Zanim wejdziesz w nowy związek, wypróbuj te 5 porad

Zanim wejdziesz w nowy związek, wypróbuj te 5 porad
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Zanim wejdziesz w nowy związek musisz nauczyć się być sama. Nie poszukuj partnera, aby wypełnić pustkę czy też dlatego, że czujesz się samotna. Zdrowy związek opiera się na wolności i dojrzałości. Zamiast poszukiwać pozwól, aby ktoś Cię znalazł.

Czy nie byłoby świetnie mieć instrukcję obsługi, która mówiłaby Ci wszystko, co powinnaś zrobić zanim wejdziesz w nowy związek? Kilka wskazówek, które pomogłyby Ci podjąć właściwe decyzje, uniknąć bólu i rozczarowania i w końcu znaleźć osobę, która przyniesie Ci radość i nieskończone szczęście?

Jednak nie jest to możliwe. Jeśli ktoś chciałby sprzedać Ci te obietnice, nigdy byś mu nie uwierzyła. Każdy z nas wie, że wychodzenie w nowy związek jest ryzykowne. Wskakujesz w nieznane, mając nadzieję, że wybrana osoba, którą dopiero co spotkałaś, spełni Twoje potrzeby.

Czasami się mylisz. Innym razem cieszysz się wspaniałym, ale krótkotrwałym doświadczeniem, które i tak było tego warte. Jednak większość osób pragnie być w stabilnym i satysfakcjonującym związku.

Czy istnieją jakieś strategie lub wskazówki, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu? Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Jednak są to narzędzia psychologiczne, które nie zostały stworzone, aby pomóc Ci znaleźć idealnego partnera.

Najlepsze wskazówki uczą Cię koncentrować się w pierwszej kolejności na sobie, ponieważ rozwój osobisty wpływa zazwyczaj korzystnie na Twoje życie uczuciowe.

“Miłość nie jest czymś naturalnym. Wymaga dyscypliny, koncentracji, cierpliwości, wiary i przezwyciężenia narcyzmu. To nie jest uczucie, to jest praktyka.”

-Erich Fromm-

Para oglądająca balony

Co musisz zrobić zanim wejdziesz w nowy związek?

Psycholog Carl Rogers, przedstawiciel psychologii humanistycznej, powiedział, że szczęście to zaakceptowanie samych siebie dokładnie takich, jacy jesteśmy. To nawiązanie kontaktu z tym kim jesteś i z tym co Ciebie definiuje. To najlepszy sposób na rozpoczęcie nowej romantycznej przygody z inną osobą.

W końcu jeśli możemy mieć jakąkolwiek pewność, to może być ona dotyczyć tego, że miłość często pojawia się wtedy, gdy najmniej się jej spodziewasz. Dlatego też tak ważne jest, abyś zawsze była przygotowana.

Rozwijanie tych umiejętności nie tylko pomoże Ci nawiązać bardziej dojrzałe i satysfakcjonujące związki, ale również pozwolą Ci poprawić Twoje ogólne samopoczucie. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

1. Nie wchodź w nowy związek aby uniknąć samotności lub zapomnieć o swoim byłym partnerze

Poznałaś kogoś interesującego. Świetnie! Poszłaś na kilka randek, które były udane. Jest między Wami chemia. Niektóre osoby wchodzą w nowy związek tyko dlatego, że nie chcą być już same. Albo pojawia się efekt odbicia. Bardzo chcesz zapomnieć o złych doświadczeniach ze swoim byłym, więc starasz się rozproszyć się nowym związkiem.

Chociaż zapewne wiesz, że takie strategie nie są dobre, to czasami trudno jest ich uniknąć. Ale staraj się ze wszystkich sił, ponieważ takie zachowania często tylko pogarszają nękające Cię problemy. Wykaż się dojrzałością i unikaj poszukiwania towarzystwa innych osób, aby wypełnić swoje potrzeby emocjonalne.

Jeśli chcesz z kimś być, takie pragnienie powinno bazować na tym, że szczerze Ci na nim zależy, a nie tylko dlatego, że starasz się zaleczyć stare rany.

2. Zachowaj niezależność, nie przestawaj poznawać i odkrywać nowych rzeczy

Stale ucz się i rozwijaj, nie ograniczaj swojej umiejętności do odkrywania nowych rzeczy i cieszenia się nimi. Znalezienie drugiej połówki nie powinno stanowić jedynego celu w Twoim życiu. Najlepiej byłoby, gdyby Twój partner znalazł Cię, gdy korzystasz ze świata i wszystkich możliwości, które może zaoferować.

Z każdym nowym doświadczeniem zyskujesz wiedzę, umiejętności, narzędzia psychologiczne i dojrzałość emocjonalną, które pomogą Ci być lepszą partnerką i kochanką.

3. Nie udawaj, że jesteś kimś innym

Zanim wejdziesz w nowy związek, powinnaś mieć jasną świadomość tego kim jesteś, czego chcesz i na co nie będziesz w stanie się zgodzić. Jeśli nie poświęcisz czasu na poznanie swojego prawdziwego ja, będziesz udawać kogoś, kim nie jesteś.

To staje się problematyczne, kiedy spotkasz kogoś kto Cię interesuje, ponieważ jesteś gotowa zmienić się, aby wpasować się w jego formę. Koniec końców możesz zacząć zachowywać się inaczej niż normalnie.

Gdy udajesz, że jesteś kimś, kim nie jesteś, zasadzasz ziarenko nieszczęścia.

4. Poradź sobie ze swoim bagażem

Kiedy wchodzisz w nowych związek, czasami masz wrażenie, jakby była zaangażowana w niego trzecia strona. Może być to Twoja rodzina lub bagaż emocjonalny pochodzący z poprzednich związków. To niewygodne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera.

Jeśli chcesz stworzyć zdrowy związek, postaraj się zająć tymi problemami, zanim zaczniesz myśleć o nowych romansach.

Twoja rodzina może mieć określone oczekiwania dotyczące tego, co powinnaś zrobić ze swoim życiem (i kogo powinnaś kochać), ale musisz żyć na swoich własnych warunkach. Ważne jest również, abyś była w stanie odciąć się od swoich starych związków.

Zamiast pozwolić, aby to one kształtowały Twoją teraźniejszość, wyciągnij z nich wnioski i pozwól reszcie odejść w zapomnienie.

Przytulająca się para - zanim wejdziesz w nowy związek

5. Czego tak naprawdę chcesz?

Czego tak naprawdę chcesz? Chociaż to pytanie może wydawać się naiwne, to odpowiedź na nie ma kluczowe znaczenie.

Czy chcesz zbudować coś stabilnego, a może poszukujesz jedynie dobrej zabawy i seksu? Czy poszukujesz związku na wyłączność, a może bardziej otwartej lub poligamicznej relacji? Potrzebujesz mieć własną przestrzeń? Próbujesz rozwijać związek powoli?

Każde z tych pytań odgrywa kluczową rolę w znalezieniu kompatybilnego partnera. Świadomość tego, czego pragniesz, jest tak samo ważna jak wiedza o tym, czego nie chcesz.

Podsumowując, zamiast ufać oklepanym i płytkim podpowiedziom na temat tego jak znaleźć “idealnego partnera”, spróbuj spojrzeć wewnątrz siebie. Będziesz w stanie zbudować satysfakcjonujących i zdrowy związek, gdy będziesz dojrzała, autentyczna i będziesz wiedziała czego chcesz.

Znajdziesz miłość na lata, gdy przestaniesz jej desperacko poszukiwać i zamiast tego pozwolisz, aby ktoś Cię znalazł, gdy będziesz żyła pełnią życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.