Nierówność ekonomiczna ma silny psychologiczny wpływ

Nierówność ekonomiczna ma silny psychologiczny wpływ

Ostatnia aktualizacja: 12 marca, 2019

Nierówność jest obecnie bardzo powszechna, chociaż niektórzy ludzie doświadczają jej częściej, a inni mniej. Ta nierówność dotyczy zarówno pieniędzy, jak i możliwości. To oczywiście wpływa na nasz styl życia, a także na jakość naszego życia. Jednak skutki nierówności nie kończą się na tym. Są też efekty psychologiczne, których musimy być świadomi.

Obecny kontekst życia charakteryzuje się trudnościami i niestabilnością gospodarczą, a także powoduje większe różnice między klasami społecznymi. Oto dlaczego mamy trzy dobrze zdefiniowane klasy: bogaci (ci, którzy mogą mieć co tylko chcą), klasa średnia (ci, którzy mają dużo mniej niż bogaci ludzie) i biedni (ci, którzy nie mają nic). Ekonomia i klasy społeczne mają efekt psychologiczny, o którym będziemy mówić dalej.

Biedne i bogate sąsiedztwo nierówność

Codzienne nierówności

Klasa społeczna, do której należymy wpływa na to, jak postrzegamy rzeczywistość, jak się czujemy i jak się zachowujemy. Ludzie niższej klasy mają skłonność do postrzegania, że ​​wydarzenia wokół nich zależą od sił zewnętrznych, które są poza ich kontrolą. Ci ludzie są bardziej empatyczni i współczujący. Poza tym mają skłonność do robienia miłych rzeczy dla innych, nie oczekując niczego w zamian.

Z drugiej strony, różnica między ilością pieniędzy jaką mają najbiedniejsi ludzie, a zasobami najbogatszych ludzi będzie determinować ekonomiczną nierówność społeczeństwa. Tak więc, jeśli bogaci mają 20 razy więcej pieniędzy niż biedni w jednym społeczeństwie i 1000 razy więcej w innym, pierwsze społeczeństwo będzie miało mniej nierówności ekonomicznej niż drugie. Podobnie, ludzie z bardziej nierównych społeczeństw są bardziej nieufni, bardziej konkurują o zasoby gospodarcze i popierają nierówność ekonomiczną.

Nierówność klas społecznych

Wszyscy dorastamy w zdeterminowanej klasie społecznej. W rzeczywistości większość z nas zawsze będzie żyła w klasie społecznej bardzo podobnej do tej, w której dorastaliśmy. Dlatego rozwijamy sposób myślenia, odczuwania i działania, który jest bardzo podobny do tego, jaki mają ludzie wokół nas. To z kolei określa sposób, w jaki odnosimy się do innych ludzi.

Osoby niższej klasy zazwyczaj żyją w niepewnych środowiskach, miejscach, w których czują się bardzo podatni na złe rzeczy a do tego często się boją. To prowadzi ich do przekonania, że ​​ich działania i możliwości, nie zależą od nich ale od sił zewnętrznych, nad którymi nie mogą zapanować. Zasadniczo są bardziej wrażliwi na kontekst.

Ludzie wyższej klasy mają więcej zasobów ekonomicznych i wyższą hierarchię społeczną. Żyją w społeczeństwach o większym bezpieczeństwie, wolności wyboru i stabilności. Dlatego ci ludzie uczą się dostrzegać, że mają zdolność wpływania na kontekst i w przeciwieństwie do osób niższej klasy, stają się bardziej wrażliwi na to, co inni o nich myślą.

Chociaż niższa klasa rozwija większą empatię, ludzie z wyższych warstw są bardziej precyzyjni, jeśli chodzi o identyfikację emocji odczuwanych przez ludzi, z którymi wchodzą w interakcje (empatia poznawcza).

Mapa nierówności

Nierówność ekonomiczna

Nierówność ekonomiczna jest konsekwencją podziału środków w społeczeństwie. Dystrybucja może być bardziej egalitarna lub bardziej nierówna.

Na pierwszy rzut oka widać, że ludzie z niższych klas doświadczają większych trudności w nierównych społeczeństwach. Mogą przechodzić takie problemy jak otyłość, niechciana ciąża, nadużywanie substancji i wyższe wskaźniki przestępczości. Są jednak również kwestie psychologiczne, które musimy wziąć pod uwagę.

Ludzie żyjący w bardziej nierównych społeczeństwach są bardziej nieufni. Dlatego też zachowują się niegrzecznie wobec innych i mniej angażują się w działania społeczne. Z drugiej strony istnieje znacznie większa konkurencyjność w bardzo nierównych społeczeństwach. Kiedy ludzie czują się niedoceniani, często zdarza się, że doświadczają wysokiego poziomu niepokoju, zwłaszcza gdy mają niski status. Niektórzy próbują tego uniknąć, oceniając samych siebie w bardziej pozytywny sposób.

Ostatecznie, równe społeczeństwa są najlepszymi, w których można żyć. Oferują wiele korzyści. Ponadto, klasy społeczne są bardziej podobne w równych społeczeństwach.

Najgorszą częścią nierówności społecznych jest to, że im większa nierówność w danym kraju, tym bardziej prawdopodobne, że jego mieszkańcy będą woleli bardziej nierówne społeczeństwo i będą mniej martwić się o problemy, jakie może to przynieść.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.