Poszukiwanie pracy - niepokój i stres z tym związany

Poszukiwanie pracy - niepokój i stres z tym związany
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Niepokój i stres, które powoduje poszukiwanie pracy mogą prowadzić do poważnej depresji. W takich przypadkach terapia poznawczo-behawioralna może najlepiej pomóc nam zmienić nasze nastawienie.

Czasami nawet sam fakt przygotowania naszego CV może wywołać niepokój. Stres, jaki wywołuje poszukiwanie pracy staje się coraz częstszą rzeczywistością ze względu na bardzo specyficzny fakt.

Często popadamy w stan całkowitej bezradności, gdy widzimy, że nikt nie dzwoni, że nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi na nasze prośby. Niskie oczekiwania zwiększają niepewność, co zwiększa cierpienie.

Kiedy szukamy informacji na temat stresu i lęków związanych z poszukiwaniem pracy często znajdujemy informacje, na przykład, jak pomyślnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Jest wiele dobrych wskazówek na temat radzenia sobie z nerwami podczas procesu rekrutacji.

Jest jednak pewien aspekt, który często pomijamy, bardzo obecny w społeczeństwie, o którym prawie się nie wspomina.

Chłopak przy komputerze
Mamy na myśli osoby z depresją lub zaburzeniami nastroju, które są bezrobotne i nie mogą znaleźć pracy. Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, a ta konkretna grupa nie została wyróżniona ani uwidoczniona. Pozostaje praktycznie niezauważona.

Nie możemy jednak tego ignorować. Odnosimy się do tego, co pokazują badania takie jak te przeprowadzone przez Barbarę J. Jefferis z University College London: bezrobocie i frustrujące poszukiwanie pracy jest bezpośrednio związane z depresją.

Często pierwsze oznaki tego stanu zaczynają się pojawiać, gdy sam proces podania naszych danych do podania o pracę staje się stresującym wyzwaniem. Zobaczmy więcej danych poniżej.

Poszukiwanie pracy – lęk i stres to bardzo powszechne zjawiska

Niepokój i stres w poszukiwaniu pracy są normalnym zjawiskiem. Czuje to ten, kto właśnie ukończył studia i widzi, że przygotowując CV to studia są ważniejsze niż doświadczenie. Cierpią również ci, którzy wraz z wiekiem widzą się w przytłaczającej, chaotycznej i pełnej niepewności sytuacji, takiej jak ta, która pojawia się w przypadku poszukiwania pracy.

Wysokie bezrobocie i zbyt mało ofert pracy często prowadzą nas do błąkania się po antypodach szukając naszej okazji gdzie czekamy na okazję. Co ciekawe, Uniwersytet w Chicago przez kilka lat prowadził badania na 282 osobach, z którego wynikło, że ​​jeśli chodzi o znalezienie pracy najmniej ważne było „ile wiesz lub co wiesz?”. A najważniejsze było „kogo znasz?”

Taka rzeczywistość często prowadzi nas do bezradności i przygnębienia. W ten sposób bardzo często zdarza się, że wiele osób, bez względu na wiek i wykształcenie warunkuje każdy aspekt związany z poszukiwaniem pracy i skupia się na stresie. Upływający czas, ciągłe porażki i telefon, który nie dzwoni wzmaga frustrację i jeszcze bardziej nasila niepokój.

Wskaźniki związane ze stresem w poszukiwaniu pracy

Zobaczmy poniżej, jakie zachowania, myśli i sytuacje zwykle charakteryzują osoby, które odczuwają lęk i stres w poszukiwaniu pracy:

Kobieta z telefonem

  • Brak zaufania przy czytaniu lub otrzymaniu jakiejkolwiek oferty pracy.
  • Poczucie, że coraz trudniej nam stawić czoła, przetrawić lub znieść niepewność.
  • Opóźnianie wysyłania CV.
  • Niepokój, gdy muszą wypełnić ofertę pracy.
  • Brak motywacji podczas uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym z powodu wcześniejszych niepowodzeń.
  • Stopniowo osoba zaczyna wątpić w swoje umiejętności osobiste i zawodowe.
  • Otoczenie często nie ułatwia tej sytuacji. Rodzina i przyjaciele osoby poszukującej pracy mogą również pokładać niewielkie nadzieje i wypowiadać negatywne opinie na temat możliwości znalezienia pracy.

Jak radzić sobie ze stresem w poszukiwaniu pracy?

Wszyscy jesteśmy kompetentni, wszyscy jesteśmy ważni i zasługujemy nie tylko na dobrą pracę. Moglibyśmy bez wątpienia mówić o potrzebie bycia kreatywnym. Zamiast szukać pracy my sami powinniśmy zaoferować nasze umiejętności i innowacyjne kompetencje.

Wzrosnąć jako postać, która może zaoferować coś nowego rynkowi pracy. Wszystko to niewątpliwie doskonałe pomysły, które niestety często kolidują z oczywistą rzeczywistością.

Jeśli nie czujemy się dobrze psychicznie bardzo trudno jest dać z siebie wszystko. Ponieważ ciągłe doświadczanie porażki pozostawia ludzi w tunelu, w którym nie zawsze widać światło. Dlatego w takich przypadkach na nic zdadzą się magiczne formuły. Liczy się otrzymanie profesjonalnej pomocy specjalisty.

Tak więc poznawcza terapia behawioralna pomoże nam nie tylko zmienić kierunek naszego wewnętrznego dialogu, przełamać pesymizm i złagodzić poczucie niepowodzenia. Doprowadzi nas również do rozwijania lepszych umiejętności tworzenia nowych zachowań, które pozwolą stawić czoła rynkowi pracy z większą siłą i chęcią.

Na koniec, oprócz pomocy psychologicznej, nie zaszkodzi włączyć tych prostych, ale przydatnych pomysłów:

  • Negatywne myśli spowalniają możliwości.
  • Musimy zmienić mentalne nastawienie.
  • Musimy dbać o siebie: ćwiczenia, czytanie i dobre odżywianie są niezbędne.
  • Konieczne jest również odpowiednie wsparcie społeczne. I unikanie ludzi, którzy nas przytłaczają swoim pesymizmem i defetyzmem.
  • Mindfulness jest również bardzo odpowiednia do rozwijania pełniejszej uwagi, aby lepiej zarządzać naszymi emocjami.

Ostatni punkt, ale nie mniej ważny, który pozwoli nam zwalczyć stres powstały przy poszukiwaniu pracy to wykorzystywanie swojej kreatywności i proaktywności. Czasami najgorsze momenty powodują pojawienie się najlepszych pomysłów i projektów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jefferis, B. J., Nazareth, I., Marston, L., Moreno-Kustner, B., Bellón, J. ángel, Svab, I., … King, M. (2011). Associations between unemployment and major depressive disorder: Evidence from an international, prospective study (the predict cohort). Social Science and Medicine73(11), 1627–1634. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2011.09.029

  • Weiss, P. (2006). Encontrar un trabajo. Science News , 169 (22), 1–9.

  • Granovetter, M. (1995). Getting a Job: A Study of Contacts and Careers. University of Chicago Press25(3), 391. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.69.056208


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.