Pięć najgorszych rad, jakie możesz udzielić swoim dzieciom

Niestety głos doświadczenia nie zawsze jest trafny. Tutaj mówimy o kilku wskazówkach, które rodzice często dają swoim dzieciom. Jednak w wielu przypadkach ta rada niewiele pomaga.
Pięć najgorszych rad, jakie możesz udzielić swoim dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2021

Jako rodzic szukasz i pragniesz tego, co najlepsze dla swoich dzieci. Chcesz, aby były szczęśliwe, odnosiły sukcesy i osiągały swoje cele. Jednak w odniesieniu do osiągania celów i uzyskiwania „sukcesu”, jaka może być najgorsza rada, jakiej możesz udzielić swoim dzieciom?

Dowiemy się tego od Emmy Seppälä, profesora w Yale School of Management i dyrektora programu przywództwa dla kobiet w tej samej szkole. Emma, szukając informacji na temat napisania książki, odkryła, że wiele powszechnie akceptowanych schematów lub założeń dotyczących tego, co jest potrzebne, aby odnieść sukces, może przynieść odwrotny skutek. W rzeczywistości mogą mieć dokładny efekt odwrotny do pożądanego.

Są to konkretne teorie i pomysły, które mogą przynosić dobre rezultaty w krótkim okresie, ale są złe w dłuższej perspektywie.

Najgorsza rada, jaką możesz dać swoim dzieciom

Intencją tego artykułu nie jest ocenianie lub krytykowanie niektórych komentarzy, które możesz skierować do swoich dzieci. Skupiamy się na zachęcaniu do refleksji. W tym celu przyjrzeliśmy się niektórym z najgorszych rad, jakich rodzice udzielają swoim dzieciom, jeśli chodzi o „sukces”, zgodnie z dr. Emma Seppälä.

Ojciec rozmawia z synem

1. Skup się na przyszłości

Być może jedną z najgorszych rad, jakie możesz dać swoim dzieciom, jest: „ skup się na przyszłości ”. Dzieje się tak, ponieważ za tą strategią kryje się koncepcja sukcesu jako celu, jako kamienia milowego do osiągnięcia, a nie jako ścieżki, którą należy podążać.

Robiąc to, wywierasz presję na swoje dzieci, aby postrzegały teraźniejszość tylko jako sposób na znalezienie się w określonym miejscu w przyszłości. Może lepiej byłoby powiedzieć im, żeby żyli w teraźniejszości i pracowali nad tym, żeby tam byli szczęśliwi.

2. Stres jest nieunikniony, nie przestawaj próbować

W tym miejscu dobrze byłoby zastanowić się nad różnicą między eustresem a cierpieniem. Eustress to rodzaj stresu, który pozytywnie na Ciebie wpływa, podczas gdy dystres ma negatywny wpływ.

Aby pokonać przeszkody, pewien poziom napięcia jest zarówno nieunikniony, jak i konieczny. W rzeczywistości zbyt niskie poziomy aktywacji uszkadzają wydajność. Z drugiej strony umiejętność rzucenia palenia jest również sztuką. Rzeczywiście, zakończenie lub odłożenie inicjatywy może poprawić samopoczucie. Polega na posiadaniu inteligencji w podejmowaniu decyzji i dobrej samoregulacji emocjonalnej.

Z tego powodu warto promować wartości takie jak wysiłek, ale nie zapomnij dodać, że bez innych elementów jedynym efektem jest noszenie.

3. Bądź zajęty

W porządku jest być zajętym, mieć aspiracje, motywacje i marzenia. Jednak czy naprawdę trzeba być zawsze zajętym?

Ciągłe zajęcie powoduje stres i większą presję. Dlaczego więc nie spróbujesz powiedzieć swoim dzieciom, że mają prawo odpoczywać, „nic nie robić”, a nawet się nudzić?

4. Wykorzystaj swoje mocne strony

Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj lubisz rodzaje aktywności, które pozwalają ci rozwijać aspekty, w których masz większe umiejętności. Niemniej jednak nie musi tak być. W rzeczywistości istnieje długa lista rodziców, którym udało się powstrzymać swoje dzieci przed czerpaniem przyjemności z aktywności, zamieniając ją w lekcję.

Aktywność, w której nie są zbyt dobrzy, oznacza, że uczą się na swoich błędach. Ponadto czują, że są w stanie ewoluować i rozwijać się. Co więcej, multidyscyplinarny świat potrzebuje ludzi multidyscyplinarnych, zdolnych do działania w różnych dziedzinach.

5. Świat to dżungla, więc bądź ostrożny z niektórymi ludźmi

Wreszcie, według Emmy, kolejna zła rada, którą rodzice dają swoim dzieciom, brzmi: „ świat to dżungla, więc bądź ostrożny z niektórymi ludźmi ”.

Zamiast tego możesz zachęcić ich do zwiększenia współczucia dla innych. W końcu każdy zasługuje na szansę. Z drugiej strony dobrze jest zachęcać do krytycznego myślenia i szacunku do samego siebie.

Matka rozmawia z córką

Zamiast doradzać… pokaż im

Lepiej, zamiast doradzać dzieciom, pokazywać je i uczyć na przykładzie.

Oczywiście nie ma magicznego podręcznika edukacyjnego, który powie ci, jak edukować swoje dzieci. Nie ma też prawdziwych dobrych lub złych działań. Potrzebujesz tylko chęci wychowania ich w najlepszy możliwy sposób, poprzez naukę, błędy i doświadczenie.

Być może kluczem jest znalezienie własnych kryteriów. Niemniej jednak z pewnością powinno zawsze zaczynać się od miłości i szacunku oraz uwzględniać specyficzne potrzeby Twoich dzieci.

Ucz ich, aby byli szczęśliwi, a nie odnosili sukcesów

W tym artykule pokazaliśmy niektóre z najgorszych rad, jakie możesz udzielić swoim dzieciom, aby osiągnąć sukces. Paradoks polega jednak na tym, że wiele z nich może stać się pozytywnymi, o ile nie staną się mantrami lub absolutami.

Być może nie chodzi o wychowywanie dzieci, aby odnieść sukces, ale raczej o bycie szczęśliwym. Warto też pamiętać, że wszystkie przykłady podane w tym artykule można zastosować do edukacji w ogóle, nie tylko nastawionej na osiąganie celów.

Wreszcie ważne jest, aby zachęcać dzieci do cieszenia się teraźniejszością, do poznania swoich mocnych stron, ale także do uczenia się akceptowania frustracji lub rezygnacji. Niech poczują, że mają prawo słabnąć, popełniać błędy i się nudzić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Von Hildebrand, D. (2004). La importancia del respeto en la educación. Educación y educadores, 7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.