Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji

Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2020

Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji jest niezwykle ciekawy, ponieważ ponownie udowadnia, że regularna aktywność fizyczna jest dobra dla mózgu.

Telewizja BBC w współpracy z dr Adamem Hampshire z Imperial College London przeprowadziła w styczniu 2020 r. największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji. Oczywiście przeprowadzono wiele eksperymentów na ten temat.

Jednak ten różni się od wszystkich innych, ponieważ posiada wysoce reprezentatywne wyniki numeryczne. Wszystko dlatego, że brało w nim udział ponad 250 000 osób.

Jak stwierdził sam dr Adam Hampshire: “Odpowiada to około 125 000 godzinom lub ponad 14 latom testowania”. Pierwsze wyniki największego światowego eksperymentu dotyczącego inteligencji są już dostępne. Jednak należy wspomnieć, że cały proces jeszcze się nie zakończył, co oznacza, że nadal można brać w nim udział.

Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji rozpoczyna się od bardzo prostej propozycji. Badacza proszą uczestników o wejście na platformę i odpowiedzenie na serię pytań oraz wypełnienie testu. Nie jest to test na iloraz inteligencji, ale wyczerpujące badanie różnych aspektów związanych z poznaniem i inteligencją emocjonalną.

Głowa ze szpilek

Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji

Jak już wspomnieliśmy, w eksperymencie brało do tej pory udział ponad 250.000 osób. Należy podkreślić, że większość z nich była narodowości brytyjskiej. Oznacza to, że próbka nie jest w pełni reprezentatywna. Jednak pod względem płci i wieku uczestnicy byli bardzo zróżnicowani.

Pierwsza część testu to pytania o styl życia. Jej główny cel to zebranie informacji na temat takich aspektów jak choćby dieta, korzystanie ze zdobyczy technologii i nawyki. W drugiej części uczestnicy wykorzystują serię różnych umiejętności poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów, pamięć, wyobraźnia przestrzenna, itp.

Poza tym istnieją inne testy, które próbują zagłębić się jeszcze bardziej w inteligencję emocjonalną. Na koniec porównuje się wyniki z obu sekcji, aby wyciągnąć z nich wnioski.

“Miarą inteligencji jest zdolność do zmian.”

-Albert Einstein-

Rozwiązywanie problemów i wiek

Do dnia dzisiejszego dane zebrane podczas tego eksperymentu potwierdzają to, co wiedzieliśmy już na temat inteligencji. Na przykład wiek nie stanowi rozstrzygającego czynnika. To prawda, że niektóre umiejętności poznawcze są bardziej widoczne w określonym wieku, ale nie oznacza to, że zanikają, gdy jednostce przybywa lat. Poza tym mają również znaczące wykładniki.

Dane płynące z tego eksperymentu sugerują, że umiejętność rozwiązywania problemów osiąga najwyższy poziom u dwudziestolatków. U trzydziestolatków ta umiejętność zaczyna się zmniejszać. Jednak odnosi się to jedynie do problemów poznawczych w zakresie badania w czasie rzeczywistym.

Należy zaznaczyć, że nie ma informacji na temat znaczenia jakie w rozwiązywaniu problemów w dłuższym okresie odgrywa doświadczenie. Podobnie jak inne dostępne badania, eksperyment ten potwierdza, że im jesteś starszy, tym wolniej działa Twój mózg.

Zamyślony mężczyzna

Nowe fakty

Największy światowy eksperyment dotyczący inteligencji ujawnił, że rozumowanie werbalne to umiejętność, która zwiększa się z wiekiem. Dzięki temu badaniu można było zobaczyć, że rozwija się nawet po ukończeniu 80. roku życia. Do tej pory wiele osób uważało, że szczytowy rozwój tej umiejętności przypadał na 60. rok życia i od tego momentu zaczyna się zmniejszać.

Kolejny niezwykle ciekawy fakt wiąże się z pamięcią. Według badaczy osoby, które miały najlepsze wyniki w tym zakresie często grały w gry komputerowe. Ta szczególna grupa jednostek miała lepszą pamięć przestrzenną. To dość ciekawe, biorąc pod uwagę fakt, że takie rodzaje gier są tradycyjnie uznawane za bezużyteczne pod względem poznawczym.

Podczas badań odkryto również, że osoby, które korzystają z mediów społecznościowych mają niższy poziom zdrowia psychicznego. U wielu z nich występują objawy lęku i depresji. Może za to odpowiadać dominujący wzorzec porównawczy, który jest obecny w tych sieciach.

Możesz w to wierzyć lub nie, ale wiele osób wpada w taką pułapkę i zaczyna oceniać swoje sukcesy społeczne na podstawie feedbacku, jaki dostają ze swoich kont na portalach społecznościowych.

Jeden z najcenniejszych aspektów tego badania to potwierdzenie faktu, że styl życia wywiera decydujący wpływ na naszą inteligencję. Ponownie udowodniono, że ćwiczenia doskonale wspomagają pracę mózgu. Poza tym aktywność intelektualna i nauka nowych języków bez względu na wiek to dwa doskonałe sposoby na ochronę mózgu przed starzeniem się.

“Rozwój intelektualny należy rozpocząć w momencie narodzin i zakończyć dopiero w chwili śmierci.”

-Albert Einstein-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andere, E. M. (2020). ¡ Aprender!: Emociones, inteligencia y creatividad. Siglo XXI Editores México.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.