Gdy masz dzieci, znalezienie nowego partnera po rozstaniu może zapalić Twój płomień nadziei. Może on jednak szybko zniknąć, jeśli Twój nowy partner nie zaakceptuje Twoich dzieci. Co możesz z tym zrobić?
Posiadanie dzieci z byłym partnerem, zwłaszcza małych, zwykle nie zwiększa szans na znalezienie nowego związku. Wręcz przeciwnie – sprawia, że jest to trudniejsze. To dlatego, że Twój nowy partner musi poznać nie tylko Ciebie, ale także Twoje dzieci. Ponadto musi je zaakceptować.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której Twój nowy partner nie zaakceptuje Twoich dzieci, prawdopodobnie doświadczysz sprzecznych emocji. Najprawdopodobniej poczujesz, że nie możesz kontynuować związku, nawet jeśli chcesz dalej poznawać tą drugą osobę. W poniższym artykule przedstawimy kilka pomysłów, które pomogą Ci poradzić sobie z tego typu sytuacją.
Co zrobić, gdy Twój partner nie akceptuje Twoich dzieci
Zauważyłaś pewne znaki. Twój nowy partner ignoruje Twoje dzieci. Co więcej, niechętnie przychodzi do Twojego domu, a jeśli widzi Twoje dzieci, atmosfera spotkania jest raczej napięta. Partner się również, gdy stawiasz swoje dzieci na pierwszym miejscu. Chociaż te sygnały mogą być początkowo subtelne, z pewnością w pewnym momencie zaczniesz je zauważać.
Jeśli pozwolisz, aby tego rodzaju sytuacja trwała nadal, nie rozwiązując jej, narazi to na szwank wszelkie przyszłe plany, jakie masz z nowym partnerem. Nie wspominając o konsekwencjach dla Twoich dzieci i konieczności dzielenia się swoją uwagą z inną osobą, która je odrzuca, a która być może w pewnym momencie z nimi zamieszka.
Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić tę sprawę. Po pierwsze, dla dobra Twoich pociech. Po drugie, dla Ciebie i Twojego partnera, abyście mogli dostosować swój związek do takiego, jakiego oboje naprawdę pragniecie. Oto kilka strategii, jak to osiągnąć.
1. Porozmawiaj ze swoim partnerem
Jeśli Twój partner nie skomentował bezpośrednio swojego dyskomfortu związanego z Twoimi dziećmi, przejmij inicjatywę i rozpocznij rozmowę. Możliwe, że jego nieprzyjemne uczucia wynikają z tego, że nie zna zbyt dobrze Twoich maluchów, a może spotkał się z nimi w niesprzyjającym momencie. Alternatywnie, być może po prostu nie ma ich na liście jego priorytetów.
Chociaż jest całkowicie dopuszczalne, aby ktoś nie lubił dzieci, a dokładniej w tym przypadku Twoich dzieci, Twój partner musi zrozumieć, że Twoja rezygnacja z nich nie jest opcją. To, czy zdecyduje się zaakceptować Twoje dzieci, czy nie, zależy od niego, ale musi on uporządkować własne priorytety i powiedzieć Ci o swojej decyzji.
2. Rozmawiaj ze swoimi dziećmi
To także trudna sytuacja dla Twoich dzieci, zwłaszcza jeśli są małe. Rzeczywiście, po przejściu procesu rozwodu i przebywaniu tylko z jednym z rodziców, pojawienie się trzeciej osoby może nie sprzyjać ich relacjom z tą osobą.
Twoje dzieci również muszą być w stanie wyrazić siebie. Dlatego słuchaj, jak się czują i podejmij kroki, aby mogły z łatwością dostosować się do nowej sytuacji.
Czasami to Twoje dzieci mogą odrzucić Twojego nowego partnera. Może to być spowodowane tym, że czują, że jeśli go zaakceptują, muszą zrezygnować z marzenia zejścia się rodziców. Mogą czuć, że zdradzają drugiego rodzica. Może się okazać, że będziesz musiała popracować ze swoimi maluchami nad tym, by lepiej poznały Twojego nowego partnera.
Jeśli dzieci są starsze, możesz pracować na bardziej złożonym poziomie poznawczym. Na przykład wyjaśnij, co to znaczy znaleźć kogoś wyjątkowego. Jednak powiedz im także, że nigdy ich nie zaniedbasz ani nie przestaniesz ich kochać. Twoje romantyczne relacje nigdy nie powinny wpływać na Twoje dzieci.
3. Zamiast kończyć związek, spróbuj go poprawić
Możliwe, że odrzucenie dzieci przez partnera jest wynikiem strachu i ignorancji. Ewentualnie, być może Twoje dzieci i partner po prostu rozpoczęli znajomość w niewłaściwy sposób. Jeśli zauważysz, że problem dotyczy po prostu ich interakcji i nie jest niczym poważniejszym, możesz spróbować stworzyć sytuacje, w których obie strony będą w stanie odnieść się do siebie w pozytywny sposób.
Na przykład organizuj wycieczki lub posiłki rodzinne. Istnieje wiele sposobów na stworzenie dobrej atmosfery. Wykorzystaj fakt, że znasz obie strony, aby znaleźć okoliczności, w których mogą się spotkać.
4. Podejmij decyzję
Jeśli Twoje rozmowy lub działania nie działają, czas podjąć decyzję. Zerwanie z nowym partnerem może nie być konieczne. Jednak prawdopodobnie będziesz musiała przemyśleć wszelkie plany na przyszłość, które z nim masz.
W dzisiejszych czasach relacje mogą być niezwykle elastyczne. Dlatego możesz znaleźć punkt środkowy, w którym możesz cieszyć się czasem spędzonym ze swoim partnerem, nie szkodząc żadnej ze stron. Oczywiście będziesz potrzebować pewnych umiejętności organizacyjnych. Co więcej, Ty, Twój nowy partner i Twoje dzieci musicie być przygotowani, aby zachować otwarty umysł w tej sytuacji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Yárnoz-Yaben, S. (2010). Hacia la coparentalidad post-divorcio: percepción del apoyo de la ex pareja en progenitores divorciados españoles. International journal of clinical and health psychology, 10(2), 295-307.
- Serrano, J. A. (2006). Impacto psicológico del divorcio sobre los niños.
- Tomé, M. G. (2008). La mediación familiar en los conflictos de pareja. Documentación social, 148, 43-60.
- Torres Gómez, M. F. (2015). La custodia de los hijos en las parejas separadas. Conflictos privados y obligaciones públicas. Tendencias y Retos, 20(2), 177-179.