Zapominanie - jakie czynniki wywierają na nie wpływ?

Dlaczego zapominamy? Czynniki takie jak emocje i uwaga mają fundamentalne znaczenie w rozwoju tego procesu.
Zapominanie - jakie czynniki wywierają na nie wpływ?
María Paula Rojas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Paula Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

W pewnym momencie prawdopodobnie wszedłeś do pokoju i zastanawiałeś się, co tam robisz. A jeśli miałbyś zadać sobie pytanie, co jadłeś na obiad w zeszły wtorek, prawdopodobnie byś nie pamiętał, a na pewno miałby z tym trudność. Jest to związane ze zjawiskiem, które występuje w twoim mózgu. Zapominanie z reguły spełnia ważną rolę, ale nie oznacza to, że czasami nie płata nam figli.

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa uwaga i jak łączy ona swoje funkcjonowanie z pamięcią, tak byśmy mogli odpowiednio zapamiętać jedną informację, a jednocześnie zapomnieć o innej. Rzeczywiście, zupełnie naturalne jest zastanawianie się, dlaczego czasami zapominamy o ważnych danych.

Sylwetka głowy. Zapominanie

Pamięć i zapominanie – jak to działa?

Pamięć to zdolność do przechowywania i wyszukiwania informacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tkwi w nim duża część Twojej tożsamości. Ponadto współpracuje w konfiguracji Twojego sposobu działania i przetwarzania informacji. W rzeczywistości doświadczenie jest zazwyczaj głównym przewodnikiem przy podejmowaniu decyzji.

Poprzez pamięć zdobywasz wiedzę niezbędną do zrozumienia świata, w którym żyjesz, dającą możliwość zbierania nowych informacji i ich porządkowania. W ten sposób możesz nadać mu znaczenie i odzyskać je w razie potrzeby. Pamięć skupia się na trzech podstawowych procesach.

  • Kodowanie. Bodźce są przekształcane w reprezentacje mentalne.
  • Magazynowanie. Dane są zachowywane, aby można je było wykorzystać później.
  • Powrót do zdrowia. Sposób dostępu do zatrzymanych informacji. Proces ten może zachodzić dobrowolnie lub spontanicznie.

Istnieje wiele klasyfikacji, jeśli chodzi o pamięć. Skupimy się na klasyfikacji, w której kryterium jest czasowość. Mówimy więc o pamięci zmysłowej lub bezpośredniej. To rejestruje informacje, które na krótko pochodzą ze środowiska. Po drugie, jest pamięć krótkotrwała. Jego funkcją jest analiza i porządkowanie informacji. Jest również odpowiedzialny za powiązanie go z twoimi doświadczeniami. Jednak jego pojemność jest ograniczona, więc wiąże się również z zapominaniem.

Wreszcie pamięć długotrwała. Zawiera całą wiedzę i doświadczenia, które masz przez całe życie. Jego pojemność jest nieograniczona i zorganizowana w sposób zapewniający łatwy dostęp.

Czynniki związane z zapominaniem

Jak wiesz, zapominanie reprezentuje niezdolność do dobrowolnego zapamiętania niezbędnych informacji w określonym kontekście. Pociąga to za sobą problemy w rozwoju niektórych działań. To dlatego, że często polegasz na tych informacjach. Na przykład na egzaminie.

Obecnie uważa się, że istnieje wiele czynników powiązanych z zapominaniem. Wśród głównych są:

  • Ingerencja. Dzieje się tak, gdy istnieje konkurencja między doświadczeniami, które przeżywasz. Istnieją dwa rodzaje interferencji. Pierwsza działa wstecz. W tym rodzaju nowe uczenie się wpływa na przypomnienie sobie wcześniej poznanych informacji. Drugi to ingerencja proaktywna. Tutaj informacje, których już się nauczyłeś, utrudniają przyswajanie nowych informacji.
  • Brak przetwarzania lub odzyskiwania. W takim przypadku mogą wystąpić dwie sytuacje. Jeden z nich występuje, gdy początkowo nie przetworzyłeś informacji prawidłowo, co ma wpływ na proces przechowywania. Ponadto, jeśli od jakiegoś czasu nie odzyskujesz informacji, możesz zapomnieć o całości lub części. Nazywa się to krzywą zapominania.
  • Nieodpowiedni kontekst. Informacje są czasami trudniejsze do zapamiętania, jeśli nauczyłeś się ich w innym środowisku. Z reguły informacje są łatwiejsze do zapamiętania, jeśli Twoja próba odzyskania ma miejsce w tym samym kontekście, w którym je przechowywałeś. Na przykład przed wyjściem z domu robisz listę sklepu, ale coś zostawiasz. Przychodzisz do sklepu i masz wrażenie, że czegoś brakuje, czegoś, o czym pamiętasz dopiero po powrocie do domu, ponieważ tam właśnie byłeś, kiedy wpisałeś to na swoją mentalną listę.

