Sekret poprawy pamięci - jakich odkryć w tej dziedzinie dokonała nauka

Sekret poprawy pamięci. Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, przede wszystkim musisz wiedzieć, jak działa Twój mózg. Nawyki związane ze stylem życia mogą utrudniać prawidłowe rejestrowanie informacji.
Sekret poprawy pamięci - jakich odkryć w tej dziedzinie dokonała nauka
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wydawałoby się, że sekret poprawy pamięci jest naprawdę prosty. W rzeczywistości mózg ma bardziej ograniczone zasoby energii, niż mogłoby się wydawać. Szybko się męczy, a poziom uwagi zaczyna spadać po około 30-45 minutach. W końcu nie jesteś maszyną, jesteś zbudowany z komórek, połączeń nerwowych, tkanek i serca, które pompuje krew, tlen i składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania twojego ciała.

Łatwo się zmęczyć. Co więcej, istnieją pewne obszary mózgu, które potrzebują Twojej pomocy, aby wykonać tak podstawowe zadania, jak konsolidacja pamięci. Wszyscy jednak jesteśmy ekspertami w popychaniu naszych ciał do granic możliwości. Jesteśmy uzależnieni od wielozadaniowości, do późna ucząc się przed egzaminami i przyzwyczajeni do szkodliwych nawyków związanych ze stylem życia.

Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, musisz nieco głębiej zagłębić się w świat neuronauki. Rzeczywiście, wiedza o tym, jak działa Twój mózg, pozwoli Ci odkryć sekret poprawy pamięci.

„Pamięć oczywiście jest zawodna, czasem niedostateczna, stanowi jednak źródło naszej tożsamości”.

-Tennessee Williams-

dziewczyna myśli o tym, jak poprawić swoją pamięć

Sekret poprawy pamięci

Magnez, cynk, witaminy z grupy B, witamina D i wiele innych. Mózg potrzebuje wielu składników odżywczych (w tym glukozy), aby normalnie funkcjonować. W rzeczywistości mózg zużywa prawie 20 procent całkowitej energii wykorzystywanej przez nasze ciało. Jednak poza dobrą dietą, sekret poprawy pamięci ukryty jest również w Twoim stylu życia.

To niezwykle ważne. Rzeczywiście, według neuronauki sposób, w jaki organizujesz swój grafik, a nawet sposób, w jaki uczyłeś się w szkole, nie harmonizuje ze sposobem, w jaki mózg uczy się, zapamiętuje lub przetwarza informacje.

Na przykład stres jest elementem wysoce szkodliwym dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i jego procesów poznawczych takich jak uwaga, refleksja, czy pamięć. Inne zmienne, które należy wziąć pod uwagę to zmęczenie i brak dobrego jakościowo snu.

Sekret poprawy pamięci — krótkie przerwy

Michaela Dewar, badaczka z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, przeprowadziła z innymi ekspertami badanie, aby zrozumieć, jak usprawnić procesy konsolidacji pamięci. Odkryli, że coś tak prostego, jak robienie w nauce przerw trwających od 9 do 15 minut, poprawia pamięć, zarówno u osób zdrowych, jak i z uszkodzeniami neurologicznymi.

Żeby jednak takie przerwy mogły spełnić swoją funkcję, konieczne jest uczynienie ich czasem prawdziwego odpoczynku. To oznacza, że nie powinniśmy mieć w pobliżu urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy, które niepotrzebnie rozpraszają naszą uwagę.

Małe, kilkuminutowe przerwy optymalizują pracę mózgu.

Połączenie między hipokampem a korą mózgową

Hipokamp to obszar mózgu odpowiedzialny za przenoszenie krótkoterminowych wspomnień do pamięci długoterminowej. W regionie tym przetwarzana jest pamięć deklaratywna, epizodyczna, przestrzenna itp. Ponadto, aby ta konsolidacja była możliwa, musi istnieć odpowiednie połączenie z różnymi obszarami kory mózgowej.

Obecnie wiemy, że dla uzyskania optymalnej łączności niezbędny jest odpoczynek. Dlatego czynniki, takie jak wyczerpanie, negatywne emocje lub stres utrudniają łączenie jednego obszaru z drugim. Hipokamp i mały obszar bocznego kompleksu potylicznego łączą się, aby odtworzyć wszystko, czego doświadczasz. To konsoliduje wspomnienia, gdy jesteś zrelaksowany lub śpisz.

Coś tak prostego, jak zrobienie sobie krótkiej przerwy na wypicie herbaty w cichym miejscu, pozwala z większym powodzeniem zachować informacje, które właśnie przetworzyłeś.

dziewczyna nad jeziorem zastanawiająca się nad sekretem poprawy pamięci

„Naładuj” swój umysł

To prawda, że przez długi czas przyjmowano za pewnik, że kluczem do utrwalenia wspomnień jest dobrej jakości nocny odpoczynek. Teraz jednak wiemy, że krótkie przerwy w ciągu dnia również optymalizują retencję danych i informacji.

Nie trzeba dodawać, że w dobie łączności i ciągłej stymulacji ludzie zapomnieli już, jak należy odpoczywać. Na przykład, prawdopodobnie trudno jest ci usiąść i nie myśleć o niczym. Nie wiesz już, jak funkcjonować bez telefonu komórkowego, jak nie spoglądać co kilka minut na ekran, żeby sprawdzić, czy ktoś nie napisał wiadomości. W rzeczywistości twój umysł, wzrok i cała twoja uwaga stale są przykute do ekranu. Cała ta dynamika utrudnia prawidłową konsolidację wspomnień.

Sekret poprawy pamięci wymaga odpoczynku od dziesięciu do 15 minut. Odpoczynku, który niczym nie zajmuje umysłu. Bez robienia czegokolwiek innego i w cichym miejscu. W rzeczywistości wiedza o tym, jak odpocząć, ma decydujące znaczenie dla funkcji poznawczych, równoważenia emocji i odnawiania energii.

Naładowanie czy też regeneracja umysłu jest o wiele ważniejsze niż ładowanie telefonu komórkowego. Rzeczywiście, Twój styl życia odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu Twojej pamięci. Odpoczynek nie jest marnowaniem czasu. W rzeczywistości pozwalanie sobie na małe przerwy to inwestycja w doskonałe zdrowie i dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tucker, M. A., Humiston, G. B., Summer, T., & Wamsley, E. (2020). Comparing the Effects of Sleep and Rest on Memory Consolidation. Nature and science of sleep12, 79–91. https://doi.org/10.2147/NSS.S223917
  • Wamsley, Erin. (2019). Memory Consolidation during Waking Rest. Trends in Cognitive Sciences. 23. 10.1016/j.tics.2018.12.007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.