Przeciążenie pracą i jego konsekwencje

Jeśli nie ograniczamy czasu i nie zadbamy o inne warunki pracy, w perspektywie długoterminowej nasza jakość życia może ulec pogorszeniu. Dlatego ważne jest, aby podnosić świadomość na temat tego, jakie są konsekwencje przeciążenia pracą i starać się im zapobiegać.
Przeciążenie pracą i jego konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2020

Przeciążenie pracą jest dziś bardzo powszechne w naszym życiu. Poświęcanie dużej części naszego czasu ma pracę stało się dla wielu codzienną rutyną. Do tego stopnia, że wiele osób kumuluje kolejne dni wypełnione bardzo długimi godzinami pracy. A to oznacza, że ​​jednocześnie wstają wcześnie i wracają do domu bardzo późno, spędzając większość dnia w pracy.

Czy w takim kontekście przepracowanie może negatywnie wpłynąć na nasze życie? Pomyślmy, co się dzieje,  jeśli spędzamy dużo czasu pracując. Najprawdopodobniej nie będziemy w stanie poświęcić się w ten sam sposób innym dziedzinom mojego życia.

Dlatego przeciążenie pracą może oznaczać, że poświęcamy mniej czasu na nasze życie osobiste. Między innymi chodzi o nasze rodziny i przyjaciół. W tym artykule mówimy o możliwych negatywnych skutkach przeciążenia pracą.

Przeciążenie pracą obniża jakość życia

Ana Alcayaga, dyrektor Wydziału Inżynierii w Zakresie Zapobiegania Ryzyku i Środowiska USS, potwierdza, że ​​przeciążenie pracą to ryzyko, które obniża jakość życia i produktywność.

To oświadczenie opiera się też na najnowszych danych dostarczonych przez krajowy system informacyjny dotyczący bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Podobnie badanie to podkreśla fizyczne i psychiczne ryzyko wynikające z długich i nadmiernych godzin pracy.

Mężczyzna w stresie

Krótko mówiąc, przeciążenie pracą może powodować zagrożenia dla naszego zdrowia, wydatnie obniżając jakość naszego życia. Spędzanie większości godzin tygodniowo w pracy powoduje zagrożenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

I dzieje się tak nawet, jeśli naprawdę podoba nam się to, co robimy. Z kolei z upływem godzin nasza wydajność spada. „Jeśli spędzam dużo czasu w pracy, mój umysł się nasyca i daje z siebie mniej”.

„Dobre samopoczucie i zdrowie są koniecznością, w przeciwnym razie nie moglibyśmy utrzymać silnego i jasnego umysłu”.

-Budda

Zaburzenia lękowe a przeciążenie pracą

Ciężki dzień pracy jest czynnikiem ryzyka zaburzeń lękowych. Oznacza to, że stres związany z przeciążeniem pracą powoduje nadmierne wydzielanie niektórych hormonów. Głównie chodzi to o kortyzol, powszechnie już znany jako hormon stresu.

Hormon stresu przygotowuje nas do stawienia czoła pewnym sytuacjom i w małych dawkach nie powinno nam to szkodzić.

Jednak nadmierne wydzielanie kortyzolu wynika z ciągłego stresu i zmartwień, będących z kolei wynikiem utrzymującego się w czasie przeciążenia. W konsekwencji może wywołać u nas niepokojące uczucie dyskomfortu i lęku. Może się to przejawiać jako ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha i tachykardia.

Bezsenność

Często zdarza się, że osoby, które zbyt dużo pracują, zaczynają mieć trudności ze snem, co czasem przeradza się w przewlekłą bezsenność. Mają tak dużo pracy, że ich umysł nie jest w stanie się odłączyć, aby zasnąć.

Zestresowana

Nie przestaje pracować nad problemami i zmartwieniami również w czasie odpoczynku. To powoduje, że sen ich nie regeneruje, a następnego dnia są jeszcze bardziej wyczerpane, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Przeciążenie pracą prowadzi do pogorszenia relacji społecznych

Przeciążenie pracą powoduje, że spędzamy mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, Sprawia, że prawie nie widzimy naszego partnera, przyjaciół, rodzeństwa, dzieci lub rodziców. W pewnym sensie stajemy się wiecznymi nieobecnymi: inni już nawet na nas nie czekają.

„Jesteśmy otoczeni gadżetami mającymi oszczędzać pracę, a jednak mamy bardzo mało autentycznego czasu wolnego”.

-Laurence J. Peter-

Zespół wypalenia zawodowego

Niedawno zespół wypalenia zawodowego został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jednostka chorobowa. Uważa się ją za zaburzenie, które wpływa emocjonalnie i psychicznie na znaczną część pracowników, którzy żyją w ciągłym stanie stresu i niepokoju.

Należy zauważyć, że coraz więcej specjalistów z różnych sektorów pracy cierpi na ten zespół. Ciekawe dane uzyskano na ten temat w ostatnim badaniu Medscape. 37 procent hiszpańskich lekarzy twierdziło, że cierpi z powodu „wypalenia zawodowego”.

To czyni z tego środowiska zawodowego jeden z obszarów o najwyższym odsetku osób dotkniętych wypaleniem. Ale nie jedynym, ponieważ liczba zawodów, które cierpią z tego powodu z dnia na dzień jest wyższa.

Podsumowując, pamiętajmy, że jeśli nie ograniczamy czasu i warunków pracy zawodowej, w perspektywie długoterminowej mogą one pogorszyć jakość naszego życia. Dlatego ważne jest, aby podnosić świadomość na temat skutków przeciążenia pracą i starać się temu zapobiegać.

Ważne jest również, aby pamiętać, że dbanie o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest podstawowym zadaniem każdego z nas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.