Trzy style komunikacji

Istnieją trzy różne style komunikacji. Przeczytaj o nich tutaj.
Trzy style komunikacji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Z pewnością znasz pewne osoby, które swoim sposobem mówienia i komunikowania się okazują niejawną przemoc. Spotkasz także innych, którym nie ufasz z powodu ich szybkich spojrzeń, protekcjonalności lub postawy, która sprawia, że czujesz się nieswojo. Tego typu podejście pokazuje różne style komunikacji.

W głębi duszy wiesz, jak czytać między wierszami i wyczuwać, z jaką osobowością masz do czynienia, kiedy rozmawiasz z daną osobą.

Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, co przekazujesz? Z wizerunku, który przedstawiasz innym?

Warto pokrótce poznać trzy podstawowe style komunikacji. Wtedy lepiej zrozumiesz ludzi, których spotykasz, z którymi pracujesz, a nawet tych, którzy są członkami Twojej rodziny. Co więcej, będziesz mógł zastanowić się nad własnym nastawieniem, jeśli chodzi o wyrażanie opinii i prowadzenie rozmów.

Drzewa w kształcie głowy pokazujące, jak powinna wyglądać komunikacja.

Główne style komunikacji

1. Agresywna komunikacja

Z pewnością spotkałeś się z tego rodzaju komunikacją niejeden raz. Opiera się przede wszystkim na założeniu, że punkt widzenia i życzenia danej osoby są ponad innymi. Jednak kiedy mówimy o agresywnym języku, niekoniecznie mamy na myśli ludzi, którzy używają brzydkich słów, podnoszą głos i zwracają się do ciebie w obraźliwy sposób.

Agresywna komunikacja ma na celu przede wszystkim imponującą obronę, subtelne ataki na Twoje prawa, pogardę dla Ciebie, uniemożliwianie swobodnego wyrażania się i niedocenianie Twoich słów.

Ci ludzie nie wahają się upokarzać otaczających ich osób. Jednak kiedy to robią, mają szczególny dar sprawiania, że wierzysz, że to dla Twojego własnego dobra. Myślisz, że chcą Cię czegoś nauczyć, pokazać, jak się sprawy mają z ich punktu widzenia.

2. Pasywna komunikacja

Ten styl komunikacji jest niezwykle powszechny. Jego główną cechą jest to, że osoba, która go używa, zwykle nie wyraża ani nie przekazuje swoich myśli otwarcie i bezpośrednio. Mogą prowadzić z Tobą normalną rozmowę, ale stopniowo zdasz sobie sprawę, że nie przekazują Ci prawie żadnych informacji i że to Ty w większości mówisz.

Pasywni ludzie ukrywają to, co myślą z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że nie chcą Cię skrzywdzić, mówiąc Ci, co myślą, lub po prostu się na to nie odważą. Mogą też być nieco nieśmiali lub zamknięci w sobie. Być może cierpią z powodu niskiej samooceny i nie czują się komfortowo lub bezpiecznie mówiąc, co naprawdę czują.

Obawy i niepewność. Każdy doświadcza ich w pewnym momencie swojego życia, przez co może być mniej komunikatywny i otwarty.

Para komunikująca się asertywnie, jeden ze stylów komunikacji.

3. Asertywna komunikacja

Niewątpliwie jest to rodzaj komunikacji, który wszyscy powinniśmy praktykować. To najzdrowszy, najbardziej produktywny i niezbędny rodzaj komunikacji. Polega na wyrażaniu swoich pomysłów w sposób otwarty i bezpośredni, bez powodowania krzywdy, manipulowania i bez obrażania. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jak bardzo dobrze zarządzać swoimi emocjami. Przede wszystkim musisz wiedzieć, kiedy się komunikować i jak to robić.

Osoby asertywne używają zaimka osobowego. Mówią „wierzę” lub „myślę”. To nie znaczy, że są samolubni. Po prostu zamierzają być uczciwi i otwarci, zawsze dostarczając prawidłowe informacje, aby dialog był produktywny i skuteczny. Zapewniają zaufanie, otwartość oraz przekazują wartości i równowagę.

Czasami rodzaj komunikacji zależy od danej chwili. Na przykład, jeśli Twoja samoocena nie jest zbyt wysoka, prawdopodobnie nie będziesz w stanie przeprowadzić skutecznej rozmowy. Innym razem możesz czuć się zirytowany i skłaniać się ku agresywnej komunikacji. To normalne. Jednak zawsze powinieneś próbować i zachęcać, rozwijać i praktykować asertywną komunikację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.