawia się brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach, na przykład podczas seksu.

Elena nie wątpi w uczucia Andresa. W rzeczywistości mężczyzna codziennie okazuje jej miłość na niezliczone sposoby. Uważa jednak, że brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach jest dla niej bolesny. Jednak stara się o tym nie myśleć. Jest jedną z tych osób, które zakładają, że jeśli chodzi o okazywanie uczuć, kontakt wzrokowy nie jest ważny i wystarczy po prostu być fizycznie obecnym. Jednak w rzeczywistości ten brak połączenia może prowadzić do wątpliwości i zamieszania.

Ta szczególna cecha jest częstsza u płci męskiej. W wielu przypadkach mężczyźni, choć niechętnie, ostatecznie akceptują, że jest to problem. Rzeczywiście, w kontekście pary język oczu stanowi podstawowy filar, który ustanawia i wzbogaca związek.

Więc jeśli to takie ważne, dlaczego istnieją ludzie, którzy mają z tym problem?

Spojrzenie jest kanałem połączenia emocjonalnego, ale jest to mechanizm, który nie każdy opanowuje.

Mężczyzna i kobieta stoją naprzeciwko siebie - brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach
Język ciała jako mechanizm połączenia emocjonalnego kształtuje się już w dzieciństwie.

Brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach – przyczyny zjawiska

Kiedy ktoś unika patrzenia na Ciebie podczas rozmowy, zwykle zakładasz, że jest nieśmiały. Ale kiedy partnerzy są w związku od jakiegoś czasu, brak kontaktu wzrokowego nie może wynikać z nieśmiałości. W końcu oboje się kochają i są najbliższymi przyjaciółmi.

Brak kontaktu wzrokowego w najbardziej intymnych chwilach zawsze będzie miał negatywny wpływ na związek. Chociaż można go zaakceptować, jest to bolesna akceptacja. Na MacEwan University w Kanadzie przeprowadzono badanie, które wykazało, że musimy nawiązać kontakt wzrokowy, aby przekazywać informacje i tworzyć interakcje społeczne.

W efekcie kontakt wzrokowy nie tylko potwierdza nasze emocje, ale także przekazuje informacje o naszych myślach. W konsekwencji słowa „kocham Cię” nigdy nie będą wystarczająco szczere, jeśli mówiąc je, partner odwraca wzrok lub patrzy w ścianę.

Dowiedzmy się, co może kryć się za tego rodzaju reakcją.

Jeśli wychowamy dzieci w duchu dobrej komunikacji emocjonalnej, w której ceni się kontakt wzrokowy, ten wzorzec zostanie zachowany w dorosłym życiu.

1. Edukacja płciowa i emocjonalna

Co ciekawe, badania wykazały, że kilka miesięcy po urodzeniu dziewczynki szukają i utrzymują kontakt wzrokowy dłużej niż chłopcy. Zachowanie chłopców nie zmieniało się z czasem. Informację tę dostarczyły badania przeprowadzone przez Rebeccę Leeb i Gillian Bramwell.

Czy to oznacza, że genetyka i płeć każdego osobnika determinują jego zdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego? Odpowiedź brzmi nie, zupełnie nie. Chociaż dzieci patrzą na siebie krócej, to czynnikiem determinującym jest edukacja, jaką otrzymują w sprawach emocjonalnych i w kwestii interakcji społecznych.

Jeśli nasi rodzice pozwolili nam dorastać w kontekstach komunikacyjnych, które wzmacniały nas, gdy wyrażaliśmy nasze uczucia i potrzeby patrząc innym w oczy, w naturalny sposób podtrzymamy ten zwyczaj aż do dorosłego życia. Dlatego solidna edukacja emocjonalna w dzieciństwie motywuje nas do stania się rozmówcami, którzy dbają o kontakt wzrokowy.

2. Trudności w radzeniu sobie z intymnymi chwilami

Niektóre osoby nie patrzą na swoich partnerów podczas intymnych rozmów, ponieważ sprawia im to trudność. Mogą być błyskotliwymi, dowcipnymi oraz świetnymi rozmówcami, ale niezbyt biegłymi, jeśli chodzi o wyrażanie emocji. Są to osoby, które z trudem rozmawiają o swoich uczuciach i niechętnie informują o swoich potrzebach.

Chwile intymności sprawiają, że czują się niekomfortowo, ponieważ nie lubią okazywać swojej wrażliwości. W rzeczywistości robienie tego zawstydza te osoby, ponieważ sprawia, że czują się słabe. Przyczyną może być brak odpowiednich umiejętności w tym zakresie. Należy podkreślić, że ta trudność powoduje również ich cierpienie. Co więcej, są świadome, że te chwile mogą nadwyrężyć ich związek.

