Jak separacja lub rozwód wpływa na dziecko?

Jak separacja lub rozwód wpływa na dziecko?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2023

Dowiedz się w jaki sposób separacja lub rozwód wpływa na dziecko.

Separacja lub rozwód to zdarzenia, które są w stanie odbijać się na wszystkich członkach rodziny, w zależności od okoliczności, które są z nimi związane. Jednak w wielu przypadkach odbijają się one głównie na dzieciach.

Manipulacja i brak szacunku to główne pokusy, którym nie powinna ulegać żadna para. To bardzo ważne, aby każdy z partnerów zwracał uwagę na język, który wykorzystują do komunikacji ze sobą oraz stawiał na pierwszym miejscu dobro dziecka.

Poza tym uczucie konieczności wybrania jednej ze stron wpływa w niezwykle szkodliwy sposób na zdrowie psychiczne dziecka. Chociaż decydujecie się na separację lub rozwód, nie musicie demonizować siebie nawzajem. Zamiast tego powinniście dołożyć wszelkich starań, aby taka zmiana przebiegła dość płynnie i bez jakichkolwiek traum.

Separacja lub rozwód oraz związane z nimi zmiany

Kiedy jeden z rodziców odchodzi, rodzina w pewien sposób rozpada się. Takie zmiany są doskonale widoczne i nieuchronne dla dziecka. Trudno jest im wytłumaczyć powody stojące za tym, że ich rodzice nie są już ze sobą.

Właśnie dlatego powinnaś skoncentrować się na zagwarantowaniu im dobrego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychologicznego, a nie na tłumaczeniach.

W tym celu musisz podkreślić, że zarówno Ty, jak i Twój partner, zawsze będziecie obecni, nawet jeśli nie będziecie już razem. Poza tym postaraj się zaznaczyć możliwość dołączenia nowych członków do rodziny, gdy ewentualnie w przyszłości zdecydujesz się wejść w nowy związek.

Tata z synem

Niepewność

Z punktu widzenia dziecka separacja lub rozwód może oznaczać przejście ze stanu stabilności finansowej do stanu całkowitej niepewności. Może również oznaczać przejście ze zrównoważonego i bezpiecznego życia do życia w otoczeniu finansowych gróźb, które mogą wpłynąć na nie w emocjonalny sposób.

Tworzenie gniazda

Opieka naprzemienna to jedno z rozwiązań, które gwarantuje dziecku uwagę fizyczną obojga rodziców. Jednak istnieje ryzyko, że w takim przypadku dziecko będzie czuło się jakby nie należało do żadnego z dwóch domów, ponieważ musi ciągle przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego.

Wiele dzieci bardzo ciężko znosi zmiany zachodzące w ich harmonogramach, związkach i środowisku. To może sprawić, że zaczną dystansować się emocjonalnie od tego, co się dzieje.

Dlatego też najzdrowsza opcja to wyprowadzenie się z domu jednego z rodziców. Dzięki temu nie zmuszają dziecka do przemieszczania się z jednego domu do drugiego.

Lęk, niepokój i stres

Jedna z najczęstszych reakcji na zmiany, które wspomnieliśmy wcześniej, to lęk. Twoje dziecko może obawiać się tego, co stanie się w niedalekiej przyszłości. Czy moi rodzice nadal mnie kochają? Co muszę teraz zrobić? Czy zobaczę jeszcze kiedyś moich przyjaciół?

Oto niektóre z pytań, które mogą pojawić się w umyśle Twojego dziecka. Jeśli nie pomożesz mu pokonać jego lęków, mogą one wpłynąć jego stan emocjonalny.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby upewnić je, że każdy z rodziców będzie obecny, gdy będzie tego potrzebować. Jednak nawet jeśli tak zrobisz, dziecko i tak może do pewnego stopnia odczuwać niepokój, zwłaszcza tuż po rozpadzie rodziny. To całkowicie normalne.

Warto podkreślić, że podczas separacji lub rozwodu najstarsze dziecko może stanowić źródło ogromnego wsparcia i być znaczącym wzorem dla młodszego rodzeństwa. Dzieje się tak, ponieważ może wytłumaczyć innym co się dzieje. (colorreflections.com)

Rodzeństwo może pomóc zmniejszyć niepokój, jeśli poczuje, że ich rodzice koncentrują się bardziej na swoich własnych problemach niż na nich.

Rodzeństwo na łące

Zmiany zachowania

Dzieci mogą zacząć zachowywać się inaczej podczas separacji lub rozwodu. Próbują w ten sposób przyciągnąć uwagę rodziców lub zbliżyć ich do siebie. Uważają, że jeśli oboje rodzice zgodzą się w jakiejś kwestii, na przykład kary, zaczną pracować nad rozwiązaniem swoich problemów.

To wiąże się mocno z najsilniejszą negatywną emocją, jaką odczuwają wszyscy ludzie: poczuciem winy. Jeśli dziecko będzie obwiniało się za rozpad związku rodziców, może uciekać się do zachowywania się w określony sposób, aby za to odpokutować. Może nawet zacząć się samookaleczać.

Wszystkie zmiany zachowania to mechanizmy obronne wykorzystywane przez dzieci, aby ochronić się przed bólem odczuwanym podczas separacji lub rozwodu.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?

Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci? Jest to realny problem, a przyczyny tego zjawiska są tak różnorodne, jak ludzie w nie zaangażowani.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.