Zdrowe nawyki, które powinieneś zastosować - trzy propozycje
Przeprowadzone dotychczas badania naukowe pozwoliły zidentyfikować wiele różnych sposobów postępowania, które można określić jako zdrowe nawyki. Ogólnie rzecz biorąc są to wszystkie te nasze zachowania, które przyczyniają się do poprawienia naszego samopoczucia i zapewnienia nam dobrego nastroju.
W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie o różnych praktykach, które można określić jako zdrowe nawyki. Ale podejdziemy do tego zagadnienia o wiele bardziej szczegółowo. Przyjrzymy się bowiem zachowaniom, które należą do jednej z trzech podstawowych kategorii. Są to kolejno: zdrowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz prawidłowe relacje społeczne i uczuciowe.
Poświęć więc kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu i poznaj nasze trzy propozycje obejmujące godne uwagi zdrowe nawyki!
1. Zdrowe nawyki związane z odżywianiem się
Po pierwsze, jednym z filarów zdrowego stylu życia jest zastosowanie w praktyce pewnych godnych polecenia sposobów odżywiania się. Jeden z nich opiera się przede wszystkim na tym, ile tak naprawdę jedzenia spożywamy w ciągu całego dnia.
Przygotowując sobie dowolnego rodzaju menu, musimy być na przykład świadomi ilości zawartych takim posiłku kalorii. Dobrym sposobem na kontrolowanie ilości zjadanego pożywienia jest ograniczanie się do posiłków, których szacunkowa wielkość nie jest większa od ludzkiej pięści.
Ponadto warto wziąć pod uwagę także inne mniej lub bardziej interesujące zdrowe nawyki. Jednym z nich może być przestrzeganie diety śródziemnomorskiej. Posiłki spożywane pięć razy dziennie, rozłożenie jedzenia, które spożywasz przez cały dzień, na mniejsze porcje, a także oparcie poszczególnych potraw na samych tylko zdrowych składnikach, takich jak warzywa o wysokiej jakości, może pomóc poprawić Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne jednocześnie.
Trzecia wskazówka związana z żywnością polega na tym, że nigdy nie powinieneś kupować w sklepie, czy supermarkecie jedzenia, gdy czujesz się głodny. Dzięki temu nie wpadniesz w pułapkę kupowania niezdrowej żywności tylko wskutek zwyczajnego kaprysu. Takie posunięcie także pozwala Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy podczas zakupów w supermarkecie.
I na koniec, unikanie napojów gazowanych jest jednym z najlepszych zdrowych nawyków związanych z odżywianiem się. Produkty te są często związane z rozwojem nadwagi i otyłości. A wysoka zawartość cukru w takich napojach jest całkowitym zaprzeczeniem zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety.
2. Znaczenie ćwiczeń fizycznych
Powinieneś jak najczęściej uwzględniać regularne ćwiczenia fizyczne w swoim życiu codziennym. Kiedy omawiamy zdrowe nawyki, to praktycznie rzecz biorąc zawsze aktywność fizyczna znajduje się na pierwszym miejscu takiej listy. Jest ona bowiem jednym z najbardziej zalecanych sposobów poprawienia swojego zdrowia ze względu na same pozytywne efekty, jakie może Ci zaoferować. Należą do nich między innymi:
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia u Ciebie chorób układu krążenia, a także nadciśnienia, osteoporozy, cukrzycy i otyłości.
- Zapewnienie odpowiedniego stopnia elastyczności stawów, ścięgien i więzadeł. A to z kolei pomaga Ci łatwiej poruszać się i zmniejszyć prawdopodobieństwo odniesienia urazów i kontuzji.
- Redukcja efektów starzenia się.
- Poprawienie ogólnego samopoczucia psychicznego i zapobieganie rozwojowi depresji oraz innych chorób o podłożu psychicznym.
- Łagodzenie silnego stresu i niepokoju.
- Zwiększenie ogólnego poziomu energii i wytrzymałości fizycznej.
- Poprawienie jakości snu.
- Przyspieszenie funkcjonowania procesów metabolicznych, co z kolei pozwala Ci utrzymać idealną wagę na dłuższą metę.
A najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy z nas może korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez regularnie uprawianą aktywność fizyczną. Po prostu musisz być świadomy swoich ograniczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą w sprawie zalecanych ćwiczeń dla Twoich celów i cech fizycznych oraz ogólnej kondycji całego Twojego organizmu.
3. Zdrowe nawyki w relacjach społecznych i uczuciowych
Jesteśmy istotami społecznymi, to nie ulega wątpliwości. Podstawowy aspekt naszego życia opiera się na relacjach z innymi ludźmi. Dlatego też jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju relacje społeczne i uczuciowe, naprawdę ważną kwestią jest to, aby po prostu wybierać sobie odpowiednich ludzi do przebywania w ich pobliżu. Na tym właśnie będą opierać się zdrowe nawyki związane z relacjami interpersonalnymi.
Zdrowe nawyki dotyczące naszego życia towarzyskiego polega przede wszystkim na nawiązywaniu przyjaźni. To właśnie one pozwalają nam rozwijać się na poziomie osobistym. Dlatego też dobrą praktyką może być szukanie nowych znajomości w środowiskach, w których czujesz się w pełni komfortowo. Na przykład w kółku hobbystów, które koncentruje się na zainteresowaniach, które lubisz i którym poświęcasz sporo czasu.
Dzięki temu możesz poznać ludzi, którzy podzielają Twoje pasje. Możesz uczyć się od nich i rozwijać swoje hobby, jednocześnie tworząc nowe, bardziej rozbudowane relacje towarzyskie. W związku z tym wspólna więź, którą dzielisz z tymi osobami, pomaga Ci nauczyć się nawiązywać lepsze relacje także z innymi ludźmi.
Ważne jest również to, byś uważał swoich przyjaciół za dobre źródło wsparcia emocjonalnego. Przyjaciel to ktoś, kto musi być w stanie Ci pomóc, kiedy go potrzebujesz. Ta cecha stanowi po prostu podstawowy filar Waszej znajomości. Świadomość jej istotności pomoże Ci także uniknąć pułapki w postaci nawiązywania relacji niezdrowych (a nawet toksycznych) lub opartych przede wszystkim na uzależnieniu od drugiej strony.
Nie zapomnij przy tym o środowisku w miejscu pracy!
I na koniec musisz pamiętać o tym, że zdrowe nawyki z grupy relacji towarzyskich obejmują także stosunki panujące w pracy. Nie zapominaj o tym, że są one również ważne dla zdrowego i dobrego życia w sferze psychicznej. Dobre relacje z kolegami z pracy pomagają poprawić Twoje środowisko w miejscu zatrudnienia. Pozwalają Ci także czuć się bardziej spełnionym i cenionym na poziomie zawodowym. A to z kolei daje Ci większą szansę na sukces i awans. To z kolei również zwiększy Twoje poczucie własnej wartości.
Dlatego właśnie dobre i zdrowe relacje społeczne są niezbędne. Nawiązywanie głębokich i zdrowych przyjaźni pozwala Ci nabrać pewności siebie.