3. Unikający styl przywiązania

Niektóre osoby mają trudności z nawiązaniem bezpiecznych, opartych na zaufaniu więzi opartych na wzajemnej trosce i prawidłowym wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb. Jest to znane jako unikające przywiązanie. Przejawia się również w niemożności utrzymania kontaktu wzrokowego podczas najbardziej emocjonalnych rozmów.

Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Dlatego starają się ich unikać, uciekać lub dystansować się od nich.

4. Możliwe zaburzenia towarzyszące

Pochodzenie nieuchwytnego spojrzenia w kontekstach wrażliwości emocjonalnej prawie zawsze wywodzi się z czynników kulturowych i edukacyjnych. Problem często dotyka bardziej mężczyzn niż kobiety i jest wywoływany przez rodzaj otrzymanej edukacji emocjonalnej.

Nie możemy jednak wykluczyć powiązanych zaburzeń psychicznych lub neurologicznych. Chociaż w takich przypadkach powinno pojawić się więcej powiązanych zmiennych, a nie tylko brak kontaktu wzrokowego. Na przykład aleksytymia. Zaburzenie to oznacza, że chory nie jest w stanie rozpoznać i wyrazić emocji własnych i cudzych. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą być również skorelowane z tą cechą.

Możliwe, że brak kontaktu wzrokowego danej osoby może być spowodowany warunkami takimi jak autyzm lub aleksytymia. Jednak musi pojawić się również wiele innych powiązanych cech. Na przykład niemożność zrozumienia emocji innych osób lub okazania empatii.

Mężczyzna patrzy na swoją partnerkę
Kontakt wzrokowy to narzędzie, które pomaga pielęgnować komunikację niewerbalną między partnerami.

Co możesz zrobić, jeśli Twój partner nie utrzymuje kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach?

Jeśli Twój partner nie patrzy na Ciebie podczas intymnych rozmów lub podczas seksu, komunikacja i zrozumienie są najważniejsze. Dlatego musisz poprawnie wyrazić swoje potrzeby. Oto kilka przydatnych strategii, które możesz zastosować.

Aspekty, które musisz zrozumieć

Fakt, że Twój partner nie patrzy na Ciebie, kiedy mówisz o problemach emocjonalnych, nie oznacza, że Cię nie kocha. Po prostu nie jest biegły w tych umiejętnościach i odczuwa duży dyskomfort podczas tego typu interakcji.

  • Nie jest dobrym pomysłem zmuszanie go do patrzenia na Ciebie. W rzeczywistości może to powodować jeszcze większe napięcie. Daj mu trochę przestrzeni, traktuj go z szacunkiem i staraj się nawiązać z nim kontakt wzrokowy, nie narzucając go.
  • Stwórz scenariusz zaufania, w którym będzie mu wygodnie mówić o tym, co czuje i czego potrzebuje, bez osądzania.

Brak kontaktu wzrokowego w intymnych chwilach – co musi zrozumieć Twój partner

Twój partner musi zrozumieć, jak bardzo cenisz sobie kontakt wzrokowy i jaką rolę odgrywa on w tym, jak się czujesz. Co więcej, ważne jest, by zrozumiał wartość wrażliwości, emocjonalnej otwartości i uczynienia kontaktu wzrokowego istotną częścią codziennego języka.

Podjęcie tego kroku może być skomplikowane, a nawet trochę niepokojące. Jednak rozwiniesz się jako istota ludzka, a Twój związek będzie ostatecznie bardziej satysfakcjonujący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Geary, D.C. (2002). Chapter 2: sexual selection and sex differences in social cognition. In: McGillicuddy-De Lisi, A., De Lisi, R., editors. Biology, Society, and Behavior: The Development of Sex Differences in Cognition. Westport, CT: Ablex Publishing, pp. 23–53.
  • Jarick M, Bencic R. Eye Contact Is a Two-Way Street: Arousal Is Elicited by the Sending and Receiving of Eye Gaze Information. Front Psychol. 2019 Jun 4;10:1262. doi: 10.3389/fpsyg.2019.01262. PMID: 31214077; PMCID: PMC6558178.
  • Swaab, R. I., & Swaab, D. F. (2009). Sex differences in the effects of visual contact and eye contact in negotiations. Journal of Experimental Social Psychology, 45, 129-136.
  • Wood, Julia (2011). Gendered Lives: Communication, Gender, and Culture. Wadsworth.
  • Leeb, R., & Rejskind, F., (2004). Here’s Looking at You, Kid! A Longitudinal Studyof Perceived Gender Differences in Mutual GazeBehavior in Young Infants. Sex Roles. 50. 1-14. 10.1023/B:SERS.0000011068.42663.ce. https://www.researchgate.net/publication/225194835_Here’s_Looking_at_You_Kid_A_Longitudinal_Study_of_Perceived_Gender_Differences_in_Mutual_Gaze_Behavior_in_Young_Infants

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.