Test Zulligera jako narzędzie rekrutacji do pracy

Test Zulligera składa się z trzech różnych plam atramentowych, których psychologowie używają do oceny cech osobowości i zdrowia psychicznego danej osoby. Rekruterzy często używają tego testu na potencjalnych pracownikach.
Test Zulligera  jako narzędzie rekrutacji do pracy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Test Z lub test Zulligera to test projekcyjny, który został opracowany w 1942 roku. Na pierwszy rzut oka można go łatwo pomylić z testem Rorschacha, który zna znacznie więcej osób.

Jednak test Zulligera nie jest zgodny z tym samym protokołem i ma pewne zalety w porównaniu z jego bardziej znanym kuzynem. Jest dużo łatwiejszy w administrowaniu, a parametry interpretacji są szybsze.

Cel testu jest taki sam, jak każdego innego testu projekcyjnego: opisanie cech osobowości za pomocą podejścia psychoanalitycznego. W rezultacie łatwo jest zrozumieć, dlaczego test ma obecnie wielu krytyków, ale to nie czyni go mniej interesującym.

Jednym z jego najczęstszych zastosowań jest w formie narzędzia selekcji kandydatów podczas procesu rekrutacji. Pozytywnym aspektem tego testu, który stawia go nad innymi testami projekcyjnymi, takimi jak test Draw-a-Person-in-the-Rain, test Bauma i test Murraya jest to, że dane rzeczywiste potwierdzają jego skuteczność.

Badania statystyczne testu dają mu solidne podstawy, które sprawiają, że jest on przydatny dla działu zasobów ludzkich.

Test Zulligera: co ocenia i jak wykorzystują go pracodawcy

Fakt, że test Zulligera przypomina test Rorschacha, nie jest przypadkiem. Hans Zulliger, szwajcarski psychiatra, który opracował test, był jednym z uczniów Hermanna Rorschacha. Jeśli jest coś, z czego znany jest doktor Zulliger, to jest to jego wpływowa praca w charakterze psychoanalityka dziecięcego, a także promotora pedagogiki psychoanalitycznej.

Test Zulligera

Przed szczytem swojej kariery spędził kilka lat pracując z Rorschachem. Jego celem było głębsze zrozumienie ludzkiej osobowości za pomocą klasycznego testu plam atramentowych. Kolejny czynnik zewnętrzny wpłynął na kształt jego kariery zawodowej: II wojna światowa.

Kiedy wybuchła wojna, armia szwajcarska szukała testów, które mogłyby pomóc w rekrutacji, a Hans Zulliger był idealnym człowiekiem do wykonania tego zadania.

Zulliger przeanalizował testy inteligencji, testy osobowości, a nawet testy Rorschacha. Zdał sobie jednak sprawę, że testy plam atramentowych były zbyt skomplikowane, aby można je było efektywnie wykorzystać. Armia potrzebowała wówczas wydajności, szybkości i możliwości przeprowadzenia testu średnio 30 osobom jednocześnie.

Opracowanie nowego testu nie zajęło mu zbyt dużo czasu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda.

Co ocenia test Zulligera?

Test Zulligera jest testem rzutowym. Co to znaczy? Oznacza to, że przedmiotowy instrument dostarcza wielu subiektywnych odpowiedzi. Odpowiedzi pochodzą z bodźców, które budzą wyobraźnię osoby badanej, a także jej wrażliwość, pragnienia, cechy osobowości itp.

  • Tym, co odróżnia ten test od innych tego typu testów, jest jego trafność i łatwość stosowania.
  • Zulliger opracował test, który umożliwił szybkie określenie, czy dana osoba miała problemy psychologiczne. Test pomógł także określić, czy osoba zdająca miała dobre umiejętności do określonych ról w armii.
  • Test pomógł również ocenić procesy psychiczne jednostki: jej lęki, przystosowanie społeczne, świat emocjonalny i samokontrolę.
  • Obecnie wiele działów zasobów ludzkich korzysta z testu Zulligera w procesach rekrutacji.

Jak działa test?

Do testu można podejść indywidualnie lub w grupie. W obu przypadkach zdającemu przedstawia się trzy plamy. Osoba przeprowadzająca test wyjaśnia, że obrazy nie mają żadnego konkretnego znaczenia, ale mają tendencję do wywoływania różnych emocji u każdej osoby. Zdający musi wyjaśnić, co widzi na każdym kleksie.

  • Pierwsza plama jest czarno biała. Jest najbardziej kompaktowa i osoby badane zwykle interpretują to jako jedną koncepcję. Reprezentuje głębokie myślenie jednostki.
  • Drugi test jest bardziej interesujący, ponieważ wykorzystuje kilka jasnych kolorów i jest bardziej złożony. Ta plama ma tendencję do wywoływania u osoby badanej więcej wrażeń i emocji. Sposób, w jaki jednostka interpretuje ten obraz, ma zwykle związek z umiejętnościami, porządkiem, samokontrolą itp.
  • Ostatnia plama jest szara, czarna i czerwona. Sugeruje dynamizm i ruch oraz odnosi się do relacji społecznych.

Kiedy osoba wykonująca test skończy spisywać pomysły, uczucia i obrazy, które wywołuje każda plama, pora na rozmowę. Każda osoba wyjaśnia terapeucie lub psychologowi, co widzi w każdym szczególe plamy atramentowej.

Jak jest to oceniane?

Tylko wykwalifikowani profesjonaliści, którzy są dobrze zorientowani w tym teście, mają zdolności do jego interpretacji. Próba tego byłaby daremna i bezużyteczna dla laika. Zrozumienie testów projekcyjnych i doświadczenie z testem Zulligera ma kluczowe znaczenie.

  • Test nie zawiera dobrych ani złych odpowiedzi.
  • Osoba przeprowadzająca test analizuje reakcję osoby na plamy atramentowe, a także sposób, w jaki się wyraża. Im wyższy poziom szczegółowości i uczuć wyrażanych przez podmiot, tym większa liczba punktów. Oceniają również oryginalność, spójność psychologiczną, samoocenę, styl myślenia itp.

Warto wspomnieć, że chociaż jest to test projekcyjny z wyraźnie subiektywnymi odpowiedziami, zapewnia ogólny obraz życia zewnętrznego i osobowości danej osoby.

Obecnie wiele firm korzysta z testu Zulligera podczas procesu rekrutacji. Mimo że został opracowany ponad osiem dekad temu, nadal jest interesującym i przydatnym narzędziem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz, Mora Luis. El Test de Zulliger: Evaluado bajo el Sistema Comprehensivo de Exner, Edición Digital.
  • Redondo, Ana Isabel. Estadísticos descriptivos en respuestas al Test de Zulliger en personas de 31 a 40 años, en situación de selección de personal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.