Mądrość i szamanizm są głęboko powiązane. Szamani są połączeni z naturą i duchem wszystkich rzeczy. Kobieta – szamanka kultywuje swoją mądrość przez wiele pokoleń. One zajmują bardzo prestiżową pozycję w społecznościach tubylczych.
Szamanka działa z duchem i wie, jak działa i się porusza. Tak więc jest osobą, która jest w stanie wyleczyć choroby, które dotykają duszy.
Historycznie szamani są połączeni z naturą i jej ruchami. Uczą się również ziołolecznictwa i medycyny naturalnej oraz chętnie dzielą się swoją wiedzą.
Na pierwszy rzut oka szamani mogą wyglądać na bardzo tajemniczych ludzi. Wynika to głównie z faktu, że są bardzo związani ze wszystkim w swoim otoczeniu. To połączenie osiąga się poprzez ciągłą medytację, a także miłość do wszystkich istot, które rosną i się rozwijają.
Szamani zdobywają wiedzę przez pokolenia. Co to znaczy? Sugeruje to, że uczą się mądrości poprzez kontakt z mędrcami, którzy byli przed nimi. Właśnie z tego powodu przez wiele pokoleń ludzie dzielili się własną wiedzą z dziećmi i wnukami.
Wiedza, którą posiada dzisiejszy szaman lub szamanka, jest znacznie większa niż wiedza szamanów sprzed stu lat. Ludzka mądrość jest budowana i dopracowywana za każdym razem, gdy ktoś ją udostępnia.
Szaman / szamanka to osoba, która gromadzi wiedzę przodków i jest w stanie wykorzystać ją do naprawienia świata.
Szamani w filmach
Mimo, że rzadko są nazywane po imieniu, filmy są pełne postaci, które grają rolę szamana. Zwykle przedstawiane są jako starsi ludzie pełni mądrości. Pokazywani są raczej jako postacie nieco ekscentryczne.
W tych filmach młodzi ludzie nie zawsze traktują rady szamana tak poważnie, jak należy. Z tego powodu często trafiają w skomplikowane sytuacje, których mogliby uniknąć, gdyby posłuchali mędrca.
W rzeczywistości szamanizm jest niemal ekskluzywnie sprawą mężczyzn. Jednak na srebrnym ekranie często nie zwraca się uwagi ten mały haczyk. Oznacza to, że w filmach rolę szamanów często grają kobiety. Oto kilka przykładów kobiet-szamanów w filmach animowanych.
Gramma Tala, szamanka oceanu
W 2016 roku na ekrany wszedł film animowany “Vaiana: Skarb oceanu” w reżyserii Rona Clementsa i Johna Muskera. Opowiada on historię młodej Vaiany, córki wodza wyspy Motunui.
Kiedy wyspa była w zagrożeniu, Vaiana musiała odbyć długą podróż przez ocean. Chciała znaleźć Maui, legendarnego półboga i uzyskać z powrotem serce bogini Te Fiti.
Vaiana zawsze czuła więź z oceanem, nie wiedząc dlaczego. Tylko stara szamanka Tala, jej ekscentryczna babcia, jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Tala była jedyną kobietą w wiosce, która pamiętała skąd pochodzi jej lud.
Tala jest jedyną osobą, która wie, jak rozwiązać duży problem, który panował na wyspie. Ponieważ zna starożytne legendy, jest w stanie poprowadzić Vaianę i popchnąć ją ku jej przeznaczeniu.
Tanana, wiosna w czasie zimy
“Mój brat niedźwiedź” to film z 2003 roku napisany przez Tab Murphy w reżyserii Aarona Blaise’a i Roberta Walkera. Film opowiada historię młodego Kenai, chłopca, który rozpaczliwie pragnie zostać mężczyzną.
Zgodnie ze zwyczajem jego wioski, podczas własnej ceremonii dojrzewania Kenai musi zdobyć totem. Podczas ceremonii, szamanka wioski Tanana dostrzega ten totem, ujawniony przez duchów przodków – totem niedźwiedzia.
