Trzy czasy związku: czas dla Ciebie, czas dla mnie i czas dla nas

Trzy czasy związku: czas dla Ciebie, czas dla mnie i czas dla nas
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym z kluczowych składników dobrze funkcjonującego związku jest wzajemny szacunek. Istnieje wiele sposobów, aby pokazać partnerowi, że go rozumiesz. Jednym ze sposobów jest pokazanie im, że dzielisz lub akceptujesz ich myśli, uczucia i zachowania. Ale być może najważniejszym dowodem takiego szacunku jest to, że pary posiadają trzy czasy związku: czas dla Ciebie, czas dla mnie i czas dla nas.

Czasami z nudów, konieczności dbania o dzieci, braku czasu lub czystego egoizmu, możesz odłożyć na bok to czego potrzebujesz i wybrać „tę samą starą rzecz”. Innymi słowy, tylko te podstawowe potrzeby. Możesz być zaabsorbowany swoimi obowiązkami, a codzienna rutyna kończy się pożeraniem Twojego czasu.

Może to wpłynąć na Twój czas lub czas, który dzielisz ze swoim partnerem. Niemniej jednak, wiedza o tym jak uniknąć tego błędnego koła, jest kluczem do wzmocnienia podstaw Twojego romantycznego związku. Spójrzmy na trzy czasy związku.

Trzy czasy związku: czas dla Ciebie

Zazwyczaj jedną z najstraszniejszych rzeczy, jakie możesz usłyszeć w związku jest „Potrzebuję trochę czasu”. Słyszysz to od swojego partnera, a sygnały alarmowe się włączają. Wiele pytań zaczyna bombardować Twój umysł: “Czy on już mnie nie kocha?”, “Czy chce ze mną zerwać?”, “Czy go nudzę?” lub “Czy jest ktoś jeszcze?”

Prawdą jest, że czasami kilka tygodni od siebie może uratować związek lub nawet całkowicie go zmienić. Mimo to powinieneś spróbować podjąć kroki, aby nigdy nie zbliżyć się do tego punktu krytycznego. Aby uniknąć dotarcia do takiego stanu związku, musisz zrozumieć osobę, z którą dzielisz swoje życie i naprawdę ich poznać.

Szczęśliwa para

Oto kilka pytań, które możesz zadać swojemu partnerowi: “Co robisz w wolnym czasie?”, “Czy lubisz jeździć na rowerach, czytać, chodzić na spacery lub robić zakupy?” lub “Kiedy jesteś zestresowany, co robisz, aby pozbyć się całego tego nagromadzonego napięcia?”.

Zwykle najtrudniejsza rzecz to niezauważanie lub nieuświadamianie sobie gustów partnera. Najtrudniejszą rzeczą jest dotarcie do punktu, w którym szanujesz te aspekty, które różnią się od Twoich. Nie należy przerywać ani bojkotować ich przestrzeni, ale zamiast tego ułatwić im korzystanie z niej.

Jeśli wiesz, że Twój partner czuje się dobrze kiedy wychodzi z przyjaciółmi i dzieli się z nimi historiami, zachęć go do tego. To nie jest dobre dla związku, jeśli się złościsz, zachowujesz zimno lub tworzysz napięte środowisko, kiedy mówią Ci, że chcą wyjść bez Ciebie.

Nie jest również wskazane okazywanie zazdrości ani zmuszanie ich do wybierania między Tobą, a ich przyjaciółmi. Kiedy robią coś innego, to nie znaczy, że Cię nie kochają. Oznacza to tylko, że potrzebują trochę przestrzeni.

Czas dla mnie

Tak jak musisz szanować to, co do nich należy, musisz także dostosowywać się do swoich indywidualnych potrzeb. Nie popełniaj błędu pozbawiając siebie tych chwil, które Cię zadowalają. Są jak powiew świeżego powietrza i mają pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Jeśli nie czujesz się dobrze, trudno będzie Ci pomóc partnerowi.

Ta sama stara rutyna może osłabiać ten związek, a tym bardziej, gdy ta rutyna nie jest zintegrowana z prawdziwymi znakami i gestami miłości. To robi różnicę i wzmacnia fundamenty związku, gdy staje on w obliczu przeszkód lub upływu czasu.

Widzimy, że wielu ludzi opuszcza lub zaniedbuje swoje tradycyjne kręgi wsparcia gdy rozpoczynają nowy związek. Jeśli każdy z was miał własnych przyjaciół, pracę i hobby kiedy zacząłeś się spotykać, dlaczego tak niewiele z tego pozostało teraz?

Przytulona para

Bardzo ważne jest zintegrowanie radości jako para z tymi osobistymi aspektami lub wymiarami, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Możesz cieszyć się wszystkim. Możesz także nauczyć się coś robić, nawet gdy pojawią się pewne przeszkody. Kluczem jest poszukiwanie i znalezienie równowagi między czasem spędzonym razem a czasem spędzonym samemu. Ta równowaga może pomóc w rozwoju związku.

Fakt, że oboje zdecydowaliście się na wspólną podróż nie oznacza, że ​​musicie robić wszystko razem. To bardzo zdrowe dla każdego z was, aby być karmionym przez własne źródła energii. To te, które naładują Cię, gdy Twój partner przechodzi trudne czasy i potrzebuje Twojej pomocy.

Trzy czasy związku: czas dla nas

Relacje nie są jak kaktusy, które można podlewać tylko kilka razy w miesiącu. Gdybyśmy porównali je do rośliny, byłoby to znacznie bardziej delikatną rośliną, która wymaga częstszej opieki i uwagi. Codziennie trzeba dbać o związek. Jeśli nie masz tendencji do dbania o swój związek, skończy się to  na tym, że zniknie.

Jednym z najczęstszych powodów niepowodzenia związku jest fakt, że pary spędzają razem niewiele czasu. Mówiąc to mamy na myśli to, że uczucia, uwaga i drobne szczegóły, a także gesty nie powinny być wyjątkami od rutyny, ale częścią wytycznych, które kierują związkiem na co dzień.

Jednak bądź ostrożny. Pod tym względem ilość jest równie ważna jak jakość. Krótkie chwile dzielenia się czasem, dobry śmiech lub rozmowa mogą być lepsze niż wspólne dłuższe okresy ale o gorszej jakości.

Jak widać, dobro Twojego związku zależy od tego, jak szanujesz wyżej omówione trzy czasy związku. Powinniście znaleźć harmonię między trzema czasami: czas dla Ciebie, czas dla mnie i czas dla nas. Celem jest osiągnięcie równowagi, w której oboje czujecie się komfortowo. Nie ma nic lepszego niż komunikacja, która podłoży podwaliny pod zdrową relację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.