Twoja potrzeba wiedzy działa jak naturalny środek przeciwlękowy

Nikt nie lubi żyć w niepewności. Dlatego zawsze szukasz przyczyn wszystkiego, co ci się przytrafia. Jednak czy wszystkie są ważne, czy też powinieneś zmienić niektóre z nich?
Twoja potrzeba wiedzy działa jak naturalny środek przeciwlękowy

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2021

Racjonalna logika kieruje naszym światem. Język werbalny, którego wszyscy używamy jako podstawową formę komunikacji, należy do kategorii języka oznajmującego. Odnosi się to do języka opisu, interpretacji i wyjaśniania. Dodatkowo jest to język przyczynowości liniowej, którego proces rozumowania polega na poszukiwaniu źródła (przyczyny-skutku).

Kiedy zdarzają się pewne rzeczy, ludzie często szukają ich pochodzenia, przyczyn i wyjaśnień. Ta potrzeba znalezienia przyczyny wszystkiego jest tłumaczona na język werbalny za pomocą pytającego słowa dlaczego. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Twoja potrzeba wiedzy

Jeśli jedno jest pewne, to to, że jako ludzie chcemy znaleźć odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania, które rozwinęliśmy przez lata. Musimy być pewni rzeczy. Pomyśl o tym, czy lubisz mieć wątpliwości? Czy łatwo jest Ci nie mieć kontroli nad sytuacjami, ludźmi lub rzeczami? Prawdopodobnie nie. Ponieważ, jako istota ludzka, lubisz mieć wszystkie odpowiedzi, a to jest wysoce nieprawdopodobne, aby się to zmieniło w najbliższym czasie.

Nauki klasyczne, które pojawiły się po raz pierwszy setki lat temu, stworzyły wszechświat czysto deterministyczny. To może wyjaśniać naszą potrzebę wiedzy. Rzeczywiście, nauki odzwierciedlają wszechświat, w którym pewność, prawda i rzeczywistość łączą się, tworząc dość zrównoważony świat.

Edgar Morin zwrócił uwagę, że zasada nauki klasycznej postrzega sprzeczność jako oznakę błędu myślowego. Zasada ta została zastosowana nie tylko do badań naukowych, ale była wprowadzona jako socjokulturowy styl poznawczy, jako sposób przetwarzania wiedzy. Jednak ponowoczesność rozpoznaje i mierzy się ze sprzecznościami i rozumie, że można zobaczyć to samo z różnych perspektyw.

Twoja potrzeba wiedzy

Logika przyczynowo-liniowa pytania dlaczego

Logika przyczynowo-liniowego dlaczego jest częścią zwykłego dyskursu w interakcji międzyludzkiej. Jednak zależy to w mniejszym lub większym stopniu od konkretnej kultury.

Użycie słowa dlaczego, zarówno w pytaniach, jak i odpowiedziach, pomaga wyjaśnić i zrozumieć zarówno łatwe, jak i złożone sytuacje. Na przykład: jeśli boli Cię żołądek, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego i od razu myślisz o tym, co zjadłeś w ciągu dnia. Lub, jeśli przyjaciel jest dla Ciebie nieprzyjemny, zastanawiasz się dlaczego i próbujesz ustalić, czy zrobiłeś coś, co go zdenerwowało. Rzeczywiście, zadawanie sobie pytania dlaczego jest automatyczne. To dlatego, że zawsze chcesz znać odpowiedź.

Często zadajesz sobie pytanie, dlaczego coś Ci się stało. W rzeczywistości masz potajemną nadzieję, że znając przyczynę, problem zniknie.

Podczas terapii dość często słyszy się, jak pacjenci zadają pytania typu: „ Dlaczego to mi się przytrafia?” ; „Dlaczego to zrobili?”, „Dlaczego zareagowałem w ten sposób?” itd. Właściwie dlaczego jest prawdopodobnie jednym z najczęściej powtarzanych słów podczas sesji terapeutycznych. Jednak to słowo niekoniecznie przedstawia receptę na rozwiązanie konfliktu.

Twoje wychowanie może decydować o tym, jak często zadajesz sobie lub innym pytanie dlaczego. Jak wiecie, dzieci spędzają dużo czasu na wypytywaniu rodziców o różne rzeczy. Rodzice zazwyczaj odpowiadają na nie w dość liniowy, przyczynowo-skutkowy sposób. Jednak im więcej dziecko zadaje pytań, tym bardziej prawdopodobne jest, że rodzice poczują się zmęczeni i będą reagować z mniejszą tolerancją.

Termin dlaczego jest jednym z najczęściej używanych na co dzień. To potężne słowo, które stanowi pomost, dzięki któremu można uzyskać więcej informacji na dany temat. Termin ten otwiera grę na nową wiedzę, która może sprawić, że będziesz myślał, zastanawiał się, szukał innych punktów widzenia, a nawet wątpił w to, co już wiesz.

Wyjaśnienia przyczynowe mogą odnosić się do różnych motywów

  • Mogą wynikać z kontekstu relacyjnego (interakcyjnego dlaczego). Na przykład: „Zareagowałem w ten sposób, ponieważ druga osoba na mnie krzyczała”.
  • Często osoba nie podąża ścieżką rekurencyjną. Na przykład mogą powiedzieć „Zareagowali w ten sposób, ponieważ powiedziałem im, żeby mi nie przeszkadzali”. Dlatego pod uwagę brany jest tylko fragment obwodu relacyjnego.

