Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach (EFFT)

Czy Twoja rodzina jest odporna, czy też ma dość sztywny wzór w obliczu jakiejkolwiek zmiany? Sposób, w jaki rozwiązywane są trudności i potrzeby każdego członka rodziny oraz wszelkie zmiany, wskazują na dobre samopoczucie i siłę lub dysfunkcjonalność i udrękę rodziny.

Rodzina chętnie uczęszcza na terapię rodzinną skoncentrowaną na emocjach

Czy osiągnąłeś punkt, w którym nie wiesz, jak rozmawiać ze swoimi dziećmi? Czy od dłuższego czasu doświadczasz skomplikowanej relacji z rodzicami? Systemy rodzinne są często złożone i chaotyczne, przez co mogą być jednym z najczęstszych źródeł stresu. Są osoby, które obawiają się, że pewne więzi, z powodu konfliktów i napięć, mogą być praktycznie utracone. Pomocna w tej kwestii może być terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach.

Istnieją różne podejścia terapeutyczne mające na celu unikanie boleści, kłótni i cykli negatywnych interakcji, które pochłaniają i unicestwiają uczucia. Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach (EFFT) stara się naprawić te tarcia i problematyczne relacje poprzez pracę nad uczuciami, empatią i stylami przywiązania.

Modyfikowanie relacji systemu rodzinnego w kryzysie wymaga poruszania się po więcej niż jednym bloku emocjonalnym. Pojawiają się urazy, niezaspokojone potrzeby, gniew, samotność i nieporozumienia, które wywołują złość i niezadowolenie. Dlatego praca terapeuty musi dotrzeć do tego bolesnego rdzenia i zapewnić strategie odzyskania bezpieczeństwa, harmonii i przynależności.

Każda rodzina borykająca się z problemami nastoletnich dzieci może skorzystać z tego rodzaju terapii.

Terapeuci specjalizujący się w terapii rodzinnej skoncentrowanej na emocjach wykorzystują teorię przywiązania jako mapę do wykrywania rozregulowanych wzorców, które powodują problemy.
postacie rodziny
Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach patrzy na problemy rodzic-dziecko przez pryzmat przywiązania.

Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach (EFFT)

Metoda ta łączy w sobie dwa podejścia terapeutyczne: humanistyczne i systemowe. Te ramy teoretyczne ułatwiają zrozumienie, w jaki sposób rodzina buduje swoje doświadczenie i analizowanie wzorców interakcji. W dynamice między rodzicami a dziećmi ma udział wiele czynników, które są w stanie stworzyć równowagę, a także dysfunkcje.

Oznacza to, że jeśli rodzice szukają pomocy w trudnym zachowaniu dziecka, psycholog nie będzie skupiał się wyłącznie na niespokojnym charakterze nastolatka. Aby zrozumieć jakikolwiek konflikt rodzinny, perspektywa musi być globalna, a nie zredukowana. Tylko w ten sposób możliwe jest przeanalizowanie wszystkich interakcji ludzi tworzących ten mikrosystem społeczny. System, który często jest przeładowany problemami, których rodzice nie dostrzegają.

Celem tego podejścia terapeutycznego jest pomoc dzieciom w nawiązaniu kontaktu z rodzicami i odwrotnie. W tym celu należy amortyzować wszelkie negatywne cykle interakcji. Ponadto należy stworzyć więzi podtrzymywane przez bezpieczeństwo, ochronę, uznanie i wzajemne uznanie jej członków. 

Przyjrzyjmy się podstawowym filarom, które wspierają tę terapię.

Kiedy dzieci nie ufają emocjonalnej dostępności swoich rodziców, pojawiają się problemy.

Wykrywanie, rozumienie i przetwarzanie ukrytych emocji

Jest jedno podstawowe zadanie, które musi wykonać psycholog specjalizujący się w EFFT. Członkowie rodziny muszą nawiązać kontakt ze swoimi wewnętrznymi doznaniami, uczuciami i potrzebami. Jest tak, ponieważ często po cichu ciągną ze sobą frustracje, niepokoje, urazy, lęki, pragnienia i smutek.

Rodzice i dzieci muszą nauczyć się werbalizować swoje emocje. Tylko wtedy, gdy uzyskają dostęp do tych podstawowych stanów, zrozumieją je i przetworzą, ich boleść zostanie zmniejszona. Ponadto ważne jest, aby promować empatię między członkami rodziny. Zrozumienie i dostrojenie się do ich rzeczywistości ułatwia wzajemne zrozumienie, rozmowę i bliskość.

Dowiedz się, jaki styl przywiązania dominuje w strukturze rodziny

Jednym z celów EFFT jest uzyskanie informacji o jakości więzi między rodzicami a dziećmi. Kiedy dziecko dostrzega zniekształconą odpowiedź na swoje potrzeby uczucia i walidacji, pojawiają się problemy. Brak zdrowego przywiązania napędza słabą komunikację, gniewne uczucia ze strony dzieci, brak empatii ze strony rodziców i inne.

