Mózg i jedzenie mają bezpośredni związek. Jednak często nie poświęcasz temu połączeniu uwagi, na jaką zasługuje. Dzieje się tak pomimo faktu, że żyjesz w czasach, w których jesteś bombardowany terminami takimi jak „prawdziwe jedzenie” lub „świadome jedzenie ”. Ponadto zachęca się do zwracania uwagi na swoją dietę, aby spełnić określone standardy urody. Lub wybrać tak zwane „superfoods”, aby maksymalnie zadbać o swoje zdrowie.
Jest jednak coś ważnego, o czym powinieneś pomyśleć. Powinieneś zacząć zwracać większą uwagę na to, jak czujesz się po jedzeniu, a nie na to, jak wpływa ono na Twój wygląd. Ponieważ prawda jest taka, że Twój mózg moduluje rodzaj jedzenia, które wybierasz w zależności od tego, jak się czujesz. Niemniej jednak nie zawsze działa to na Twoją korzyść.
Zamiast obsesyjnie przestrzegać pewnych diet lub wybierać produkty, które wydają się bardzo zdrowe, radzimy zastosować inne podejście. W rzeczywistości regulowanie i zarządzanie emocjami jest tak samo ważne, jak wybór tego, co codziennie kładziesz na talerzu.
Dieta wpływa na Twoje emocje. Z kolei Twoje emocje wpływają na to, jakie pokarmy wybierzesz. Dobre odżywianie zależy od wielu czynników, które nie zawsze bierzesz pod uwagę.
Mózg i jedzenie – jak są ze sobą powiązane?
Jeśli jest coś, co kocha mózg, to są to tłuszcz, cukier i sól. Jednak naszym odległym przodkom trudno było uzyskać dostęp do tych niezwykle przydatnych do przetrwania zasobów. Z tego powodu wydaje się, że jesteśmy w jakiś sposób zaprogramowani, aby konsumować ich jak najwięcej, gdy tylko są w naszym zasięgu. W rzeczywistości ich konsumpcja aktywuje nasze obwody nagradzania. W związku z tym możemy powiedzieć, że są niezwykle potężnymi wzmocnieniami.
Prawdopodobnie odkryjesz, że za każdym razem, gdy przechodzisz przez trudne chwile i doświadczasz wzlotów i upadków w swoim nastroju, często próbujesz aktywować w ten sposób obwód nagrody. Rzeczywiście, niezdrowe jedzenie, bogate w tłuszcze, sól i cukry, zadowala Twój mózg i zapewnia natychmiastową przyjemność. Jednak ta rozkosz jest krótka i uzależniająca. Co więcej, stopniowo prowadzi to do stylów jedzenia, które są szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jedzenie emocjonalne i „oszukujący” mózg
Byłoby wspaniale mieć mózg, który zawsze motywowałby do wyboru najzdrowszej opcji dietetycznej. Niemniej jednak sposób, w jaki jesz, jest oparty na Twojej edukacji, kulturze i biologii. Co więcej, gdybyś zadał sobie pytanie, jaki czynnik najbardziej pośredniczy w sposobie jedzenia, odpowiedź byłaby prosta: Twoje emocje.
Ponadto mózg nie pomaga w utrzymaniu prawidłowej diety. W tym zakresie Uniwersytet Amsterdamski przeprowadził pewne badania. Badanie wykazało, że osoby, które jedzą emocjonalnie potrzebują więcej czasu, aby poczuć się nasyconym. Wydaje się, że problem pojawia się w stymulacji receptora GLP-1 związanego z sytością.
Niepokój lub złe samopoczucie z powodu problemów bezpośrednio wpływa na sposób odżywiania. Mózg i jedzenie są ze sobą ściśle powiązane. Emocje modulują Twoje zachowanie. Wpływają również na to, jak jesz.
Jesteś wynikiem swoich dobrych (lub złych) nawyków
Twój mózg jest wyrafinowanym wynikiem ewolucji. Co więcej, dieta była niewątpliwym czynnikiem w selekcji i rozwoju człowieka. W rzeczywistości przejście od prymitywnego polowania i zbierania do znacznie bogatszej, bogatej w składniki odżywcze diety paleolitycznej było kamieniem milowym w ewolucji.
Na Twój mózg i dietę wpływa zarówno Twój styl życia, jak i Twoje nawyki. W związku z tym dr Bob Weinhold, ekspert w dziedzinie epigenetyki, przeprowadził badanie, które stwierdziło, że wiele współczesnych chorób zależy w dużej mierze od otaczających nas czynników zewnętrznych.
Społeczeństwo, edukacja, praca, stres, kultura… Wszystkie te czynniki wpływają na to, jak się odżywiasz. W rzeczywistości te elementy wpływają na Twoje zdrowie bardziej niż na Twoje geny.
Twój mózg jest kształtowany przez to, co widzisz, czujesz i co społeczeństwo Ci przekazuje. W dzisiejszych czasach dobre jedzenie wymaga czasu i jest to element, którego dziś każdemu brakuje. Dzieje się tak, ponieważ dzisiejsze życie opiera się na pośpiechu, zamartwianiu się i presji. W związku z tym zapraszamy Cię do karmienia swoich emocji, a nie ciała.
Mózg i jedzenie: emocje wpływają na jedzenie (i odwrotnie)
Twoje emocje skłaniają Cię do wybrania niektórych produktów, a nie innych. W rzeczywistości tak naprawdę nie ma „dobrej” i „złej” żywności. Problem pojawia się w ilości, którą możesz spożywać, oraz trudności w utrzymaniu zróżnicowanej i zbilansowanej diety.
Mózg i pożywienie żywią się sobą na dwa sposoby. Na przykład wiesz, że sposób, w jaki się czujesz, wpływa na to, jakie produkty wybierzesz do spożycia w danym momencie i sytuacji. Dlatego to, co dajesz swojemu ciału, oznacza również, jak się czujesz.
Uniwersytet w Foggia (Włochy) przeprowadził badania, które wykazały, że dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Z drugiej strony oparcie diety (wyłącznie) na wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i wysokokalorycznych pokarmów może prowadzić do depresji.
Wreszcie, zawsze staraj się pamiętać, że poza modą i dietetycznymi guru, leżą twoje emocje. Koniec końców zdrowa dieta wymaga umiejętności radzenia sobie ze stresem, lękiem, poczuciem własnej wartości i wszystkimi tymi aspektami, które wpływają na równowagę psychiczną.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- van Bloemendaal L, Veltman DJ, ten Kulve JS, Drent ML, Barkhof F, Diamant M, IJzerman RG. Emotional eating is associated with increased brain responses to food-cues and reduced sensitivity to GLP-1 receptor activation. Obesity (Silver Spring). 2015 Oct;23(10):2075-82. doi: 10.1002/oby.21200. Epub 2015 Aug 31. PMID: 26331843.
- Ventriglio, A., Sancassiani, F., Contu, M. P., Latorre, M., Di Slavatore, M., Fornaro, M., & Bhugra, D. (2020). Mediterranean Diet and its Benefits on Health and Mental Health: A Literature Review. Clinical practice and epidemiology in mental health : CP & EMH, 16(Suppl-1), 156–164. https://doi.org/10.2174/1745017902016010156
- Weinhold B. (2006). Epigenetics: the science of change. Environmental health perspectives, 114(3), A160–A167. https://doi.org/10.1289/ehp.114-a160