Samoświadomość - droga do niej jest bardzo trudna, ale warta wysiłku

Dotarcie do punktu, w którym czeka w pełni rozwinięta samoświadomość może być bardzo trudne. Niemniej jednak satysfakcja, którą w ten sposób poczujesz, sprawia, że jest to naprawdę warte włożonego w dążenia do celu wysiłku. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak możesz lepiej poznać samego siebie!
Samoświadomość - droga do niej jest bardzo trudna, ale warta wysiłku

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2019

W starożytnej greckiej świątyni Apollina w Delfach znajduje się kamienny napis z napisem: „Gnothi seauton”. Dosłownie tłumaczenie tej frazy oznacza: „poznaj samego siebie”. To głębokie, ponadczasowe przesłanie wspomina o ścieżce, na końcu której czeka na Ciebie samoświadomość. Co ważniejsze, znajdziesz je w twórczości wielu greckich pisarzy, zwłaszcza samego Platona.

Samoświadomość jest zarówno filarem, jak i bramą, która otwiera drogę do samorealizacji. Jest to proces refleksji, dzięki któremu dowiadujesz się o wiele więcej na temat samego siebie w trakcie swojego życia. W ten sposób uświadomisz sobie także swoje mocne i słabe strony oraz wszystkie cechy pośrednie.

Dotarcie do punktu, w którym czeka na Ciebie w pełni rozwinięta samoświadomość może być bardzo trudnym zadaniem. Niemniej jednak satysfakcja, którą w ten sposób poczujesz, sprawia, że jest to naprawdę warte wysiłku włożonego w dążenia do celu. Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się, jak możesz lepiej poznać samego siebie!

Samoświadomość – jaki jest tak naprawdę jej główny cel?

Poznanie siebie samego jest punktem wyjścia do podejmowania decyzji, które pomogą Ci osiągnąć dobre samopoczucie. Kiedy poznasz już siebie i uzyskasz samoświadomość, będziesz już wiedział o wielu cennych rzeczach. Będziesz wiedział, co czyni Cię szczęśliwym, czego potrzebujesz i co możesz osiągnąć w życiu. Ponadto samoświadomość odgrywa także kluczową rolę w podnoszeniu poczucia własnej wartości i samokontroli.

Samoświadomość polega również na znajomości swoich praw, obowiązków i możliwości. W pewnym sensie daje Ci o wiele szerszy, bardziej autentyczny portret samego siebie. Kiedy już będziesz mieć ten portret ukończony w całości, będziesz mógł także wzmocnić swoją miłość do siebie.

Obraz w lustrze

Jednym z najważniejszych aspektów związanych z samoświadomością jest to, że jest ona synonimem mniejszej impulsywności i większej świadomości swoich myśli, uczuć i posunięć. Na pewnym poziomie oznacza to większą świadomość konsekwencji swoich działań i wszystkiego, czego doświadczasz w życiu.

Podążanie własnoręcznie wybraną ścieżką do samoświadomości to świetny sposób na dostosowanie się do wymogów psychospołecznych swojego środowiska i osiągnięcie stanu pełnej samoakceptacji.

Jaka jest ta ścieżka do samoświadomości?

Chociaż wydaje nam się, że dobrze znamy samych siebie i swoje możliwości, to jednak nie zawsze tak jest. Poznanie siebie nie jest prostym zadaniem. Może Ci to zająć nawet długie lata. A może nawet nigdy nie zdołasz dotrzeć do końca tej drogi w całym swoim życiu. Twoje doświadczenia Cię nieustannie zmieniają. Nie jesteś już tą samą osobą, którą byłeś jeszcze kilka lat temu i prawdopodobnie nie będziesz tą samą osobą, którą jesteś teraz, w niedalekiej przyszłości.

Twoje ja

Jesteśmy w stanie ciągłych zmian. Nieustannie przechodzimy przez niezliczone transformacje w zakresie tego, jak myślimy, jak działamy i jak rozumiemy nasze własne istnienie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to być ze sobą całkowicie szczery. Aby to zrobić, musisz unikać pułapek w postaci samooszukiwania się i wszystkich tych mechanizmów obronnych, których możesz używać. Szczególnie tych, z których korzystasz w pełni nieświadomie. Twoim celem powinno być nauczenie się tego, jak głęboko jesteś w stanie przeanalizować samego siebie.

Samoświadomość: etapy czekające na Ciebie na tej drodze

Samoświadomość czeka na Ciebie na końcu długiej, krętej i składającej się z wielu etapów ścieżki. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

  • Poprawna percepcja samego siebie. Pasywna, ale jednocześnie realistyczna i intymna obserwacja siebie.
  • Samoobserwacja. Umiejętność analizowania swoich myśli i zachowań tak, aby zrozumieć, dlaczego zachowujesz się tak, jak to robisz na co dzień.
  • Pamięć autobiograficzna. Umiejętność spojrzenia wstecz na wszystkie wspomnienia ze swojego życia. To znacznie ułatwia Ci zapamiętanie rzeczy, które Ci się przytrafiły w życiu.
  • Poczucie własnej wartości. Myślenie o miłości do samego siebie i wszystkich sposobach budowania swojego „ja” i trwania. Samoświadomość może dać Ci rodzaj mapy, która pokazuje, jak bardzo siebie kochasz. Może także Ci ona powiedzieć, czy musisz więcej wysiłków zainwestować w ten właśnie obszar.
  • Koncepcja na samego siebie. Zasadniczo masz obraz siebie, oparty na wyznawanych przez siebie wartościach.
  • Samoakceptacja. Po etapach, o których wspomnieliśmy powyżej, przychodzi najwyższy czas, aby zaakceptować samego siebie, spojrzeć w lustro i zobaczyć siebie takim, jakim jesteś. To jedyny sposób, aby zakończyć okres dojrzewania i dojść do końca ścieżki prowadzącej do samoświadomości.

„Twoim celem w życiu powinno być znalezienie tego celu i oddanie mu całego serca i duszy”.
-Budda-

Ważne pytania prowadzące Cię do celu

Zadawanie sobie ważnych, znaczących pytań jest również pomocnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ciągłe pozostanie na drodze prowadzącej do samoświadomości. Na przykład „Kim jestem?” lub „Jakie są moje cele?”. Są to naprawdę ważne pytania, które dostarczą Ci ważnych informacji o samym sobie.

Ćwiczenie uważności może być również doskonałym narzędziem pomocnym w pokonywaniu tej drogi do celu, jakim jest samoświadomość. Może pomóc Ci osiągnąć stan spokoju i wewnętrznego skupienia, który znacznie ułatwia głębsze i pełniejsze poznanie oraz zrozumienie tego, kim naprawdę jesteś.

Jak widać, poznanie siebie samego to nie bułka z masłem. Odkrywanie najgłębszych części siebie i akceptowanie tego, kim jesteś oraz kim nie jesteś, wymaga sporej dozy czasu, wysiłku i uczciwości. I chociaż nie są to rzeczy, w które każdy chce się zaangażować, to jednak taka inwestycja może zabrać Cię w najbardziej fascynującą podróż w Twoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.