Po bezpodstawnym zabiciu niedźwiedzia, duchy przodków zamieniają Kenai w niedźwiedzia za karę. W swoim nowym ciele, Kenai czuje się zagubiony i nie wie, co robić i jak rozwiązać swój problem. Jednak mądra Tanana wkrótce przychodzi mu z pomocą.
Tanana mówi mu, że aby odwrócić zaklęcie, musi udać się na świętą górę. Tanana wyjaśnia także Kenai, że to Sitka, jego niedawno zmarły brat, zamienił Kenai w niedźwiedzia. Gdyby nie szamanka Tanana, chłopiec nigdy nie byłby w stanie dotrzeć do celu i odwrócić zaklęcie.
Mama Odie, królowa na bagnach
“Księżniczka i żaba” to film z 2009 roku. Podobnie jak “Vaiana: Skarb oceanu”, ten film został wyreżyserowany przez Rona Clementsa i Johna Muskera. “Księżniczka i żaba” opowiada historię Tiany, młodej czarnej kobiety, która marzy o otwarciu swojej własnej restauracji.
Na jednym bardzo ważnym przyjęciu Tiana całuje żabę, która okazuje się być zaczarowanym księciem. Jednak z powodu zaklęcia Tiana sama staje się żabą. Wraz z księciem Naveen, zaklętą żabą, musi znaleźć sposób, by złamać zaklęcie.
Podczas podróży Naveen i Tiana spotykają aligatora Louisa, amatora-trębacza. Louis mówi im, że jedyną osobą, która potrafi cofnąć zły czar jest szamanka Mama Odie.
“Nieźle jak na niewidomą 197-letnią kobietę!”
-Mama Odie, “Księżniczka i żaba”-
Mama Odie jest dobrą kapłanką voodoo, która mieszka w Bayoo – bagnie w pobliżu miasta Nowy Orlean. Ludzie mieszkający w Nowym Orleanie i okolicy twierdzą, że Mama Odie to bardzo potężna szamanka.
Mimo, że jest trochę szalona i ekscentryczna, Mama Odie jest pełna mądrości. Próbuje skłonić Tianę i Naveena do znalezienia rozwiązania ich problemu własnymi siłami.
Wolałaby nie rozwiązywać wszystkiego za pomocą jedynie magii. Tiana i Naveen poznają się lepiej i ostatecznie zakochują się.
Wiedza, która przychodzi wraz z wiekiem
Jak widać z tych trzech przykładów, każda kobieta – szamanka chętnie dzieli się swoją wiedzą. Chce widzieć, że ludzie wokół niej są szczęśliwi i osiągają swoje cele. Dlatego te kobiety -szamanki aktywnie interweniują w życie bohaterów i bohaterek.
Te mądre staruszki karmią swoją inteligencję ogromną ilością zdobytych doświadczeń. Większa część ich wiedzy pochodzi ze zrozumienia własnej kultury i jej magicznych komponentów. Jednak prawdziwą mądrość poznają starzejąc się.
Nasze doświadczenia życiowe kształtują nas.
Nie musisz należeć do tubylczej społeczności, aby znaleźć szamańską mądrość. Przyjrzyj się. Jest wielu doświadczonych i mądrych ludzi, którzy chętnie udzielą Ci porad. Musisz tylko słuchać!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- WINKELMAN, M. (2003). Shamanism as Neurotheology and Evolutionary Psychology. American Behavioral Scientist. https://doi.org/10.1177/0002764202045012010
- Harner, M. (1980). The Way of the Shaman. Journal of Psychoactive Drugs.
- Gottlieb, O. R., & Borin, M. R. D. M. B. (2002). Shamanism or science? Anais Da Academia Brasileira de Ciencias. https://doi.org/10.1590/S0001-37652002000100010