Jak wyeliminować krzywdzące uczucie urazy

Wiele osób żyje z urazą. Powoduje to jednak nieszczęście i cierpienie, dlatego powinieneś zadbać o to, aby wyeliminować tę emocję ze swojego życia.
Jak wyeliminować krzywdzące uczucie urazy

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2022

Uczucie urazy to negatywna emocja, która zwykle pojawia się, gdy uważasz, że ktoś zachowywał się źle w stosunku do Ciebie i Cię skrzywdził. Jednak gniew czy żal nie rozwiązują problemu. Wręcz przeciwnie, powodują nieszczęście i cierpienie.

Uczucie urazy pojawia się jako ochrona przed Twoim cierpieniem. Zamieniając smutek w urazę, czujesz się silniejszy. Często robisz to nieświadomie.

„Uraza jest jak zażycie trucizny i czekanie, że zabije ona Twoich wrogów”.

-Nelson Mandela-

Niekoniecznie musisz wybaczać, aby pozbyć się uczucia urazy. Niektóre sytuacje są zbyt poważne i przebaczenie nie jest nawet zalecane. Niemniej jednak powinieneś nadal próbować pozbyć się uczucia urazy, aby zachować wewnętrzny spokój i rozwiązywać problemy w zdrowy sposób.

Silne uczucie urazy może prowadzić do chęci zemsty. Jednak to tylko sprawi, że poczujesz się jeszcze gorzej. Kiedy czujesz urazę, oznacza to, że stawką są Twoje uczucia.

Chociaż zemsta może dać Ci chwilowe wrażenie dobrego samopoczucia, zawsze kończy się to tym, że czujesz się jeszcze bardziej zraniony. To dlatego, że dochodzi do zderzenia sprzeczności. Na przykład uraza rodzi pragnienie zemsty. Jednak ostatecznie czujesz się winny i żałujesz swoich mściwych czynów.

Co zyskujesz, żywiąc urazę?

Zadaj sobie to pytanie za każdym razem, gdy czujesz urazę. Co dzięki niej zyskujesz? Kto na tym korzysta? Chociaż trudno jest całkowicie zmienić swoje uczucia, z pewnością możesz spróbować je rozproszyć.

Para patrząca na siebie z urazą

Czując urazę nie można osiągnąć nic pozytywnego. Co więcej, osoba, która Cię skrzywdziła, jest prawdopodobnie beztrosko szczęśliwa i wcale nie czuje się winna z powodu bólu, który odczuwasz. Jednak Ty cierpisz. Dlatego też uczucie urazy nie jest racjonalne, ponieważ powoduje jedynie ból.

Krótko mówiąc, uraza sprawia, że w Twoim umyśle kiełkuje zło – do tego stopnia, że możesz nawet popaść w obsesję. Odczuwanie i myślenie w ten sposób oznacza, że niezwykle trudno jest Ci być szczęśliwym i produktywnym.

Kilka pozytywnych zwrotów, aby pozbyć się uczucia niechęci

Sposób, w jaki myślisz, ma ogromne znaczenie, jeśli chcesz powrócić do poczucia wewnętrznego spokoju. Na przykład, jeśli nie przestaniesz myśleć o tym, co się stało, będziesz zadawać sobie pytania bez odpowiedzi, bez końca badać dlaczego, analizować niesprawiedliwość i błędy, które popełniłeś. Nigdy nie przestaniesz czuć urazy.

Musisz zacząć myśleć w sposób, który pozwoli ci „odpuścić” przeszłość. Musisz przeciąć tę linę, która Cię trzyma, i iść naprzód. Oto kilka wyrażeń, które warto przećwiczyć, mówiąc do siebie. Pomogą Ci zostawić wszystko za sobą, bez uczucia goryczy.

  • To tylko część życia. Stało się i teraz nic nie można na to poradzić. Jednak wyciągnąłem z tego lekcję. W moim życiu ważne jest tu i teraz, a także moje plany na przyszłość”.
  • „Pozbywam się poczucia winy i urazy. Koncentruję się na teraźniejszości, bo cofanie się jest dla mnie szkodliwe”.
  • Kocham siebie i całkowicie akceptuję wszystko, co się wydarzyło. Nauczyłem się kilku życiowych lekcji i teraz pójdę naprzód w pokoju”.

Cztery wskazówki, jak wyeliminować uczucie urazy

Mężczyzna rzuca piorunami ze złości

1. Daj upust swoim uczuciom

Poświęć dzień, aby to wszystko z siebie wyrzucić. Na przykład możesz chcieć porozmawiać o tym z kimś, komu ufasz, lub zapisać swoje myśli na kartce. Powiedz lub napisz wszystko, co myślisz i czujesz, z głębi swojej duszy.

2. Nie cofaj się

Po całym dniu wyrzucania wszystkiego z siebie upewnij się, że się nie cofasz. Odtwarzanie bólu powoduje stagnację. Celem pozbycia się tego wszystkiego było wyzwolenie się i uwolnienie wszystkich swoich uczuć. Jednak teraz, gdy już to zrobiłeś, musisz to wszystko zostawić za sobą i zapomnieć.

3. Akceptacja i nauka

Zaakceptowanie tego, co się wydarzyło, oznacza, że uwolnisz się od tych uczuć urazy, nienawiści lub innych powiązanych emocji. Oznacza zaakceptowanie, że rzeczy nie można zmienić. Musisz odłożyć na bok całą negatywność i po prostu skupić się na nauce, jaką dała Ci ta sytuacja.

4. Kontynuuj życie w wewnętrznym spokoju

Możesz przyjąć nowe nawyki, które zapewnią Ci wewnętrzny spokój. Na przykład relaks, cieszenie się czasem na robienie tego, co lubisz, ćwiczenia itp. Przede wszystkim możesz iść naprzód ze swoimi projektami, hobby i pragnieniami. Upewnij się, że zawsze jesteś aktywny.

Pamiętaj, że to, co czujesz w środku, nie zależy od zewnętrza. To do Ciebie należy zarządzanie emocjami. Nigdy nie pozwól, aby to, co Ci się przydarzało, zaszkodziło Twojemu wewnętrznemu samopoczuciu. Uświadom sobie, na czym chcesz się skupić w swojej codziennej rutynie. Wszystko zależy od Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.