Tworzenie więzi z inną osobą - jak to robić lepiej?

Utworzenie więzi z inną osobą nie wymaga ani magii, ani sztuczek. Wymaga jedynie uczciwości i umiejętności pokazywania się innym w sposób oparty o pokorę, równowagę emocjonalną i empatię. A także pozwala poznać lepiej tę drugą stronę tak, aby odkryć jej potrzeby i cechy charakteru.
Tworzenie więzi z inną osobą - jak to robić lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2020

Czego dokładnie potrzebujesz, aby móc lepiej i sprawniej tworzyć więzi z inną osobą? Co powinieneś zrobić, aby wywrzeć na nią wpływ, wzbudzić u niej ekscytację i pozostawić po sobie to trwałe, pozytywne wrażenie, które pomaga Wam wspólnie budować długoterminowe relacje?

W pewnym momencie swojego życia prawdopodobnie chciałeś odkryć tę tajemnicę, która wzmacnia więzi z inną osobą, poznać tę zagadkę związaną z fascynującą psychologią połączenia serc i umysłów.

Dlatego możesz zadać sobie pytanie, co dokładnie znaczy „połączenie”. Jeśli odszukasz to pojęcie w słowniku, możesz znaleźć coś takiego: „połączenie dwóch rzeczy (urządzeń, systemów) tak, aby między nimi nastąpiła reakcja lub jakiś rodzaj komunikacji”. Ludzie nie są maszynami, choć, co ciekawe, w mózgu zachodzi intensywna aktywność elektryczna.

Ludzi łączą po prostu emocje. Każdy z nas, jak powiedziałby Carl Jung, reaguje i zmienia się, gdy wchodzimy w interakcje z ludźmi, którzy naszym zdaniem stymulują nasze emocje. Dlatego właśnie relacje międzyludzkie są wynikiem fascynującego mechanizmu reakcji chemicznych i elektrycznych, które pomagają stworzyć nowe więzi z inną osobą.

Musisz się połączyć z kimś, aby móc dzielić razem wspólną przestrzeń, zainteresowania lub cele. W naszej psychice istnieje wrodzona potrzeba utrzymywania towarzyskich kontaktów tak, aby znaleźć tę jedną osobę, która zaoferuje nam swoją przyjaźń, przywiązanie i bezwarunkowe wsparcie.

Abraham Maslow umieścił potrzeby przynależności na trzecim poziomie swojej hierarchii, odzwierciedlając w ten sposób ich znaczenie i transcendencję w kierunku samorealizacji.

Jednym z problemów życia społecznego jest wiedza na temat tego, co należy powiedzieć sobie nawzajem, gdy się spotykamy. Nastawienie każdego mężczyzny i każdej kobiety powinno być jednocześnie pełne współczucia i bystrości umysłu. A to zdecydowanie utrudnia prowadzenie rozmowy.
-Jerome K. Jerome-

Zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu, z którego będziesz mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten ciekawy temat!

Klucz pozwalający na utworzenie lepszych więzi z inną osobą

Utworzenie więzi z inną osobą nie wymaga ani magii, ani sztuczek. Wymaga jedynie uczciwości i umiejętności pokazywania się innym w sposób oparty o pokorę, równowagę emocjonalną i empatię. A także pozwala poznać lepiej tę drugą stronę tak, aby odkryć jej potrzeby i cechy charakteru.

Czasami możesz rozpocząć rozmowę, starając się nawiązać więzi z inną osobą lub oczekując nawiązania pozytywnego połączenia, które pozwoli Ci utworzyć relację opartą o zaufanie. Możesz to zrobić na przykład, gdy kogoś pociągasz fizycznie lub intelektualnie.

Jest to również powszechne zjawisko, gdy ludzie próbują nawiązać nowe znajomości, zdobyć nowych klientów biznesowych lub dogadać się ze współpracownikami.

Przyjaciółki przy kawie

Większość ludzi absolutnie chciałaby móc zarządzać całą tą sytuacją, aby skutecznie komunikować się z ludźmi. Czasami takie nawiązanie połączenia z kimś innym jest w pełni spontaniczne. Ale ta subtelna magia nie zawsze pojawia się sama z siebie.

