Zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy: co możesz zrobić?

Zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy: co możesz zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2020

Zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy przydarza się wielu osobom, wywołując zmieszanie, zaskoczenie i bezradność. Najgorsze jest to, że muszą rozpocząć swoje poszukiwania od nowa.

“Dotknęło mnie zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy. Piętnaście dni po jej rozpoczęciu dział kadr poinformował mnie o wypowiedzeniu umowy.

Taka sytuacja zdarza się o wiele częściej niż Ci się wydaje. Jednak poza implikacjami prawnymi związanymi z wypowiedzeniem umowy, pojawia się kwestia, która często pozostaje niezauważona: wpływ psychologiczny.

Każdy z nas wie, że życie jest pełne początków i zakończeń. Większość ludzi poświęca sporą część swojego czasu sferze zawodowej. Przekłada się to na rozwój i zapobieganie stagnacji.

Zwolnienie niesie ze sobą o wiele więcej niż emocjonalny i osobisty szok. Często szkody wykraczają poza aspekt finansowy. Wszystko dlatego, że wywiera wpływ na poczucie własnej wartości danej jednostki. Tym samym uderza w sposób w jaki postrzega samą siebie.

Takie uczucia są czasami bardziej intensywne i niepokojące, zwłaszcza gdy do zwolnienia dochodzi podczas okresu próbnego lub niedługo po rozpoczęciu nowej pracy.

Czasami wyniki danej osoby nie są wystarczające. W innych przypadkach rzeczywistość może być bardziej złożona, na przykład brak zgody między kolegami, a nawet nagła utrata zainteresowania utrzymywaniem posady. Bez względu na przyczynę, pracownik musi stawić czoła temu, co się wydarzyło.

Zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy: kto ponosi ze nie winę?

Jeżeli zostałaś zwolniona z pracy, to całkowicie naturalne, że doświadczasz frustracji i zniechęcania. Dzieje się tak, ponieważ musisz odbudować całą siebie i zacząć wysyłać CV już kolejnego dnia, nie marnując ani odrobiny czasu.

Może to się wydawać dość proste, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Wszystko dlatego, że nikt nie jest w stanie tak szybko się otrząsnąć. Co więcej, w takiej sytuacji często pojawia się złość i rozczarowanie.

Poza tym znalezienie wystarczającej zachęty, by zacząć poszukiwania na nowo, jest praktycznie niemożliwe. Do tego rzeczywistość staje się o wiele bardziej złożona, gdy zwolnienie zdarza się podczas okresu próbnego.

“Zwolnienie z pracy daje kilka zalet typowych dla śmierci bez jej największych wad. Ludzie mówią o Tobie niezwykle miłe rzeczy i masz szansę je usłyszeć.”

-Howard Zinn-

Dlaczego?

Zazwyczaj każdy nowy pracownik rozpoczyna swoją pracę z dużym entuzjazmem. Gospodarka, rynek pracy i otaczające Cię makrostruktury utrudniają znalezienie pracy. Dlatego też wiele osób znajduje pracę po poszukiwaniach trwających średnio od trzech do sześciu miesięcy.

Dlatego też na początku tego nowego etapu mieszają się ze sobą emocje i niepokoje. Zwolnienie po rozpoczęciu nowej pracy, jeszcze podczas okresu próbnego, wywołuje na początku zaskoczenie, zawstydzenie i niezrozumienie. Osoba zwolniona chce wiedzieć dlaczego do tego doszło.

Załamana kobieta

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • Wyniki i skuteczność nie spełniały wymogów danej posady, a Twoje kompetencje zostały uznane za niewystarczające.
  • Nie otrzymałaś właściwego treningu na daną posadę. Nikt nie zadbał o to, aby Cię nauczyć, wyjaśnić czego się od Ciebie oczekuje i pokazać Ci jak wykonywać określone zadania. Z tego powodu poniosłaś porażkę podczas okresu próbnego.
  • Pojawienie się sporów i brak dostosowania do i tak złożonego i niechętnego środowiska pracy.
  • Poza tym istnieje jeszcze jedna kwestia. Firma może zdecydować, że nie musi wypełniać miejsca pracy, na które Cię zatrudniła. Jeżeli zwolnią Cię niedługo po rozpoczęciu pracy, winę za to mogą ponosić błędy w zarządzaniu i zła organizacja.

Co możesz zrobić, gdy zostałaś zwolniona tuż po rozpoczęciu nowej pracy?

Utrata pracy nie jest łatwa, tym bardziej, jeśli do zwolnienia dochodzi zaledwie kilka dni po jej rozpoczęciu. Trzeba ponownie stawić czoła brakowi dochodów i konieczności ponownego rozpoczęcia poszukiwań.

Poszukiwań, które mogą trwać kila miesięcy i oznaczać długie oczekiwanie póki ktoś nie odpowie. W takich sytuacjach najlepiej jest przestrzegać podstawowych zasad.

Klucze, które pomogą Ci zmienić nieoczekiwane zwolnienie tuż po podpisaniu umowy

Pierwszy krok polega na zrozumieniu powodu zwolnienia. Wiedza na temat tego, czy to Ty ponosisz odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i zrozumienie, gdzie Ci się nie udało, są zawsze niezwykle ważne.

Jeżeli jednak utrata pracy wynika z okoliczności niezależnych od nas, najlepiej jest zaakceptować to, co się stało. Innymi słowy, nie powinnaś traktować siebie jak ofiarę ani pozwolić, by dana sytuacja odbiła się na Twoim poczuciu własnej wartości.

Dlatego daj sobie tydzień wolnego. Uwolnienie się od takich emocji jak złość, smutek i frustracja zajmie kilka dni. Pozwól swojemu ciału i umysłowi odpocząć. To okaże się niezwykle pomocne.

Eksperci polecają rozmowę z przyjaciółmi i rodziną na temat tego, co Cię spotkało. Świadomość tego, że możesz liczyć na wsparcie, pociechę i zrozumienie zapewni Ci odrobinę wytchnienia.

Zregeneruj się i podnieś swoje poczucie własnej wartości. Musisz przypomnieć sobie o swoich dawnych dokonaniach. Takich wydarzeniach, które sprawiają, że czujesz się z siebie dumna. Pamiętaj, że jesteś warta o wiele więcej niż Twoje złe doświadczenia.

Końcowe uwagi dotyczące zwolnienia po rozpoczęciu nowej pracy

Musisz przyjąć pełne inicjatywy nastawienie. Jeżeli zostałaś zwolniona, przede wszystkim nie powinnaś obsesyjnie o tym myśleć. Najlepiej byłoby, gdyś zaczęła zachowywać się inaczej poszukując kolejnej pracy. Zrób coś w inny sposób, na przykład zacznij rozpytywać swoją siatkę znajomych. Być może możesz również skoncentrować się na innych rynkach i stworzyć siebie na nowo.

Medytująca kobieta

Podsumowując, zwolnienie podczas okresu próbnego wywołuje niepewność i niezrozumienie. Jednak zdarza się częściej niż Ci się to wydaje. Oznacza to, że tym ważniejsze stają się takie aspekty jak właściwe przyuczenie do zawodu przez firmę czy dokładniejsze przeprowadzanie procesu selekcji kandydatów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.