Psychoanaliza dała również początek wyjaśnieniom dotyczącym poszukiwania źródeł w przeszłości, dzieciństwie lub młodości danej osoby. Idąc tym tokiem myślenia, być może nacisk kładzie się nie na cykliczność czy linearność, ale na potrzebę poszukiwania motywów rzeczy. W rzeczywistości istota ludzka ma strukturę lub wzorzec funkcjonowania umysłowego, który sprawia, że ​​myśli w ten sposób.

Ktoś w obliczu chaotycznej sytuacji może próbować narzucić element porządku, aby dalej funkcjonować. Tak konstytuują się normy społeczne, religijne, kulturowe, rodzinne. W obliczu nauki odciskają się one na poprawianiu błędów.

Ponadto język werbalny pomaga utrzymać komunikację poprzez własne kodowanie. Ponadto do pewnego stopnia kieruje interakcją poprzez składnię dyskursu i artykulacji semantycznych.

Objaśniający Rivotril: rodzaj naturalnego środka przeciwlękowego

Kiedy stajesz w obliczu faktu, który sprawia, że czujesz się niepewny i niespokojny, próba ustalenia, skąd to pochodzi, daje chwilowe (lub czasami trwałe) efekty uspokajające. Dlatego można powiedzieć, że chęć znalezienia przyczyny jest jak Rivotril (lek przeciwlękowy).

Te nowe informacje, takie jak znalezienie słów, aby zrozumieć wydarzenie, oznaczają, że czujesz pewne poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że ​​czujesz się stabilny.

Dlatego Twój system pozostaje stabilny. Jednak gdy nagle wydarza się nieoczekiwane zdarzenie (śmierć, przeprowadzka, zwolnienie z pracy itp.), ta równowaga zostaje zachwiana, co prowadzi do sytuacji kryzysowej.

Wyjaśnienie tego faktu umożliwia, poprzez zrozumienie i działanie, przywrócenie bezpieczeństwa. Byłby to pierwszy krok do uzyskania nowej równowagi.

Kobieta myśląca o naszym naturalnym anksjolicie.

Skutki wyjaśnień anksjolitycznych

Niektóre wyjaśnienia szybko wyprowadzą Cię z chwili napięcia. Jednak wcale nie zmieniają sytuacji. Odwołujemy się do tych sytuacji, w których podane informacje są powierzchowne. Służą do chwilowego utrzymania równowagi po pojawieniu się problemu. Są to jednak tylko środki paliatywne i nie prowadzą do zmiany perspektywy na to, jak faktycznie skonstruowany jest problem.

Racjonalizacja i intelektualizacja to mechanizmy obronne tego typu. Zasadniczo zaczynasz myśleć o tym, co Ci się przydarzyło i dlaczego. Może to wywołać w Tobie konfliktowe uczucia. Są to znane jako wyjaśnienia anksjolityczne. Natychmiast rozwiązują Twój niepokój, dzieląc zjawiska na kategorie.

Pamiętaj, że wszystko na świecie jest skategoryzowane. Kiedy pojawia się problem, prawdopodobnie używasz kategorii, aby zrozumieć, dlaczego tak się stało. Na przykład możesz powiedzieć „Jest złym uczniem, ponieważ jest leniwy” lub „Dużo pije, ponieważ ma depresję”.

Jednak wyjaśnienia lękowe są również częste, gdy próbujesz znaleźć przyczynę pewnego nastroju, który pojawia się nagle. W rzeczywistości, kiedy czujesz się smutny lub niespokojny bez widocznej przyczyny, natychmiast odczuwasz potrzebę dowiedzenia się dlaczego.

Ogólnie może to oznaczać, że uważasz powód za powierzchowny element zewnętrzny. Na przykład możesz powiedzieć „jest mi smutno, bo pada… ponure dni to nie moja bajka”. Dlatego przypisujesz swój nastrój pogodzie. Możesz również zaangażować osobę, z którą jesteś blisko (przyjaciel, krewny itp.) i jako powód używasz jej reakcji. Na przykład: „Zdarzyło mi się to, ponieważ mnie zdenerwowałeś”.

Wyjaśnienia, działania i wzrost

Wyjaśnienie anksjolityczne lub wyjaśniające Rivotril jest szeroko stosowane. Można go jednak pomylić z innymi rodzajami wyjaśnień, które powodują modyfikację działań i sprzyjają wzrostowi. Wydaje się, że kiedy kategoryzujesz to, co Ci się przydarza, czujesz się spokojniejszy, chociaż niekoniecznie prowadzi to do zmiany swoich działań. W rzeczywistości to, co robisz, to nadawanie nazwy wydarzeniu, co pomaga uniknąć nawigowania po morzu niepewności, które pochodzi z niewiedzy.

Wyjaśnienie lękowe daje chwilową pewność, ale nie zapewnia zmiany. W rzeczywistości utkniesz z problemem, jeśli nie zrobisz nic, aby go zmienić. W rzeczywistości wyjaśniający Rivotril jest pseudomotywem, który ani nie dodaje treści, ani nie powoduje zmiany w twoich myślach.

Prawdziwym wyjaśnieniem jest zmiana kategorii rzeczy. Innymi słowy, umieszczenie tego, co Ci się przydarzyło, w innej kategorii w celu przeformułowania tego. Restrukturyzacja anksjolitycznych wyjaśnień sprzyja zmianom. Dlatego nie bój się modyfikować swoich kategorii i dodawać do nich nowe akcje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.