Definiują Cię Twoje postawy

Życie jest zawsze kwestią nastawienia, zwłaszcza gdy wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi. Niezależnie od Twoich osiągnięć, zamożności czy sytuacji osobistej, Twoje nastawienie wiele o Tobie mówi. Dowiedz się więcej tutaj.
Definiują Cię Twoje postawy
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Nie ma znaczenia, jakie masz stopnie naukowe, jaka jest Twoja praca ani gdzie mieszkasz. To sposób, w jaki odnosisz się do innych i Twoje postawy wobec nich, mówi o Tobie wszystko. Innymi słowy, jak zachowujesz się z tymi, którzy Cię potrzebują, z tymi, którzy Cię kochają, a nawet z tymi, którzy Cię nie lubią.

Życzliwość, altruizm i solidarność to słowa łatwe do wymówienia. Jednak jeśli chodzi o wyeksponowanie tych cech, może to być bardziej skomplikowany proces. Niemniej jednak, jeśli sobie z tym poradzisz, będą to cechy, które definiują Twoją osobowość i dzięki którym zostaniesz zapamiętany.

„Postawa to mała rzecz, która robi dużą różnicę”.

Winston Churchill-

Postawa

Postawa to sposób, w jaki podchodzisz do różnych sytuacji, z którymi musisz się zmierzyć w życiu. Są to nawyki, które Cię charakteryzują i które inno z Tobą kojarzą. Na przykład, jeśli wchodząc do sklepu witasz się ze sprzedawcami lub gdy widzisz osobę w potrzebie, nie wahasz się jej pomóc, przejawiasz różne postawy. Postawy takie jak życzliwość, uprzejmość, hojność i altruizm.

Narysowane twarze pokazujące różne postawy

To słowo jest często używane w biznesie lub w związkach, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że dotyczy wszystkiego, co ci się przytrafia. Ma zastosowanie, gdy napotykasz przeszkody, podnosisz się po upadku lub stopniowo zwiększasz trudności celów, przed którymi stoisz.

Postawa jest niczym bez działań, które ją manifestują. Bez wątpienia te akty definiują nas jako ludzi, przyjaciół, partnerów, kolegów i obywateli.

Rodzimy się z postawą czy tworzymy ją?

Wychodząc z założenia, że masz dobre intencje i dysponujesz niezbędnymi zasobami, aby postępować w tym kierunku, możesz pomyśleć, że postawa jest wrodzona. Nie jest to jednak takie proste.

W rzeczywistości wiadomości, które otrzymujesz od społeczeństwa, dotyczące tego, co jest dobre, a co złe, a także nagromadzenie własnych doświadczeń mają również wiele do powiedzenia w kształtowaniu twojego usposobienia do życia. Dzieje się tak, ponieważ Twoje postawy są niezwykle wrażliwe na otrzymywane wzmocnienie.

Postawy można się również nauczyć. Na przykład, jeśli jako dziecko zostałeś wynagrodzony za dobre zachowanie w określonej sytuacji, prawdopodobnie zachowasz się tak samo, gdy następnym razem będziesz w podobnej sytuacji. Co więcej, łatwiej będzie Ci nabyć podobne zachowania. Na przykład jako osoba dorosła, być może zawsze będziesz starać się być punktualnym.

Wartość Twoich działań

Za każdym razem, gdy coś mówisz lub robisz, komunikujesz się z ludźmi wokół Ciebie. Może to mieć pozytywne lub negatywne konsekwencje. Tak naprawdę nie ma znaczenia, co myślisz, ponieważ nikt nie może dostać się do Twojej głowy. Z tego powodu ważne są tylko fakty i należy uważać, aby tylko te zostały ujęte w słowa.

Nie ma sensu myśleć „pomogę tej osobie”, jeśli faktycznie tego nie zrobisz. W rzeczywistości, jeśli się tak zachowujesz, kłamiesz zarówno sobie, jak i drugiej osobie (jeśli im powiedziałeś, że im pomożesz). W konsekwencji przedstawiasz obraz kogoś niewiarygodnego, którego słowa tak naprawdę nic nie znaczą. Rzeczywiście, nikt, nawet Ty, nie założyłby się, że spełnisz swoje obietnice.

Oprócz Twoich relacji z innymi, Twoje postawy dotyczą również Twoich własnych marzeń, pomysłów lub celów. Jednak nawet jeśli są najlepsze na świecie, jeśli nie wprowadzisz ich w życie, nie będą dla Ciebie przydatne.

Słowa odchodzą, postawy pozostają

Mówienie, ale nie działanie, jest również sposobem na upewnienie się, że inni wywrą na Tobie złe wrażenie. Jeśli chcesz coś przekazać, a to, co mówisz, jest zgodne z prawdą, musisz zawsze towarzyszyć temu z odpowiednim nastawieniem.

Pamiętaj, czyny nie znikają i nie zostają zapomniane. Musisz zawsze pokazywać swoją autentyczność i być wiernym swoim wartościom. Przede wszystkim nie obiecuj czegoś, czego nie możesz spełnić.

Czy jesteś przekonujący i czy Twoje działania są zgodne z Twoimi słowami? Czy zawsze mówisz wszystko, co chcesz powiedzieć, czy zachowujesz rzeczy dla siebie? Zastanów się nad swoim sposobem bycia i działania z innymi i postaw się na ich miejscu.

Twoje nastawienie pomaga Cię odróżnić od innych

Młody mężczyzna trzymający się za ręce starej kobiety z troskliwą postawą

To nie Twoje ubranie, fryzura czy sposób, w jaki chodzisz, czynią cię tym, kim jesteś. To, co naprawdę wyróżnia Cię na tle innych, to Twój stosunek do trudności i osiągnięć w obliczu Twoich zwycięstw i porażek.

W dzisiejszym świecie jesteśmy przyzwyczajeni do masowych produktów. Z tego powodu zapominamy o tych wykonanych ręcznie. Rodzaje, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Musisz być jak ten ręcznie robiony przedmiot, który jest wart o wiele więcej za swoje dzieło i projekt. Chcesz wyróżniać się z tłumu i nie być taki sam jak wszyscy inni. Musisz być odpowiedzialny, nie usprawiedliwiać się, przewidywać fakty, być pozytywnym i umieć zarządzać swoimi emocjami.

Nie zapomnij dotrzymać obietnic, zastanów się, zanim zaczniesz działać i przeanalizuj, co robisz, aby poprawić wrażenie, jakie wywierasz na innych oraz sposób, w jaki Ty i oni Cię określają.

„Znaczenie rzeczy nie leży w samych rzeczach, ale w naszym stosunku do nich ”.

-Antoine de Saint-Exupéry-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.