Śniadanie - w jaki sposób wpływa na nasze samopoczucie

Śniadanie - w jaki sposób wpływa na nasze samopoczucie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Śniadanie jest pierwszym posiłkiem, jaki dostarczamy naszemu organizmowi. Nie dziwi więc fakt, że ma on duży wpływ na to w jaki sposób będą pracowały poszczególne jego organy.

Zdrowe odżywcze śniadanie ma szczególne znaczenie dla naszego mózgu. Trzeba tylko wiedzieć jakie produkty wybrać, by wspomagać produkcję serotoniny oraz by dostarczyć odpowiednią ilość protein. Dzięki temu będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Choć możemy wcale o tym nie wiedzieć, moment przebudzenia to dla człowieka szczególna chwila. Nie zauważamy tego jednak jeśli wstajemy w pośpiechu, szybko się ubieramy, jemy coś w pośpiechu i wybiegamy z domu. Powinniśmy wiedzieć, że po 6-8 godzinach snu, nasze ciało potrzebuje energii. Mózg natomiast wymaga odpowiedniej porcji glukozy, która jest mu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Śniadanie jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia, który traktuję z takim samym zaangażowaniem, jak większość ludzi traktuje obiad czy kolację.

-Hunter S. Thompson-

Jako ludzie dysponujemy wrodzoną inteligencją biologiczną, której niestety nie zawsze chcemy słuchać. Nasze obowiązki i napięty grafik, które narzuca nam społeczeństwo, bardzo często nie pomagają nam w zaspokajaniu naszych potrzeb organicznych. Warto więc być świadomym, że nasze ciało ze względu na metabolizm potrzebuje, by śniadanie było kopiaste i obfite, a przede wszystkim zróżnicowane.

Jeśli jednak nasze śniadanie składa się z wypitej w pośpiechu kawy i kilku ciastek, trudno spodziewać się cudownych rezultatów. Bardzo szybko ulegamy zmęczeniu, tracimy koncentrację i brakuje nam motywacji. Pojawia się zły humor. Warto więc lepiej jeść, by lepiej żyć. Zobaczmy więc w jaki sposób rozpocząć dzień i jak powinno wyglądać nasze śniadanie.

Pożywne śniadanie

Śniadanie, które zapewnia dobre samopoczucie

Dobre śniadanie pozwala regulować poziom apetytu w ciągu dnia. Co więcej, jeśli chcemy stracić na wadze, warto zwrócić szczególną uwagę na ten pierwszy posiłek w ciągu dnia. W tym kontekście badania wskazują, że głodówka prowokuje odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz znacznie spowalnia metabolizm.

Być może nie jest to dla Ciebie nowa informacja. Mimo to wciąż jednak jemy to, co wpadnie nam w rękę. Płatki, sok, kawa itp. Zapewniamy mózgowi nagły skok glukozy i wybiegamy do pracy pełni energii, której na długo nam jednak nie wystarczy.

Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, poprawienie samopoczucia za pośrednictwem odpowiednio skomponowanego śniadania nie należy do trudności. Trzeba tylko wiedzieć jakie produkty temu sprzyjają i mieć je w lodówce na czas.

Jaja

Uwzględnienie w śniadaniu jaj to doskonały pomysł. Warto robić to trzy lub cztery razy w ciągu tygodnia. Jaja dodają siły na cały ranek, a co ważniejsze nie powodują skoków glukozy we krwi. Są doskonałe zarówno dla dzieci, jak i osób starszych, ponieważ doskonale odżywiają masę mięśniową. Co ciekawe jaja dobrze wpływają na poprawę pamięci. Wspomagają ochronę nerwów mózgowych oraz komunikację między neuronami.

Kanapka

Grecki jogurt naturalny

Jeśli chcemy poprawić sobie samopoczucie i dodać energii, warto zadbać o to, by nasze śniadanie zawierało grecki jogurt naturalny. Istnieje doprawdy wiele powodów, dla których nie powinno zabraknąć go w naszych lodówkach.

  • Zapewnia łatwo przyswajalne proteiny.
  • Stanowi doskonałe źródło probiotyków.
  • Jaja stanowią bogate źródło witaminy B12, niezwykle istotnej dla poprawnego funkcjonowania mózgu.
  • Zawiera jod, który pozwala utrzymywać równowagę tarczycy.
  • Zawiera L-tryptofan, który jest niezbędny w procesie syntezy serotoniny.

Płatki owsiane

Płatki owsiane to inna doskonała propozycja, zalecana ze względu na właściwości, które poprawiają samopoczucie i dają energię na cały dzień. Płatki te stanowią bogate źródło witamin B5 i B6, które pomagają walczyć ze zmęczeniem, stresem oraz niepokojem.

Biała herbata

Jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze śniadanie zawiera kawę, zieloną herbatę lub sok pomarańczowy. Warto jednak zmienić zwyczaje i przez 15 dni pić do śniadania białą herbatę, która jest bogatsza w antyoksydanty niż herbata czarna czy zielona. Jednocześnie chroni ona mózg przed powstawaniem stanów zapalnych. Jej smak jest delikatny i poprawia humor.

Biała herbata

Czekolada

Do wybudzenia nas ze snu mózg potrzebuje tylko jednego: energii. Śniadanie stanowi więc doskonałą chwilę, by sprawić sobie nieco przyjemności. Pozwól więc sobie na nieco czekolady. Odpowiednia ilość to około 30 gramów czekolady czarnej. Nie wpływa ona ujemnie na nasze ciało. Wystarczy na przykład połączyć ją z dobrze przygotowaną owsianką i smacznymi owocami.

Owoce

Truskawki, czereśnie, maliny, borówki, winogrona, porzeczki czy jeżyny. Wszystkie te owoce, poza tym, że są niezwykle smaczne, to również doskonale wpływają na zdrowie. Dzięki ich włączeniu do śniadaniowej diety skutecznie można poprawić własne samopoczucie i dodać sobie energii. Dzięki różnorodności można sobie pozwolić na wiele urozmaiceń.

Podsumowując, jeśli odczuwamy potrzebę polepszenia samopoczucia i zasobów naszej energii wystarczy pozwolić sobie na zdrowe odżywianie. Wystarczy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają i przyrządzić smaczne i pożywne śniadanie. Czasem do szczęścia potrzeba naprawdę niewiele…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.