3 klucze stanowiących pomoc w rozwijaniu potencjału dzieci

3 klucze stanowiących pomoc w rozwijaniu potencjału dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2019

Dobrobyt naszych dzieci jest prawdopodobnie naszym priorytetem numer jeden. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci żyły pełnym, zadowalającym życiem. Niemniej jednak, pomoc w rozwijaniu potencjału dzieci w specyficzny dla każdego przypadku sposób nie jest prostym zadaniem. Będziesz wymagał uwagi, ale będziesz również potrzebował wiedzy, cierpliwości i inteligencji.

Nauczanie dziecka to ciągłe wyzwanie. Jest to proces zmian, w którym trzeba często dostosowywać się do okoliczności. Kiedy rodzi się dziecko, większość rodziców popełnia wiele błędów, dopóki nie znajdzie odpowiedniej formuły, która pomoże im rozwijać się szczęśliwie i zdrowo. Dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić kilka kluczy, aby pomóc Ci w rozwijaniu potencjału dzieci.

Jakie są klucze, aby pomóc w rozwijaniu potencjału dzieci?

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci dorastały emocjonalnie i stały się funkcjonalnymi i szczęśliwymi dorosłymi, istnieje wiele strategii i narzędzi, których możesz użyć. Mimo to eksperci zgadzają się, że te które mają największy wpływ na rozwój dziecka, to:

Zamyślony chłopiec w okularach - rozwijanie potencjału dzieci
  • Zachęcanie do ciekawości i pozwalanie im na odkrywanie.
  • Ustalanie limitów.
  • Odkrywanie ich zainteresowań i wzmacnianie ich.

Zagłębmy się w każdy z tych czynników po kolei.

1. Zachęcaj ich ciekawość i pozwól im odkrywać

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech dzieci jest ich ciekawość. Ze względu na tę cechę, aby pomóc w rozwijaniu potencjału dziecka, konieczne jest zachęcanie ich do odkrywania otaczającego ich świata i poznawania go.

W rzeczywistości większość ludzi traci motywację do poznawania i odkrywania, gdy stają się starsi i integrują się ze społeczeństwem. W wielu przypadkach dochodzimy do punktu, w którym wiemy wszystko co musimy wiedzieć, aby poradzić sobie z naszym środowiskiem i sprostać jego wymaganiom.

Niemniej ciekawość ma wyższy cel niż sama wiedza. Dlatego ważne jest, aby to wykorzystać. Jej ostatecznym celem jest sprawienie, abyśmy czuli się dobrze i motywowali nas do bycia lepszym.

Wielu rodziców, w swojej gorliwości, by chronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwami, które ich otaczają (a także tych, które również sobie wyobrażają) może popaść w pokusę zostania nadopiekuńczymi rodzicami. Jeśli wpadniesz w tę pułapkę, Twoje dzieci nie uwierzą w siebie i nigdy nie będą w stanie rozwinąć całego swojego potencjału.

Dlatego ważne jest, abyś Ty w nie uwierzył. Powinieneś dać im większą autonomię, by przejęły kontrolę nad swoim życiem w miarę starzenia się.

2. Ustal limity

Możesz teraz zadać sobie pytanie: „Jak mogę to zrobić z wszystkimi niebezpieczeństwami, które się pojawiają?” Mimo że odczuwanie tego strachu jest całkowicie normalne, odpowiedź nie polega na monitorowaniu 100% działań dzieci. Wręcz przeciwnie, musisz nauczyć ich inteligencji emocjonalnej i pomóc im odkryć swoją osobistą odpowiedzialność. Oznacza to, że powinni nauczyć się, że są konsekwencje, gdy coś robią lub gdy przestają coś robić.

Ojciec z córką

Jeśli wychowasz swoje dzieci tak, aby były odpowiedzialnymi ludźmi, pomożesz im rozwinąć swój potencjał. Jest praktycznie niemożliwe, aby chronić kogoś przed wszystkimi zagrożeniami, które napotkają przez całe życie. Mimo to możesz nauczyć ich podejmowania trafnych decyzji i unikać tych, które mogłyby ich zranić.

Nie zapominaj, że dokładna i zrównoważona wiedza jest znacznie potężniejszą bronią przeciwko pewnym zagrożeniom niż cisza. Narkotyki są przykładem takiego niebezpieczeństwa.

3. Odkryj ich zainteresowania i wzmocnij je

System edukacyjny powinien być zaprojektowany tak, aby rozwijać zdolności intelektualne dzieci. Powinien również przekształcić ich w wykształconych ludzi z silnym pragnieniem uczenia się. Niestety tak nie jest w dzisiejszym systemie edukacyjnym. Z tego powodu, Twoim obowiązkiem jest edukowanie swoich dzieci. W przeważającej części odpowiedzialność spoczywa na Tobie, aby kultywować ich pragnienie kontynuowania nauki.

Problem polega na tym, że wiele dzieci kojarzy naukę z uczeniem się na egzaminy. W rzeczywistości nauka może być jedną z najbardziej zabawnych rzeczy na świecie. Wszystko co musisz zrobić, to pomóc im odkryć rzeczy, które najbardziej ich interesują.

Nie ma znaczenia, czy Twoje dzieci są pasjonatami astrofizyki, muzyki czy języków. Twoim zadaniem jest zidentyfikowanie tego, co budzi ciekawość Twojego dziecka i zwiększa jego zainteresowania. Może to oznaczać na przykład zapisanie ich na lekcje malowania. Może to również oznaczać zabranie ich do zoo, aby zobaczyć zwierzęta. Możliwości są nieskończone!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.