W rodzinie istnieje wiele ukrytych rzeczywistości, które nie są komunikowane.

Jakich umiejętności można się nauczyć dzięki terapii rodziny skoncentrowanej na emocjach (EFFT)?

Badania przeprowadzone przez City University of New York (USA) wskazują, że ten rodzaj terapii jest idealny dla rodzin z nastoletnimi dziećmi. Istnieje również ogromne wsparcie empiryczne dla jej skuteczności w radzeniu sobie ze wszystkim, od zaburzeń w dzieciństwie po okresy dużego stresu i zawirowań rodzinnych.

Istnieje wiele umiejętności, których członkowie rodziny mogą nauczyć się od terapeutów przeszkolonych w zakresie EFFT. Członkowie rodziny:

  • Uczą się komunikować ze swoimi dziećmi lub rodzicami. Chociaż mogą być biegli w rozmowie i osiąganiu porozumienia z przyjaciółmi lub współpracownikami, jeśli chodzi o rodzinę, wszystko się zmienia. Pojawiają się zdezorientowane uczucia i negatywne wzorce reakcji, które z czasem stają się chroniczne.
  • Uczą się przestać przypisywać winę i zaczynają szukać rozwiązań.
  • Umożliwiają sobie dobre zarządzanie emocjami. Dlatego mogą osłabiać konflikty i budować mosty zrozumienia.
  • Tworzą bardziej pozytywne wzorce interakcji.
  • Czują się bardziej połączeni, zrozumiani i bezpieczni. Odkrywają, jak wyrażać swoje potrzeby i jak przestać oskarżać się nawzajem. Co więcej, są w stanie stworzyć bardziej opiekuńcze scenariusze z empatią i uczuciem.
Mężczyzna w terapii skoncentrowanej na emocjach (ECFT)
Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach poprawia komunikację emocjonalną między jej członkami.

Trzy etapy terapii

Terapia rodzinna skoncentrowana na emocjach jest skuteczną i krótkoterminową strategią psychologiczną. Pomyślne wyniki osiąga się średnio po czterech do 12 jedno- lub dwugodzinnych sesji tygodniowo. Oczywiście każda rodzina ma swoją specyfikę, ale dobre efekty zwykle osiąga się w trzech określonych fazach:

1. Zmniejszenie niepokoju rodzinnego

  • Psycholog zidentyfikuje negatywne wzorce interakcji, które dominują w rodzinie.
  • Uzyskuje informacje o rodzaju dominującego przywiązania między członkami rodziny.
  • Identyfikuje emocje, które powodują problematyczne interakcje.
  • Poda rodzinie strategie odblokowania tych niekontrolowanych emocji i zainicjowania bardziej pozytywnych interakcji.

2. Restrukturyzacja relacji rodzinnych

  • Terapeuta pomaga każdemu członkowi rodziny odkryć jego potrzeby i wyjaśnić je rodzicom lub dzieciom.
  • Promuje zdrowy styl przywiązania wśród członków rodziny.
  • Pomaga w restrukturyzacji relacji rodzinnych, przekazując strategie sprzyjające wspieraniu, zrozumieniu i zwracaniu uwagi na potrzeby każdego członka rodziny.

3. Konsolidacja

Gdy relacje rodzinne się poprawią, mogą pojawić się nowe problemy lub wyzwania, które będą wymagać rozwiązania. Jednak do tych małych kryzysów można później podejść z bezpieczniejszej pozycji. To dlatego, że rodzice i dzieci nauczyli się wyrażać i mówić o swoich emocjach i potrzebach. Dlatego pozostaje tylko trochę bardziej skonsolidować pozytywne wzorce.

Jest wiele rodzin, którym grozi rozpad lub kryzys. Niektórzy rodzice rezygnują ze swoich dzieci, a dzieci odcinają się od rodziców. To smutne, ale pospolite realia. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją ważne i wzbogacające strategie zapobiegania takim wydarzeniom.

Terapia rodziny skoncentrowana na emocjach, zamiast patrzeć na problemy, wzmacnia członków rodziny, aby byli w stanie stawić czoła tym wyzwaniom. To podejście, które potwierdza, towarzyszy i umożliwia rozkwit w wielu aspektach.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Furrow, J. L., & Palmer, G. (2019). Emotionally Focused Family Therapy (pp. 879-884). Springer International Publishing.
  • Johnson SM, Bradley B, Furrow J, et al. Becoming an Emotionally Focused Couple Therapist; the Workbook. New York: Brunner-Routledge; 2005
  • Palmer, G., & Efron, D. (2007). Emotionally focused family therapy: Developing the model. Journal of Systemic Therapies, 26(4), 17-24.
  • Stavrianopoulos, K., Faller, G., & Furrow, J. L. (2014). Emotionally focused family therapy: Facilitating change within a family system. Journal of Couple & Relationship Therapy, 13(1), 25-43.
Scroll to Top