Co Twój gust muzyczny mówi o Twojej osobowości?

Co Twój gust muzyczny mówi o Twojej osobowości?

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Na początek chcielibyśmy Cię zaprosić do odtworzenia poniższej piosenki podczas czytania tego artykułu. Ponieważ jest on poświęcony muzyce, najlepszym rozwiązaniem było zamieszczenie w nim niektórych utworów.

Gust muzyczny i osobowość

Według badania, które niedawno przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gust muzyczny i osobowość są ze sobą ściśle powiązane. Badania przeprowadził brytyjski profesor psychologii Adrian North z Heriot-Watt University. Wzięło w nim udział ponad 36 000 uczestników z całego świata.

Według Northa badacze z ostatnich dziesięcioleci odkryli, że fani rocka i rapu są zbuntowani. Fani opery są natomiast zamożni i dobrze wykształceni. Istotne jest również, że „po raz pierwszy badanie wykazało związek między osobowością a gustem muzycznym w szerokim gama stylów muzycznych.”

“Bez muzyki, życie byłoby pomyłką.”
-Fryderyk Nietzsche-

W tym interesującym badaniu przeanalizowano 104 różne style muzyczne. Wyniki wskazały, że miłośnicy jazzu i muzyki klasycznej cieszą się wysokim poziomem samooceny i kreatywności. Fani jazzu bywają towarzyscy, podczas gdy fani muzyki klasycznej są bardziej introwertyczni. Tymczasem miłośnicy popu ciężko pracują.

Nuty

Fani country są nieśmiali i ciężko pracują, miłośnicy rapu są ekstrawertyczni, a fani muzyki indie trzymają się na uboczu i nie mają poczucia własnej wartości. Miłośnicy soulu wypadli lepiej w tym badaniu: są ekstrawertyczni, kreatywni, zadowoleni i mają wysoką samoocenę.

Fani heavy metalu są łagodni i spokojni, choć nie są zbyt pracowici i mają niską samoocenę.

Jedno z najciekawszych wyników badania dla Northa to podobieństwa między miłośnikami muzyki klasycznej a fanami heavy metalu, choć może się wydawać dziwne: obie grupy to ludzie spokojni, introwertyczni i kreatywni.

North podaje również wyjaśnienie dla tych, którzy słuchają muzyki w swoich samochodach: osoby o wyższych dochodach zwykle słuchają bardziej powtarzalnej i głośnej muzyki, podczas gdy osoby o niższych dochodach słuchają bardziej relaksującej muzyki.

Osobowość fanów heavy metalu

„Ludzie wierzą w stereotyp, że fani heavy metalu są przygnębieni i stanowią zagrożenie dla siebie i społeczeństwa. W rzeczywistości są to dość delikatni ludzie”.
-Adrian North-

Istnieje wiele stereotypów na temat fanów heavy metalu, rocka, czy punka, zwłaszcza wśród osób starszych. Ich gust muzyczny i wygląd wywołują u wielu ludzi poczucie nieufności, podejrzliwości i przekonania, że są to osoby szorstkie i niegrzeczne, bez emocji. Młodsi ludzie nie mają jednak takich samych przekonań. Wspomniane powyżej badanie to potwierdza przekonanie, że fani heavy metalu są delikatni i wrażliwi.

Zgadzamy się z niektórymi twierdzeniami profesora Northa, na przykład z ideą, że „Czasami ludzie określają swoje poczucie tożsamości poprzez gust muzyczny, ubiór, bary, do których chodzą, lub używanie pewnych slangowych słów…Nie jest niczym niezwykłym myślenie, że osobowość można powiązać z preferencjami muzycznymi.” Co o tym sądzisz?

Jeśli chcesz wziąć udział jako wolontariusz w badaniu Northa, możesz wejść na stronę http://www.peopleintomusic.com/. Być może zmienisz wnioski, do których doszedł.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.