Borelioza — objawy psychologiczne, które jej towarzyszą

Borelioza to choroba, której objawy psychologiczne często są lekceważone. Jednak zdecydowanie należy im poświęcić wiele uwagi.
Borelioza — objawy psychologiczne, które jej towarzyszą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2023

Borelioza nie jest szczególnie znaną chorobą. Jednak ta choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze może prowadzić do wyniszczających i przewlekłych stanów psychicznych. Niemniej jednak lekarze często skupiają się tylko na objawach fizycznych. Często ignorują skutki psychologiczne, które często są dość poważne.

Depresja, wahania nastroju, wybuchy złości i utrata pamięci to tylko niektóre z często pomijanych objawów tej choroby. Co więcej, borelioza powoduje, że wielu pacjentów czuje się beznadziejnie. Nie rozumieją, dlaczego cierpią na tak niepokojące objawy psychologiczne.

Do niedawna medycy mieli tendencję do lekceważenia faktu, że zaburzenia nastroju często występują obok wyniszczających chorób, takich jak fibromialgia czy toczeń. W konsekwencji pacjenci odczuwają depresję i brak motywacji. W przypadku boreliozy sam proces zakaźny powoduje zaburzenia nastroju.

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy choroby to samo ukąszenie przez kleszcza, bóle stawów, bóle głowy, gorączka i problemy z sercem.

Kleszcz wywołujący boreliozę.

Co to jest choroba z Lyme?

Eksperci po raz pierwszy opisali chorobę z Lyme w 1976 roku. Zwykle występuje ona częściej w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w stanach takich jak Maine, Virginia, Wisconsin, Minnesota i Michigan. Jednak przypadki zdarzają się co roku we wszystkich stanach. Inne rejestrują również Europa, Rosja, Chiny i Japonia.

Ukąszenia kleszczy występują zwykle latem i wczesną jesienią. Te ektopasożyty przenoszą cztery typy bakterii wywołujących boreliozę: Borrelia burgdorferi, Borrelia mayonii, Borrelia afzelii i Borrelia garinii. Te dwa ostatnie występują najczęściej w Europie i Azji.

Jednak nie wszystkie ukąszenia kleszcza powodują chorobę. 90 procent ukąszeń kleszczy nie prowadzi do choroby. Kiedy to nastąpi, objawy, które powoduje to:

  • Gorączka i ból głowy po ugryzieniu.
  • Od trzech do dziesięciu dni później pojawia się ślad ugryzienia w postaci rumienia, okrągłej wysypki. Ma tendencję do kłucia.
  • Po tygodniach (a nawet miesiącach) pacjent odczuwa ból kości i stawów. Między innymi odczuwają również bóle głowy, ból szyi i sztywność.
  • Stopniowo pojawiają się najcięższe objawy, takie jak kołatanie serca i nieregularne bicie serca, utrata napięcia mięśniowego, nerwoból, drętwienie rąk lub stóp oraz porażenie twarzy.

Ta choroba jest często powolna w diagnozowaniu. W rzeczywistości choroba jest często mylona z zapaleniem stawów, chorobą Parkinsona, przewlekłym zmęczeniem, a nawet stwardnieniem rozsianym.

Mężczyzna z bólem w klatce piersiowej.

Psychologiczne objawy boreliozy

Dr. Allen Steere i Jenifer Coburn przeprowadzili badanie w Harvard Medical School, w którym omawiali boreliozę jako problem zdrowia publicznego. Rzeczywiście, w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost diagnoz w Niemczech, Austrii, Słowenii i Szwecji.

Jak wspomnieliśmy powyżej, psychologiczny aspekt tej choroby jest często zaniedbywany. W rzeczywistości niektórzy pacjenci otrzymują diagnozę choroby psychicznej przed zdiagnozowaniem choroby z Lyme. Choroba atakuje mózg i rdzeń kręgowy, powodując neuroboreliozę. Psychologiczne objawy boreliozy są następujące:

  • Nagłe i ekstremalne wahania nastroju.
  • Paraliż nerwów.
  • Utrata pamięci.
  • Myśli obsesyjne i urojeniowe.
  • Wybuchy wściekłości z agresywnym zachowaniem.
  • Podwyższony poziom lęku.
  • Depresja.
  • Trudności z koncentracją.
  • Ciągłe zamieszanie.

Wielu pracowników służby zdrowia zdaje sobie teraz sprawę, że kiedy lekarz diagnozuje zaburzenie psychiczne, często nie bierze pod uwagę możliwości, że może to być spowodowane chorobą zakaźną.

W rzeczywistości, jak wspomnieliśmy wcześniej, borelioza często jest diagnozowana powoli. Jednym z takich znanych przypadków był przypadek piosenkarki Avril Lavigne. Z tego powodu lekarze powinni zawsze być świadomi tego stanu.

Schemat przedstawiający ból głowy.

Leczenie

Leczenie boreliozy zawsze opiera się na podawaniu antybiotyków. Jednak przed ich przepisaniem lekarz musi ocenić stan układu odpornościowego pacjenta. W ten sposób mogą odkryć dokładny etap choroby. Ogólnie lekarze przepisują dożylne leczenie antybiotykami, takimi jak ceftriakson lub doksycyklina. Przepisują również witaminy, przeciwutleniacze i inne leki, aby wzmocnić obronę pacjenta.

Lekarze często leczą objawy psychologiczne za pomocą leków przeciwdepresyjnych. Jednak w wielu przypadkach pacjenci doświadczają nawrotów po leczeniu. W takich przypadkach choroba może stać się chorobą przewlekłą. W rzeczywistości może być nawet przenoszona drogą płciową.

Organizacje takie jak International Lyme and Associated Diseases Society (ILADS) wezwały do większej uwagi i nowych strategii terapeutycznych dla tej choroby. Podobnie maj jest Narodowym Miesiącem Wiedzy o Chorobie z Lyme.

W naturze najmniejsze stworzenia są często najbardziej niebezpieczne. Podobnie jak w tym przypadku, wydaje się prawie niemożliwe, aby uwierzyć, że coś, czego ledwo widać, może spowodować tak wiele szkód.

To może Cię zainteresować ...
Czy wirusy mogą kontrolować nasze zachowanie?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czy wirusy mogą kontrolować nasze zachowanie?

Prawdą jest, że wirusy mogą zmienić nasze zachowanie, aby ułatwić rozprzestrzenianie się tak, aby mogły dotrzeć do większej liczby nosicieli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carriveau, A., Poole, H., & Thomas, A. (2019, June 1). Lyme Disease. Nursing Clinics of North America. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.cnur.2019.02.003
  • Steere, AC, Coburn, J., y Glickstein, L. (2004). La aparición de la enfermedad de Lyme. Revista de investigación clínica . La Sociedad Americana de Investigación Clínica. https://doi.org/10.1172/JCI21681

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.