Konflikt ze swoim partnerem - czy wiesz, jak go przetrwać?

Konflikt ze swoim partnerem - czy wiesz, jak go przetrwać?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Konflikt ze swoim partnerem jest czymś, czego po prostu nie da się uniknąć w praktycznie żadnym związku. Ostatecznie jesteście przecież dwoma zupełnie innymi osobami, różnicie się pod wieloma względami. Ale zasadniczy problem nie polega na tym, że ludzie ze sobą walczą. Największy problem związany jest z tym, że wiele osób nie wie, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Poświęć zatem kilka minut na przeczytanie dalszej części naszego artykułu. Dzięki czemu będziesz w stanie dowiedzieć się tego, dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć o tym, jak przetrwać konflikt ze swoim partnerem. Zapraszamy do lektury!

Wszelkiego typu relacje uczuciowe zaczynają się od fazy wzajemnego zauroczenia. Kiedy jesteś w trakcie takiego właśnie etapu, wszystko wydaje Ci się być pięknym. Przez cały czas jesteś szczęśliwa i czujesz się absolutnie cudownie pod każdym względem. Nic Cię nie martwi i nic Cię nie jest w stanie zawieść.

Wszystko, co może Ci się nie podobać w tej drugiej osobie, zostaje przyćmione przez Twoje podniecenie oraz podekscytowanie. W efekcie wszystko, co chcesz zrobić, to być z tym kimś przez cały czas.

Ale ten etap prędzej, czy później się skończy. W efekcie przeistoczy się w bardziej stabilną i realistyczną fazę Twojego związku. Na tym właśnie etapie naprawdę zaczynasz dostosowywać się do potrzeb Waszej relacji i zdajesz sobie powoli sprawę z tego, że Twój partner nie jest osobą doskonałą. Jak każdy człowiek, ma swoje zalety, ale ma też wady i różne swoje słabości.

Od czego rozpoczyna się konflikt ze swoim partnerem

Poza tym, że jesteście rzecz jasna różnymi osobami i w efekcie tego nie zgadzacie się co do różnych rzeczy, to jednak czynniki zewnętrzne (takie jak rodzina, praca, przyjaciele, pieniądze itp.) również zaczynają odgrywać znaczącą rolę. Oczywiście jasne i ciemne strony wspólnego życia mogą być również istotnym źródłem napięcia panującym w Waszej relacji.

Dyskutująca para

Dyskutowanie i spieranie się raz na jakiś czas jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Wręcz koniecznym do tego, by zlikwidować drobne tarcia, które pojawiają się w każdym związku. Dają Ci one szansę wyrażenia swoich uczuć i pomagają popchnąć łączącą Was relację do przodu.

Jeśli para nigdy się nie kłóci, to zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że jeden z partnerów może czuć się niepewnie w związku. W efekcie jest zbyt przestraszony, aby móc otwarcie wyrazić swoją opinię. Ale to nie jest zdrowe. Z drugiej strony jest to również ogromny problem, jeśli para cały czas się kłóci.

Możesz użyć różnego rodzaju argumentów, aby poprawić swój związek. Niekiedy jednak przeistacza się to w otwartą wręcz wojnę. Ale musisz wiedzieć jednocześnie, jak rozwiązać konflikt ze swoim partnerem, osiągając w efekcie porozumienie i znajdując wspólną płaszczyznę do dalszej życia.

W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci kilka podstawowych rad dotyczących tego zagadnienia. Pozwolą Ci one odkryć strategie, które mogą Ci pomóc w tym dość trudnym zadaniu.

Jeśli jesteś cierpliwy w trakcie jednej chwili pełnej gniewu, unikniesz w ten sposób stu dni pełnych smutku i goryczy”.
-Dawne chińskie przysłowie-

Jak przetrwać konflikt ze swoim partnerem?

Poniżej zamieszczamy kilka porad pozwalających Ci bez większych problemów przetrwać konflikt ze swoim partnerem. Zapoznaj się z nimi i zapamiętaj tak, by skorzystać z nich na wypadek podobnej sytuacji w przyszłości.

