Przeciążenie pracą i jego konsekwencje

Jeśli nie ograniczamy czasu i nie zadbamy o inne warunki pracy, w perspektywie długoterminowej nasza jakość życia może ulec pogorszeniu. Dlatego ważne jest, aby podnosić świadomość na temat tego, jakie są konsekwencje przeciążenia pracą i starać się im zapobiegać.
Przeciążenie pracą i jego konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2020

Przeciążenie pracą jest dziś bardzo powszechne w naszym życiu. Poświęcanie dużej części naszego czasu ma pracę stało się dla wielu codzienną rutyną. Do tego stopnia, że wiele osób kumuluje kolejne dni wypełnione bardzo długimi godzinami pracy. A to oznacza, że ​​jednocześnie wstają wcześnie i wracają do domu bardzo późno, spędzając większość dnia w pracy.

Czy w takim kontekście przepracowanie może negatywnie wpłynąć na nasze życie? Pomyślmy, co się dzieje,  jeśli spędzamy dużo czasu pracując. Najprawdopodobniej nie będziemy w stanie poświęcić się w ten sam sposób innym dziedzinom mojego życia.

Dlatego przeciążenie pracą może oznaczać, że poświęcamy mniej czasu na nasze życie osobiste. Między innymi chodzi o nasze rodziny i przyjaciół. W tym artykule mówimy o możliwych negatywnych skutkach przeciążenia pracą.

Przeciążenie pracą obniża jakość życia

Ana Alcayaga, dyrektor Wydziału Inżynierii w Zakresie Zapobiegania Ryzyku i Środowiska USS, potwierdza, że ​​przeciążenie pracą to ryzyko, które obniża jakość życia i produktywność.

To oświadczenie opiera się też na najnowszych danych dostarczonych przez krajowy system informacyjny dotyczący bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Podobnie badanie to podkreśla fizyczne i psychiczne ryzyko wynikające z długich i nadmiernych godzin pracy.

Mężczyzna w stresie

Krótko mówiąc, przeciążenie pracą może powodować zagrożenia dla naszego zdrowia, wydatnie obniżając jakość naszego życia. Spędzanie większości godzin tygodniowo w pracy powoduje zagrożenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

I dzieje się tak nawet, jeśli naprawdę podoba nam się to, co robimy. Z kolei z upływem godzin nasza wydajność spada. „Jeśli spędzam dużo czasu w pracy, mój umysł się nasyca i daje z siebie mniej”.

„Dobre samopoczucie i zdrowie są koniecznością, w przeciwnym razie nie moglibyśmy utrzymać silnego i jasnego umysłu”.

-Budda

Zaburzenia lękowe a przeciążenie pracą

Ciężki dzień pracy jest czynnikiem ryzyka zaburzeń lękowych. Oznacza to, że stres związany z przeciążeniem pracą powoduje nadmierne wydzielanie niektórych hormonów. Głównie chodzi to o kortyzol, powszechnie już znany jako hormon stresu.

Hormon stresu przygotowuje nas do stawienia czoła pewnym sytuacjom i w małych dawkach nie powinno nam to szkodzić.

Jednak nadmierne wydzielanie kortyzolu wynika z ciągłego stresu i zmartwień, będących z kolei wynikiem utrzymującego się w czasie przeciążenia. W konsekwencji może wywołać u nas niepokojące uczucie dyskomfortu i lęku. Może się to przejawiać jako ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha i tachykardia.

Bezsenność

Często zdarza się, że osoby, które zbyt dużo pracują, zaczynają mieć trudności ze snem, co czasem przeradza się w przewlekłą bezsenność. Mają tak dużo pracy, że ich umysł nie jest w stanie się odłączyć, aby zasnąć.

Zestresowana

Nie przestaje pracować nad problemami i zmartwieniami również w czasie odpoczynku. To powoduje, że sen ich nie regeneruje, a następnego dnia są jeszcze bardziej wyczerpane, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Przeciążenie pracą prowadzi do pogorszenia relacji społecznych

Przeciążenie pracą powoduje, że spędzamy mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, Sprawia, że prawie nie widzimy naszego partnera, przyjaciół, rodzeństwa, dzieci lub rodziców. W pewnym sensie stajemy się wiecznymi nieobecnymi: inni już nawet na nas nie czekają.

„Jesteśmy otoczeni gadżetami mającymi oszczędzać pracę, a jednak mamy bardzo mało autentycznego czasu wolnego”.

-Laurence J. Peter-

Zespół wypalenia zawodowego

Niedawno zespół wypalenia zawodowego został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jednostka chorobowa. Uważa się ją za zaburzenie, które wpływa emocjonalnie i psychicznie na znaczną część pracowników, którzy żyją w ciągłym stanie stresu i niepokoju.

Należy zauważyć, że coraz więcej specjalistów z różnych sektorów pracy cierpi na ten zespół. Ciekawe dane uzyskano na ten temat w ostatnim badaniu Medscape. 37 procent hiszpańskich lekarzy twierdziło, że cierpi z powodu „wypalenia zawodowego”.

To czyni z tego środowiska zawodowego jeden z obszarów o najwyższym odsetku osób dotkniętych wypaleniem. Ale nie jedynym, ponieważ liczba zawodów, które cierpią z tego powodu z dnia na dzień jest wyższa.

Podsumowując, pamiętajmy, że jeśli nie ograniczamy czasu i warunków pracy zawodowej, w perspektywie długoterminowej mogą one pogorszyć jakość naszego życia. Dlatego ważne jest, aby podnosić świadomość na temat skutków przeciążenia pracą i starać się temu zapobiegać.

Ważne jest również, aby pamiętać, że dbanie o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest podstawowym zadaniem każdego z nas.

To może Cię zainteresować ...
Praca zdalna i kryzys związany z chorobą COVID-19: wyzwania i przyszłość
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Praca zdalna i kryzys związany z chorobą COVID-19: wyzwania i przyszłość

Chociaż nie wszystkie sektory pracy mają taką możliwość, wiele firm decyduje się na pracę zdalną, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby CO...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.