Czasami musisz podjąć ten dodatkowy wysiłek, aby przełamać pierwsze lody, podjąć rozmowę z wykorzystaniem właściwych umiejętności społecznych i tę rozpalić iskrę, która rozpoczyna utworzenie więzi z inną osobą. Zobaczmy zatem teraz kilka typowych strategii, które pomogą Ci nawiązać znaczące więzi z innymi ludźmi.

Wewnętrzny spokój i otwartość to podstawa udanych więzi z inną osobą

Twój mózg ma wrodzoną potrzebę łączenia się z otoczeniem. Badania takie jak to przeprowadzone przez dr. Michaela Liebermana z Uniwersytetu Nowojorskiego (oryg. New York University ) ujawniają, że ból, jakiego doświadcza Twój mózg, gdy jesteś samotny, może być nawet bardziej intensywny niż uraz fizyczny lub otwarta rana.

Jako człowiek musisz wchodzić w liczne interakcje i odnosić się do swojego środowiska, aby tworzyć znaczące więzi z inną osobą. Ale jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie naprawdę prostej koncepcji: czasami możesz skoncentrować się na byciu sympatycznym lub zrobić dobre pierwsze wrażenie i zapomnieć jednocześnie o swoim wewnętrznym stanie emocjonalnym.

Jeśli jesteś zdenerwowany lub niespokojny, to dokładnie taki sam obraz siebie samego przekażesz drugiej osobie. Idealnie byłoby rozpocząć takie interakcje od punktu pełnego spokoju i pewności siebie. Tylko wtedy, gdy jesteś w spokoju z samym sobą, będziesz w stanie otworzyć się na innych, dać z siebie wszystko, oczarować i połączyć się z kimś innym.

Prawdziwe zainteresowanie i autentyczność

Inną strategią na potrzeby lepszego nawiązywania więzi z inną osobą jest wykazanie autentycznego zainteresowania nią samą. I chociaż może Ci się wydawać, że jest to ta łatwa część zadania, w rzeczywistości nie jest to aż tak proste.

Niektóre osoby mają tendencję do wymuszania wręcz połączeń i wydają się być nadmiernie zainteresowane. A to kończy się poczuciem fałszywości lub po prostu odstrasza innych ludzi.

Zakochana para - więzi z inną osobą

Staraj się więc być jak najbardziej autentycznym, uczciwym, pokornym i empatycznym człowiekiem. Prawdziwa osoba uśmiecha się, bierze udział w swobodnej rozmowie, szanuje przestrzeń osobistą, słucha uważnie i interesuje się tym, co słyszy, aby odpowiednio zareagować.

Pamiętaj, że tworzenie więzi z inną osobą działa tylko wtedy, gdy istnieje między nimi pełna uczciwość i szczerość.

Zaufanie i niezawodność

Właściwym sposobem na lepsze komunikowanie się z ludźmi jest budowanie poczucia niezawodności i zaufania. Jednym ze sposobów jest zastosowanie słynnej techniki wykorzystywanej przez znanych publicznych mówców: po prostu powiedz drugiej osobie jakiś sekret.

Nie musisz zdradzać swoich najbardziej intymnych tajemnic. W rzeczywistości chodzi raczej o powierzenie drugiej osobie czegoś ze swojego życia, co wywołuje w niej empatię.

Para w trakcie rozmowy

Niektóre przykłady obejmują mówienie takich rzeczy, jak:

  • „Chcę powiedzieć Ci coś w sekrecie, ale jestem trochę zdenerwowany”,
  • albo „Coś dziwnego przydarzyło mi się pewnego dnia…”
  • lub „Nie uwierzysz w to, ale kiedy byłem małym dzieckiem, kiedyś coś…

Pamiętaj jednak, że nie ma niezawodnej sztuczki, która pomogłaby Ci lepiej łączyć się z ludźmi.

Chodzi o zastosowanie kilku różnych strategii, aby zbliżyć się do nich i stworzyć dobre samopoczucie. Tylko wtedy Wasz dialog pójdzie w dobrą stronę.

Najważniejsze jest bowiem to, aby zbliżyć się do ludzi z miejsca pełnego pewności siebie i dobrego samopoczucia. Po prostu ciesz się tą nową interakcją społeczną. To łatwiejsze niż myślisz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.