Zidentyfikuj problem i swoje uczucia z nim związane

Konflikt ze swoim partnerem nie zawsze dotyczy bezpośrednio tej drugiej osoby. Nie musi nawet być związany z czymś innym, co dzieje się z Tobą lub między Wami. Często bywa bowiem tak, że stało się coś, co sprawiło, że poczułaś się źle i musisz w jakiś sposób „rozładować” skumulowane w sobie negatywne emocje.

W efekcie często obiektem Twojego dalszego postępowania jest ktoś, kto jest akurat pod ręką, czyli po prostu Twój partner. Zanim więc zrobisz to następnym razem, postaraj się przez chwilę zastanowić nad całą sytuacją. Pomyśl też, czy to akurat Twój partner jest winien tego, dlaczego tak się czujesz?

Dowiedz się, jak wyrazić swoje uczucia i emocje

Kiedy już zrozumiesz, dlaczego czujesz się w określony sposób, musisz następnie dowiedzieć, jak wyrazić swoje uczucia. Zastąp ewentualne oskarżenia opisem osobistych doświadczeń i odczuć. Zamiast mówić „nie mogę uwierzyć, że tego nie zrobiłeś”, powinnaś spróbować powiedzieć „To sprawia, że czuję się sfrustrowana, gdy tego nie robisz”.

Ludzie reagują w znacznie lepszy sposób, gdy nie obwiniasz ich bezpośrednio, ani też nie oskarżasz ich o różnego rodzaju rzeczy. Niezależnie od tego, czy słusznie, czy też nie. Jeśli więc wytłumaczysz im, jak się czujesz w związku z daną sytuacją, pomoże im to lepiej zrozumieć Twój punkt widzenia. Będą wtedy w stanie wczuć się w Ciebie i to, co myślisz. A w efekcie łatwiej im będzie pozytywne rozwiązanie konfliktu, jaki wybuchł między Wami.

Nie daj się ponieść gniewowi i nigdy nie lekceważ drugiej osoby, niezależnie od jej zachowania

Jeśli cierpisz z jakiegoś powodu lub przeżywasz trudny okres w życiu, Twoje emocje mogą być dla Ciebie trudne do okiełznania. W takim przypadku może się zdarzyć nawet tak, że przejmą nad Tobą całkowitą kontrolę, czy tego chcesz, czy nie.

Szczególnie jeśli nie stosujesz na co dzień żadnej strategii dotyczącej samokontroli. Sprawiają wtedy, że nie jesteś wtedy ani trochę empatyczna. W efekcie może skończyć się to na tym, że pozbędziesz się swoich bliskich ze swojego życia i dodatkowo ich jeszcze zranisz. To tylko pogorszy całą sprawę.

Rozmawiająca para

Szczerze mówiąc, najlepiej wyjść wtedy na spacer. Możesz też pośpiewać na pełne gardło gdzieś w samotności, a także tańczyć, uprawiać ćwiczenia fizyczne lub robić coś, co Cię odpręża. Następnie możesz wrócić do swojej codzienności i poradzić sobie z potencjalnym problemem mając jednocześnie o wiele spokojniejszy stan swojego umysłu.

Rozpocznij dialog i postaraj się osiągnąć nić porozumienia

Możesz osiągnąć porozumienie tylko wtedy, gdy otworzysz konstruktywny dialog ze swoim partnerem. A następnie na spokojnie wyjaśnisz mu swoje problemy. To polepszy Waszą wspólną relację i pomoże Wam obojgu się rozwijać jako ludzie.

Pozostawienie własnej dumy gdzieś z boku, rozwijanie wspólnej empatii i asertywności oraz nauczenie się tego, jak rozwiązać konflikt ze swoim partnerem, są istotnymi elementami utrzymania szczęśliwego związku z osobą, którą tak bardzo kochasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz Morfa, J. Prevención de los conflictos de pareja. Editorial Desclée de Brouwer

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.