Przyjaciele – rodzina, którą sobie sam wybierasz

Przyjaciele – rodzina, którą sobie sam wybierasz
Ana Gorrochategui

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Gorrochategui.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Istnieje takie potoczne powiedzenie, że przyjaciele są rodziną, którą sobie sam wybierasz. I nie mówimy tu o jakiejkolwiek formie przyjaźni, czy znajomości, ale o tej przyjaźni zapisywanej wielką literą P, gdzie przyjaciele czują wzajemna miłość między sobą. I jest to uczucie, które ani nie boli ani też nie tłamsi drugiej osoby. I dzięki któremu zawsze czujesz się blisko kogoś, nawet jeśli ten ktoś jesteś wiele tysięcy kilometrów od Ciebie.

Słownik Merriama-Webstera definiuje przyjaciela jako kogoś “przywiązanego do drugiej osoby przez uczucie lub szacunek“. Od wieków ludzie mówią, że związki krwi są najbardziej stabilne, bezwarunkowe i czułe… ale jak się mają do tego przyjaciele i relacje przyjacielskie?

Znaczenie, jakie w Twoim życiu odgrywają przyjaciele

Przyjaciele są dla Ciebie wsparciem. Nawet gdy jesteś jeszcze dzieckiem, pomagają nauczyć Cię odpowiednich wartości, odgrywać swoje role i określić kim chcesz być w dorosłym życiu. Pomagają Ci budować Twoją tożsamość, rozwijać empatię i czuć się częścią grupy.

Pojęcie przyjaźni ma charakter osobisty, co oznacza, że jest także nieco subiektywne. Twoje oczekiwania będą zmieniać się w czasie, w zależności od Twoich doświadczeń i okoliczności, w jakich się znajdujesz. W miarę dorastania stajesz się bardziej świadomy siebie i wszystkiego dookoła siebie.

Dwie przyjaciółki

Wiesz już doskonale, jakie cechy powinni mieć prawdziwi przyjaciele, a kto zasługuje jedynie na miano kolegi. Interesuje Cię bardziej jakość niż ilość. A Ty z kolei jesteś o wiele lepiej zorientowany w potrzebach swoich przyjaciół. To wszystko sprawia, że Twoi przyjaciele mogą na Ciebie liczyć. A przynajmniej ci, jakimi chcesz się otaczać.

Przyjaciele mogą pomóc ci dowiedzieć się więcej o sobie i rozwijać się lepiej i w dobrym kierunku. Mogą zapewnić Ci zdrową samoocenę i pozytywne emocje, które są tak ważne dla uzyskania równowagi psychicznej. Możemy zatem powiedzieć, że przyjaciele zawsze chronią Cię, troszczą się o Ciebie i wzmacniają Cię jak tylko potrafią.

“Brat może nie być przyjacielem, ale przyjaciele zawsze będą Ci braćmi”.
Demetriusz z Faleronu

Charakterystyka prawdziwych przyjaciół

Być może nie zaznałeś jeszcze w życiu tego, czym jest prawdziwa przyjaźń. A może tylko właśnie przechodzisz przez trudniejsze chwile w swoim życiu. Czasami trudno jest odróżnić zwykłych znajomych i kolegów od tego daru, jakim są prawdziwi przyjaciele.

Oto cechy, jakimi cechuje się prawdziwa, szczera przyjaźń:

Zaufanie

Prawdziwy przyjaciel to ktoś, komu możesz w pełni zaufać. To ktoś, w towarzystwie kogo możesz być w pełni sobą, w sposób całkowicie szczery i bezpośredni. Nieważne, czy przechodzisz właśnie przed lepsze, czy gorsze chwile, Twoi przyjaciele i tak będą zawsze przy Tobie. I wiesz także o tym, że zawsze powiedzą Ci najprawdziwszą prawdę, nawet jeśli nie zechcesz tego słuchać, ani nie będzie ona dla Ciebie zbyt przyjemna.

Wzajemność

Przyjaźń to wspólna więź, w której komunikacja, działania, uczucia i zainteresowanie działają w obie strony. Całkowicie normalne jest występowanie faz, w których przyjaźń staje się bardziej jednostronna. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, abyś wczuwał się w swoją rolę, uczył się z niej i naprawiał swoje błędy. Wszyscy popełniamy błędy, ale prawdziwi przyjaciele wybaczają Ci i uczą Cię tego, jak być jeszcze lepszym przyjacielem.

Dobre życzenia

Twoi prawdziwi przyjaciele zawsze będą podekscytowani tym, gdy wszystko Ci pójdzie dobrze. Będą świętować Twój sukces i będą szczęśliwi z powodu Twojego szczęścia. Nie ma tutaj miejsca na zazdrość lub samolubstwo. Prawdziwi przyjaciele zawsze są razem z Tobą i stoją u Twojego boku, by Cię wspierać.

Pragnienie wspólnego spędzania czasu

Chcesz spędzać z nimi czas, doświadczać rzeczy razem i tworzyć nowe wspomnienia. Nie ma również znaczenia, ile czasu upływa ani jak daleko się znajdujesz. Kiedy jest to prawdziwa przyjaźń, wzajemne uczucia są zawsze obecne.

Wolność

Przyjaźń nie sprawia, że czujesz się przytłoczony. Pozwala Ci być sobą i zawiera w sobie mnóstwo miejsca dla wzajemnego szacunku. Przyjaciele nie sprawia, że poczujesz się wykorzystany, ani też nie próbują manipulować Tobą. I nie oczekują nieustannego poświęcania im swojego czasu. Nie starają się też zmienić Cię w kogoś, kim nie jesteś.

Prawdziwi przyjaciele pomogą Ci się zastanowić nad wszystkim. Dadzą Ci przestrzeń wolną od osądzania i zapewnią Ci miejsce do swobodnego oddychania.

Prawdziwy przyjaciel jest prawdziwym błogosławieństwem

Nie możesz znaleźć przyjaźni u byle kogo. W życiu spotykasz mnóstwo ludzi, którzy przychodzą i odchodzą. Ale czasami, kiedy najmniej się tego spodziewasz, pojawia się ta specyficzna iskra i rodzi się to wyjątkowe, rzadkie połączenie. Tak więc, jeśli zdobyłeś prawdziwą przyjaźń, zadbaj o nią ze wszystkich sił. Nie bierz jej za pewnik. Bądź cierpliwy, szczery i uważny.

Rozmowa przyjaciół

Prawdziwi przyjaciele odcisną ważne piętno w Twoim życiu. Jeśli masz kogoś takiego w swoim otoczeniu, uważaj się za niezmiernie łaskawie obdarzonego przez los. Prawdziwa przyjaźń jest magiczna, autentyczna i bezwarunkowa. Masz dzięki niej towarzysza na całe swoje życie.

“Spacerowanie z przyjacielem w ciemności jest lepsze niż chodzenie samotnie w świetle”.
-Gotham-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.