„Inteligentne jedzenie” - nowy sposób życia

Czy często brakuje Ci czasu na jedzenie? Jeśli tak, „inteligentne jedzenie” może Cię zainteresować. Dzięki takiemu sposobowi jedzenia poprawisz jakość swoich posiłków, nie tracąc więcej czasu na ich przygotowywanie.
„Inteligentne jedzenie” - nowy sposób życia

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

„Inteligentne jedzenie” to jedna z najnowszych metod żywieniowych, które oferują średnioterminowe korzyści zdrowotne. Opiera się na spożywaniu produktów, takich jak koktajle czy batoniki, w momencie, kiedy nie masz możliwości spożywania bardziej wyszukanych posiłków.

Aby jednak zauważyć pozytywny efekt, konieczne jest połączenie tej metody żywieniowej z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Dzieje się tak, ponieważ jeśli bodziec nie jest generowany w formie aktywności, możliwe jest, że organizm zmniejszy wydajność metaboliczną.

Różnica między „inteligentną żywnością” a innymi substytutami żywności

Inteligentne jedzenie zawiera kilka koktajli proteinowych

Spożycie produktów zastępujących posiłki po raz pierwszy powstało wiele lat temu. Jednak większość żywności wyprodukowanej w tym celu należała do kategorii przemysłowych produktów ultraprzetworzonych. Miały mało jakościowych składników oraz nadmierne stężenie niezdrowych dodatków.

Natomiast „inteligentne jedzenie” proponuje tworzenie żywności funkcjonalnej poprzez wykorzystanie składników o pozytywnych właściwościach. Wśród nich są owies, oliwa z oliwek, proteiny z grochu, gofio itp. Połączenie tych produktów daje w wyniku produkty spożywcze o dobrych wartościach odżywczych.

Co więcej, „ inteligentne jedzenie” nie musi być synonimem diety niskokalorycznej. W rzeczywistości możliwe jest zaproponowanie diety, która spełnia dzienne zapotrzebowanie zarówno na energię, jak i składniki odżywcze. Oznacza to, że łatwo się go trzymać, ponieważ unika się głodu między posiłkami.

Kiedy spożywa się określone produkty „inteligentnej żywności”?

Możesz wybrać, o której porze dnia wprowadzić „inteligentne jedzenie”. Jednak najczęstsze pory to śniadanie i między posiłkami. Niemniej jednak pierwszy i przedostatni posiłek dnia są zwykle najbardziej konfliktowe pod względem obecności żywności ultraprzetworzonej. Dzieje się tak, ponieważ te elementy mogą szkodzić zdrowiu, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie BMJ.

Włączenie do diety „inteligentnego jedzenia” pozwala na poprawę żywienia. Ponadto pozwala uniknąć spożywania dużych ilości cukrów prostych i tłuszczów trans. W średnim okresie przekłada się to na mniejszą zachorowalność na cukrzycę typu 2 i inne schorzenia metaboliczne, które wpływają na skład ciała.

Możliwe jest również spożywanie tego rodzaju produktów w porze lunchu i kolacji, jako uzupełnienie gotowych potraw lub nawet ich zamiennik. Jednak nigdy nie należy eliminować warzyw z diety, ponieważ zawierają one przeciwutleniacze. Są to elementy, które mają decydujące znaczenie w zapobieganiu rozwojowi niektórych złożonych schorzeń.

„Inteligentne jedzenie” szanuje środowisko

Kolejną zaletą „inteligentnego jedzenia” jest to, że wiele produktów z tego planu posiłków jest przygotowywanych w gotowych porcjach do spożycia o dowolnej porze dnia. Oznacza to, że wyrzucasz mniej jedzenia, zmniejszając w ten sposób ogólną ilość śmieci i elementów odpadowych. W konsekwencji jest to korzyść ekologiczna.

Można nawet znaleźć potrawy przygotowane ze skrawków dobrej jakości składników, które miały zostać wyrzucone. W rzeczywistości smaczne i pożywne części niektórych produktów są czasami wyrzucane na poziomie przemysłowym. Jednak ich stosowanie może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie ludzkie, jak i środowisko.

„Smart food”, nowy sposób jedzenia

Inteligentne jedzenie zawiera orzechy

Jak już zauważyłeś, „inteligentne jedzenie” to nowatorska metoda planowania posiłków, która proponuje spożywanie przez cały dzień przekąsek przygotowanych ze świeżych składników o wysokiej wartości odżywczej. Niemniej jednak nadal konieczne jest sprawdzenie etykiet tych produktów, aby upewnić się, że są one wolne od dodanych cukrów i sztucznych dodatków.

Z drugiej strony włączenie tego rodzaju żywności do diety nie powinno ograniczać spożycia zdrowej żywności, takiej jak warzywa. Rzeczywiście, ważne jest, aby upewnić się, że dzienne zapotrzebowanie na białko jest spełnione, a przeciwutleniacze są spożywane w wystarczających ilościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srour, B., Fezeu, L. K., Kesse-Guyot, E., Allès, B., Méjean, C., Andrianasolo, R. M., Chazelas, E., Deschasaux, M., Hercberg, S., Galan, P., Monteiro, C. A., Julia, C., & Touvier, M. (2019). Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ (Clinical research ed.)365, l1451. https://doi.org/10.1136/bmj.l1451
  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.