Trudne sytuacje - nie odwracaj się od nich, staw im czoła

Wiele osób w dzisiejszych czasach unika problemów. Trudne sytuacje to jednak czynnik, który może stanowić podstawę naszego rozwoju.
Trudne sytuacje - nie odwracaj się od nich, staw im czoła
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Trudne sytuacje w życiu większości ludzi zdarzają się każdego dnia. Istnieją wszędzie tam, gdzie istnieje społeczność ludzka. Nie powinniśmy ich jednak unikać. Trudne sytuacje mogą bowiem stanowić podstawę do naszego dalszego rozwoju.

W dzisiejszym świecie, w którym tak wiele osób ucieka przed trudnymi sytuacjami, potrzebujemy ludzi, którzy są otwarci i stawiają czoła życiu, bez strachu i wahania. Ludzi, którzy jeśli chodzi o okazywanie komuś obojętności, zrobią to bez wahania. Co więcej, stanowczym i spokojnym spojrzeniem wiedzą, jak powiedzieć „dość”. Potrzebujemy ludzi, którzy nie boją się nakładać ograniczeń na każdego, kto zaburza ich równowagę.

Trudne sytuacje a interakcje z innymi

Niewiele jest elementów tak istotnych w relacjach międzyludzkich, jak uznanie drugiego człowieka. W rzeczywistości to dzięki tym interakcjom istniejemy, uczymy się i rozwijamy jako ludzie.

Jednak gdy jakiś związek cię rani lub sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy, musisz wiedzieć, jak rozpoznać „obrazę” i jak na nią zareagować, zamiast uciekać lub odwracać się plecami.

„Jest tylko jedno dobro, wiedza, i jedno zło, ignorancja”.

-Sokrates-

Należy pamiętać, że lepiej jest stracić związek niż stracić własne zdrowie. Co więcej, aby „pozbyć się” problematycznego związku, musisz działać z dojrzałością, konsekwencją i odpowiednią inteligencją emocjonalną. W rzeczywistości każdy, kto po prostu odwraca się plecami, robi to, ponieważ nie wie, jak być otwartym.

Z tego powodu powinieneś wyposażyć się w odpowiednie umiejętności do radzenia sobie z tego typu sytuacją. W ten sposób poczujesz się bardziej kompetentny, usatysfakcjonowany, a co za tym idzie, będziesz cieszyć się lepszą jakością życia i dobrym zdrowiem psychicznym.

Para odwrócona do siebie plecami.

Nie odwracaj się od trudnych sytuacji

Żyjesz w świecie pełnym ludzi przyzwyczajonych do odwracania się plecami do wielu otaczających ich rzeczy. Czasami robią to nawet złośliwie lub z zamiarem. W rzeczywistości to wszystko jest tylko kwestią ego. To ta wymyślona tożsamość, którą budujesz z biegiem czasu, dopóki nie znajdziesz się na bezludnej wyspie, gdzie obchodzi cię tylko to, co dzieje się w granicach twojego własnego małego psychicznego i emocjonalnego świata.

Być może z tego powodu ci, którzy nie rozpoznają i nie współczują swoim bliskim, również nie wiedzą, jak prawidłowo zarządzać własnymi konfliktami. W końcu, jeśli coś ci się nie podoba, nie ma sensu uciekać lub próbować ukrywać się przed tymi, których nie lubisz lub którzy do ciebie nie pasują.

Trzeba stawić czoła problemom i konfliktom. Twoje życie nie jest gładką i prostą drogą bez wybojów, ani sterylnej atmosfery bez zaraźliwych konfliktów i starć. Czasami niepokoi cię nie tylko żal. W rzeczywistości wpływa na ciebie również sposób, w jaki reagujesz na to, co się z tobą dzieje. Dlatego, jeśli zrobisz to z dojrzałością i inteligencją, będziesz w stanie zbudować silniejszą, wzbogacającą i ważniejszą samoświadomość.

Naucz się zarządzać swoimi różnicami i konfliktami

To normalne, że lubimy ludzi, którzy się angażują, opowiadają się po jednej ze stron, mają głos i opinię na dany temat oraz mają odwagę ich bronić. Ta energia życiowa jest z kolei połączona z niemal magicznym zaangażowaniem w siebie. Ponieważ ludzie obdarzeni dobrą samooceną nie chowają się ani nie odwracają plecami. Wręcz przeciwnie, są asertywni, by jasno wyrazić, co im się nie podoba i dlaczego.

„Postawa to mała rzecz, która robi dużą różnicę”.

-Winston Churchill-

Następnie proponujemy przyjrzeć się następującym strategiom. Pomogą ci radzić sobie z różnicami z otaczającymi cię ludźmi w bardziej skuteczny sposób.

Para się kłóci. Trudne sytuacje

Trudne sytuacje – klucze do stawiania im czoła

Terapia Gestalt jest dobrą strategią radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jego holistyczne podejście pozwala na przyjęcie ważnych zasad, takich jak odpowiedzialność za siebie, uczciwość i szacunek do samego siebie.

Zastanów się nad następującymi pytaniami:

  • Gdy masz do czynienia z konfliktem, skoncentruj się na tym, co tu i teraz. Nie ma znaczenia, czy w przeszłości ta osoba lub sytuacja przyniosły Ci szczęście. Jeśli coś sprawia, że jesteś teraz nieszczęśliwy, zareaguj. Doświadczanie bólu w teraźniejszości nie akceptuje warunków. Na przykład „Może to tylko coś tymczasowego. Gdybym tylko mógł wytrzymać trochę dłużej…”
  • Zachowaj spokój przez cały czas. Gniew to uciekająca emocja, która zabiera cię w miejsca, do których nie chcesz się udać. Pamiętaj, kto odwraca się plecami, ucieka i działa w strachu. Co więcej, kto atakuje z wściekłością i pogardą, nie zawsze znajduje dobro, którego szuka. Z drugiej strony osoba, która jest odważna i działa z inteligencją emocjonalną, nauczyła się budować w swoim umyśle pałac umiarkowania, aby działać śmiało. Potrafi spokojnie patrzeć na to, co ją niepokoi, nigdy nie osiągając poziomów agresji lub pogardy.
  • Mów stanowczo. Musisz jasno powiedzieć, co cię niepokoi, a czego nie chcesz tolerować. Jeśli nie mówisz wyraźnie, osoba przed tobą będzie wciąż próbowała przekraczać twoje osobiste granice. Rzeczywiście, jeśli nie wyrażasz się jasno i zamiast tego zdecydujesz się na zachowanie unikające, prawdopodobnie doświadczysz nowych ataków na ciebie.

Wreszcie, w tym świecie, w którym zbyt wiele osób odwraca się plecami do trudnych sytuacji, zawsze bądź otwarty. Nawet jeśli to tylko po to, by zaoferować im ciche traktowanie lub dostojne spojrzenie. To najmądrzejsza forma obojętności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.