Psy rozpoznają twarze swoich właścicieli - w jaki sposób to robią?

Psy to zwierzęta, które dobrze wychowane są niewyczerpanym źródłem towarzystwa i miłości. Czy wiesz jak psy rozpoznają twarze?
Psy rozpoznają twarze swoich właścicieli - w jaki sposób to robią?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Mają wrażliwe uszy i bardzo dokładne nosy, ale mają też doskonały zmysł wzroku. To sprawia, że psy rozpoznają twarze swoich właścicieli i innych ludzi. Czy zastanawiałeś się jednak, jak to się dzieje, że psy rozpoznają twarze?

Psy to jedyne w swoim rodzaju zwierzęta. Dobrze wychowane są niewyczerpanym źródłem towarzystwa i miłości. Zawsze są gotowe do zabawy, podążania za Tobą i wspólnego przebywania. Jako pierwsze zauważają, kiedy wracasz do domu i zazwyczaj są najszczęśliwsze, gdy Cię widzą. Możesz zniknąć na pięć minut, a kiedy wrócisz, okażą tyle samo radości, jakby nie było cię przez cały rok.

„Właściwie wyszkolony człowiek może być najlepszym przyjacielem psa”.

-Corey Ford-

Mężczyzna i pies o zachodzie słońca

Psy rozpoznają twarze, ale jak robią to ludzie?

Dla ludzi wzrokowe rozpoznawanie twarzy jest procesem, który zachodzi w mózgu szybko i sprawnie. Proces ten jest godny uwagi nie tylko dlatego, że jest szybki i związany jest z pamięcią długotrwałą. Wyróżnia się również tym, że jest „fałszywie selektywny”. Gdyby tego było mało, istnieje nawet obszar kory skroniowej, który jest specjalnie dedykowany do rozpoznawania twarzy.

Co rozumiemy przez „fałszywie selektywny”? Jeśli nie jesteś Japończykiem i nie mieszkasz na obszarze o dużej populacji japońskiej, kiedy widzisz grupę Japończyków, ich cechy wydają się bardzo podobne. Możesz nawet czuć się, jakbyś całkowicie mylił jednego z drugim. Przydarzyłoby Ci się to zarówno z japońskimi mężczyznami, jak i z kobietami.

Nie dzieje się tak dlatego, że mniej się od siebie różnią. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteś przyzwyczajony do rozróżniania ich twarzy. Wynika to w dużej mierze z faktu, że dla twoich przodków nie było zbyt ważne, aby wiedzieć, jak odróżnić jednego Japończyka od drugiego. Poza wyjątkowymi przypadkami nie jest to ważne również dla Ciebie.

Przed wejściem w świat psów chcielibyśmy zwrócić uwagę, że u ludzi występuje nawet zaburzenie związane z rozpoznawaniem twarzy zwane prozopagnozją, czyli ślepotą twarzy.

„Jeśli pies nie przyjdzie do ciebie po spojrzeniu ci w twarz, powinieneś iść do domu i zbadać swoje sumienie”.

-Woodrow Wilson-

Jak psy rozpoznają twarze?

Ogólnie rzecz biorąc, psy patrzą na nas z dołu, a jeśli spojrzysz na nie przez kilka sekund, mają tendencję do przechylania głowy, jakby pytały, czego chcesz. Rozpoznawanie twarzy jest częścią zaawansowanych zachowań społecznych, które psy wykazują w stosunku do ludzi.

W sensie ewolucyjnym nie jest szaleństwem sądzić, że umiejętność rozpoznawania ludzkich twarzy była ogromną zaletą dla psów w obliczu zagrożenia. Umiejętność idealnego zidentyfikowania osoby, która się nimi opiekowała, z osobami, które nie traktowały ich dobrze, prawdopodobnie zapewniła im przetrwanie, a tym samym zwiększyła ich szanse na reprodukcję.

Pies wyglądający przez deszczowe okno

Przeprowadzono różne badania dotyczące rozpoznawania twarzy u psów. Badając ruchy gałek ocznych, naukowcy odkryli, że psy są w stanie odróżnić znajome od twarzy nieznanych, a także znajome twarze od twarzy ich właścicieli. Badania te wykazały również, że twarze innych psów zwracają na nie większą uwagę niż twarze nieznanych ludzi.

W jednym z badań opublikowanych w Animal Behaviour naukowcy odkryli, że psy zwracają większą uwagę na swoich właścicieli, gdy ich twarz jest odsłonięta, a nie zakryta.

Wreszcie badania, w których analizowano aktywację mózgu psów za pomocą rezonansu magnetycznego, zidentyfikowały dwa obszary mózgu zaangażowane w rozpoznawanie twarzy:

  • Kora skroniowa: wcześniej mówiliśmy, że ludzie mają część mózgu poświęconą wyłącznie rozpoznawaniu twarzy. Cóż, w badaniu MRI odkryto, że psy wykazują wyższą aktywację w tym obszarze, gdy mają do czynienia z twarzami, a nie z przedmiotami.
  • Jądro ogoniaste: u psów ten obszar mózgu jest związany z nagrodami. Zakłada się, że obszar ten jest aktywowany, gdy przedstawia się twarze, ponieważ kojarzy rozpoznanie twarzy z nagrodą.

Rzeczywiście, nie ma wątpliwości, że psy rozpoznają twarze ludzi. Uwielbiają też tych, którzy okazują im uczucia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.