Ćwiczenie uważności - w jaki sposób pomaga zredukować stres w pracy

Jak ćwiczenie uważności wpływa na miejsca pracy? Google, Apple i inne marki już odkryły korzyści z wprowadzenia tej skutecznej praktyki.
Ćwiczenie uważności - w jaki sposób pomaga zredukować stres w pracy

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2022

Ćwiczenie uważności wpływa korzystnie na środowiska, gdzie wykonuje się działania o dużej odpowiedzialności, gdzie dominują konflikty ze współpracownikami lub szybkie tempo pracy. Ćwiczenie uważności pomaga zniwelować nie tylko wspomniane problemy, ale również ograniczyć inne źródła stresu w miejscu pracy.

Z powodu tych źródeł stresu niektóre firmy zaczęły zastanawiać się, jakie rozwiązania można wprowadzić bez obniżania produktywności i samopoczucia pracowników.

Zmniejszenie niepokoju, zmartwień i rozproszenia w pracy jest niezbędne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowe środowisko pracy w następujący sposób: „takie, w którym pracownicy i menedżerowie współpracują w celu stosowania procesu ciągłego doskonalenia w celu ochrony i promowania zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia pracowników oraz zrównoważonego charakteru miejsca pracy ”.

W kilku badaniach przeanalizowano sposób, w jaki ćwiczenie uważności może osiągnąć znaczące zmiany w miejscu pracy. Jak jednak można go wdrożyć? Ponadto, jakie korzyści może mieć dla firmy?

Kobieta medytująca w pracy

Ćwiczenie uważności ogranicza zwolnienia chorobowe

Główną zaletą uważności jest to, że zmniejsza ona zwolnienia chorobowe. Wskazuje na to artykuł w La Vanguardia. Twierdzi, że znane marki, takie jak Google, Apple, Repsol i LinkedIn, zaczęły wprowadzać tę praktykę w swoich przestrzeniach roboczych. Co więcej, zmniejsza zwolnienia chorobowe z powodu stresu, lęku lub depresji o 78 procent.

Ponadto korzyści jest znacznie więcej. Na przykład uważność zwiększa pewność siebie pracowników. Oznacza to, że są bardziej proaktywni. Poprawia również ich poziom koncentracji i zmniejsza rozproszenia. W rzeczywistości pracownicy stają się bardziej zwinni i mają większą jasność umysłu podczas wykonywania pracy twórczej.

Najwyraźniej te renomowane firmy polegają na uważności, aby poprawić samopoczucie swoich pracowników. Dlatego być może nie jest to aż tak daleko idący pomysł, aby wszystkie organizacje zaczęły go wdrażać.

Przestrzenie robocze, które integrują uważność, nie tylko skracają przestoje, ale także potrafią zarówno przyciągać, jak i zatrzymywać talenty.

Zwiększenie produktywności w miejscach pracy

Kiedy uważność jest wprowadzana do miejsc pracy, zwolnienia chorobowe są redukowane, a energia i produktywność wzrastają. Jednak aby tak się stało, praktyka musi być przeprowadzana często. Niektóre strategie jego realizacji to:

  • Ćwiczenie uważności przed pracą. Podczas dojazdów z domu do pracy pracownicy powinni skupić się na oddychaniu i ruchach. Nie powinni myśleć o pracy, którą mają do wykonania, ale skupić się na chwili obecnej. W ten sposób unikną rozpoczynania dnia w stresie. Dzięki temu są lepiej przygotowani do stawiania czoła swoim zadaniom.
  • Wykorzystywanie przerw. W przerwach niezależnie od tego, czy idą na kawę, na spacer na świeżym powietrzu, czy siedzą na krześle biurowym, powinni ćwiczyć uważność. Skupienie się na smaku kawy lub jedzenia (jeśli jest to przerwa na lunch) lub krótki spacer pomoże uwolnić się od stresu. Dzięki temu przetrwają dzień pracy z większą jasnością umysłu.
  • Uczestnictwo w spotkaniach grupowych. Firmy mogą tworzyć spotkania grupowe w przerwach lub po pracy. W ten sposób pracownicy mogą uczyć się o uważności, dzielić się swoimi doświadczeniami i rodzajami zmian, których doświadczają.
  • Uważność po pracy. Aby uniknąć zabierania zmartwień do domu, pracownicy mogą ćwiczyć uważność zaraz po zakończeniu dnia pracy. W rzeczywistości powinni odprawić rodzaj rytuału, w którym, koncentrując się na chwili obecnej przez trzy minuty, czują, że mogą opuścić swój posterunek i nie myśleć o pracy, dopóki nie wrócą do niej następnego dnia.
Mężczyzna. Ćwiczenie uważności w pracy

Przyszłość

To tylko niektóre ze sposobów integracji uważności w przestrzeniach roboczych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest już kilka firm, które go włączyły i stały się najlepszymi przykładami jego sukcesu. W tych miejscach pracy znajdują się miejsca odpoczynku, nastrojowa muzyka i meble sprzyjające relaksowi. Nawet zafús (poduszki medytacyjne) są umieszczane dla tych, którzy chcą medytować.

Czy Twoje miejsce pracy praktykuje uważność? Czy zazwyczaj wykorzystujesz przerwy w pracy, aby skupić się na chwili obecnej? Dziś jest wielu ludzi, którzy uczynili tę praktykę stylem życia. Stosują ją, gdziekolwiek się udają. W rzeczywistości postrzegają go jako niezbędny środek redukujący stres i poprawiający ich samopoczucie nie tylko w pracy, ale we wszystkich dziedzinach życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez Blesa, M. (2016). Mindfulness en las empresas: un estudio de caso en Google.
  • Chacate, D., Elena, J., Linares Sabrera, Y. A., Ruiz López, K., & Suárez de Freitas Chávez, G. (2017). Beneficios en la aplicación de la técnica Mindfulness en un grupo de empresas privadas de la ciudad de Lima.
  • Glomb, T. M., Duffy, M. K., Bono, J. E., & Yang, T. (2011). Mindfulness at work. Research in personnel and human resources management30(1), 115-157.
  • Hilton, L. G., Marshall, N. J., Motala, A., Taylor, S. L., Miake-Lye, I. M., Baxi, S., … & Hempel, S. (2019). Mindfulness meditation for workplace wellness: An evidence map. Work, (Preprint), 1-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.