Skutki toksycznego związku — jak sobie z nimi poradzić?

Aby przezwyciężyć skutki toksycznego związku, musisz szukać wsparcia, wzmocnić poczucie własnej wartości i zadbać o siebie. Od czego zacząć?
Skutki toksycznego związku — jak sobie z nimi poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2021

W pewnym momencie swojego życia mogłeś być, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy, uwikłany w toksyczny związek. Termin ten jest często używany w odniesieniu do występowania między innymi zachowań, takich jak przemoc fizyczna i werbalna, poniżające żarty i komentarze oraz zazdrość. Nawet jeśli należy to już do przeszłości, skutki toksycznego związku mogą być odczuwalne jeszcze przez długi czas.

Zakończenie i przezwyciężenie toksycznego związku może być trudne. Nawet jeśli uda Ci się z niego uwolnić, musisz podjąć wysiłek, aby skutki toksycznego związku nie ciągnęły się za Tobą latami. Jednak kiedy już ponownie połączysz się ze sobą, zdasz sobie sprawę, że cała ciężka praca była tego warta.

W tym artykule identyfikujemy psychologiczne skutki toksycznego związku. Ponadto podajemy kilka strategii ich przezwyciężania, pozostawiając cię wzmocnionym i odnowionym.

Skutki toksycznego związku — od czego zacząć?

Toksyczna relacja różni się od zdrowego związku tym, że w pierwszym przypadku wydaje się, że żadna ze stron nie przynosi korzyści. W rzeczywistości w toksycznych związkach zwykle nie ma wspólnych celów. Co więcej, nie ma zainteresowania rozwojem osobistym, ani swoim, ani partnera. Skutkuje to często zależnością emocjonalną i podporządkowaniem oraz szkodliwymi praktykami takimi jak manipulacja, wiktymizacja, szantaż emocjonalny, gaslighting i przemoc.

Toksyczne związki mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne, generować objawy lęku i depresji, zaburzenia odżywiania, a nawet prowadzić do samookaleczeń. Ponadto mają negatywny wpływ zarówno na samoocenę, jak i pewność siebie w budowaniu zdrowych relacji w przyszłości.

Oczywiście pierwszym krokiem do pozostawienia toksycznego związku jest przyznanie, że faktycznie w nim jesteś. Oznacza to posiadanie realistycznej wizji związku, partnera i wszystkich tych elementów, które Tobie szkodzą.

Aby wyjść z toksycznego związku, musisz szukać pomocy, odnowić swoje sieci afektywne i znaleźć wsparcie w zaufanym kręgu przyjaciół. Musisz także zaplanować zerwanie. Obejmuje to posiadanie planu finansowego, aby uniknąć wszelkich możliwych komplikacji, które mogłyby uniemożliwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Para. brak zrozumienia

Skutki toksycznego związku — plan działania

Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć skutki toksycznego związku:

1. Szukaj wsparcia

Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy przywrócenia twojego kręgu społecznego. Rzeczywiście, jest całkiem możliwe, że podczas swojego związku zdystansowałeś się od wielu ludzi i zerwałeś niektóre więzi. W rzeczywistości jedną z cech toksycznych związków jest to, że mogą sprawić, że będziesz samotny i odizolowany. To dlatego, że boisz się osądzania i krytykowania swojej roli w relacji.

W związku z tym, aby zacząć od nowa, musisz ponownie połączyć się z bliskimi, nawiązać nowe przyjaźnie i otoczyć się ludźmi, z którymi możesz dzielić się swoimi uczuciami i niepewnością w obliczu zerwania.

2. Samoopieka

Jest również bardzo prawdopodobne, że będąc w toksycznym związku, odkładasz na dalszy plan i zaniedbujesz pewne aspekty własnego dobrego samopoczucia. Dlatego na początek możesz wrócić do dawnych zainteresowań i hobby, które pomogą ci ponownie połączyć się ze sobą. Możesz także zacząć uprawiać sport lub odkryć jakiś ukryty talent, aby odkryć aspekty siebie, które były dla ciebie nieznane. To pomoże ci w procesie samopoznania.

W każdym razie ważne jest, abyś zarezerwował czas na zajęcia, które lubisz. Oprócz tego pamiętaj, aby zająć się swoim zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Na przykład staraj się unikać nawyków, które mogą być dla ciebie szkodliwe, takich jak nadmierne picie, niezdrowe odżywianie lub ryzykowne zachowania seksualne.

3. Zaakceptuj i odpuść

Oprócz tego, chociaż poczucie winy i żal to normalne, musisz zaakceptować te emocje, aby przestać ich doświadczać. Rzeczywiście, zaakceptowanie przeszłości i tego, co się wydarzyło, jest niezbędne do nauczenia się cennych lekcji.

Nie zapomnij o przyczynach zakończenia związku. Będą one przydatne, jeśli w dowolnym momencie zaczniesz kwestionować swoją decyzję. Czasem łatwo jest pamiętać tylko dobre czasy lub myśleć, że nie będziesz w stanie żyć bez partnera. Jednak te myśli prawdopodobnie wywodzą się właśnie z toksycznego charakteru twojego związku.

Możliwe, że nadal znajdujesz się pod wpływem manipulacji i głębokiego strachu przed samotnością i porzuceniem. Uczenie się rozpoznawania tych lęków i przezwyciężania ich jest niezbędne do przezwyciężenia skutków szkodliwego związku.

Zmartwiona kobieta. Skutki toksycznego związku

4. Wzmocnij swoją samoocenę i samoświadomość

Oczywiście przywrócenie miłości własnej jest ważnym krokiem w przezwyciężaniu skutków toksycznego związku. Pozostanie stanowczym w podejmowaniu decyzji, pomoże ci wzmocnić pewność siebie, pomagając w budowaniu bardziej pozytywnych więzi w przyszłości.

Możesz także zidentyfikować swoje własne zachowania, które mogły napędzać toksyczny związek i starać się je zmienić. Oczywiście nie oznacza to wiktymizacji lub obwiniania siebie. W rzeczywistości oznacza to uznanie, że na przykład mogłeś być bardziej asertywny i manifestować swój dyskomfort i niezadowolenie w tym czasie. Albo, że brakowało Ci pewności siebie, by wcześniej zakończyć toksyczną relację.

5. Szukaj profesjonalnej pomocy

Wreszcie, wynik wszystkich tych strategii ulegnie poprawie, jeśli poszukasz profesjonalnej pomocy. Współpraca z psychologiem z pewnością pomoże Ci przezwyciężyć skutki toksycznego związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade Salazar, J., José, A., Castro, D., Giraldo, L., & Martinez, L. (2013). Relaciones Tóxicas de pareja – Foreign partner Toxic. Psicologia.Com, 17, 15.
  • García, C. C., & Gimeno, M. C. M. (2017). Creencias del amor romántico y violencia de género. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 2(1), 47-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.