Skojarzenia

Jakość i ilość informacji, o których możesz zapomnieć, zależy w dużej mierze od tego, jak się ich nauczyłeś. Jeśli nauczyłeś się tego w sposób powierzchowny, ślad, który pozostawia, będzie znacznie bardziej kruchy. Wręcz przeciwnie, kiedy zapamiętujesz nową wiedzę, nawiązując skojarzenia z tym, co już znasz, trudniej jest zapomnieć.

Zapominanie a świadoma kontrola uwagi

Masz możliwość kontrolowania swojej uwagi. W pewnym sensie możesz go uwolnić, aby środowisko nim kierowało, lub możesz przejąć kontrolę i skierować koncentrację tam, gdzie chcesz. Dlatego, gdy chcesz coś zapamiętać, skupiasz na tym całą swoją uwagę. Rzeczywiście, podświadomie wiesz, że to pomaga. W rzeczywistości możesz się naprawdę zdenerwować, gdy ktoś lub coś próbuje cię rozproszyć.

Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ uwaga, rozumiana jako koncentracja, jest niezwykle ważna dla jakości kodowania. Lub do generowania silnego odcisku związanego z pamięcią.

Kobieta próbuje sobie coś przypomnieć

Opóźnianie procesu zapominania

Istnieje kilka procesów, które możesz przeprowadzić, aby wzmocnić swoją pamięć, a tym samym zmniejszyć zapominanie. Jedną ze strategii jest zwiększenie uwagi/koncentracji w momencie asymilacji. Innym jest oddzielenie informacji istotnych od nieistotnych lub podzielenie ich na warstwy, tak aby pamięć o tym, co ważne, uruchomiła odzyskiwanie szczegółów.

Powtarzanie i nadawanie sensu informacji to kolejna strategia, której możesz użyć, aby uniknąć zapominania. W takim przypadku dbanie o informacje i odpowiednie porządkowanie ich pomaga w ich nauce. Możesz także użyć narzędzi, aby informacje były bardziej przejrzyste. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się nazw pewnych pojęć, możesz wygenerować akronimy i utworzyć słowo.

Z drugiej strony zrozumienie informacji, których chcesz się nauczyć, pomoże przyspieszyć i usprawnić procesy kodowania i przechowywania. Ponadto, gdy łączy się z informacjami, których już się nauczyłeś, naprawdę pomoże ci je zapamiętać.

Wniosek

Proces zapominania informacji jest naturalny i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pamięci. Często pamiętasz, co Twój mózg uważa za ważne i przydatne podczas wykonywania określonej czynności. Mimo to należy pamiętać, że motywacja, emocje i uwaga to podstawowe aspekty tego procesu.

Dlatego, jeśli chcesz ograniczyć zapominanie, musisz wybrać informacje, które są naprawdę istotne. Podobnie, kojarzenie informacji z informacjami, których już się nauczyłeś, pomoże ci lepiej je przechowywać, ułatwiając w ten sposób odzyskiwanie pamięci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bernal, I. M. (2005). Psicobiología del aprendizaje y la memoria. CIC. Cuadernos de Información y Comunicación, 10, 221-233.
  • Fuenmayor, G., & Flores, Y. V. (2008). La percepción, la atención y la memoria como procesos cognitivos utilizados para la comprensión textual. Única: Revista de Artes y Humanidades, 22, 187-202.
  • Ramos, F. (2012). Memoria humana. Ed McGraw Hill Education. pp. 133-152.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.