Mężczyźni z brodą - dlaczego są tak atrakcyjni?

Mężczyźni z brodą - dlaczego są tak atrakcyjni?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Tu nie chodzi o modę ani o aktualne trendy w stylu. Mężczyźni z brodą po prostu pociągają kobiety – to niezaprzeczalny fakt. Dlaczego tak jest?

Część decyzji co do tego, jakiego partnera sobie wybrać, kierowana jest instynktem przetrwania jako gatunek. Zdaje się, że w naturalny sposób podlegamy temu prawu na równi z innymi istotami żywymi. Podążając za tą hipotezą, mężczyźni z brodą mogą wykazywać silniejsze geny, przez co zdają się atrakcyjniejsi.

Oczywiście, gdy rozglądamy się za partnerem, bierzemy pod uwagę również inne czynniki. Niezmienny jest jednak czynnik brody, która wciąż tak samo kusi i pociąga… Dowiedz się nieco więcej!

Mężczyźni z brodą i ich atrakcyjność czyli pogonofilia

Być może pod koniec tego artykułu nie będziesz już pamiętać tego słowa, ale jest bardzo prawdopodobne, że utożsamisz się z osobami nim określanymi.

Termin pogonofilia oznacza szczególny pociąg do osób z brodą. Niektórzy mogą uważać, że chodzi tu tylko o tendencję z ostatnich kilku lat, z powodu trendów panujących wśród aktorów, modeli i piosenkarzy, którzy postanowili zaprzestać golenia i zapuścić zarost.

Mężczyzna z brodą

Owszem, mężczyźni z brodą stanowią element mody ostatnich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że już od wieków to broda właśnie odróżnia chłopców od mężczyzn. W rzeczywistości mężczyźni z brodą wyglądają nawet na nieco starszych, niż są, ponieważ dodaje im ona powagi.

Co ciekawe, gdy bliżej przyjrzymy się starożytnej mitologii, okaże się, że nawet wielu bogów było obdarzonych pokaźną brodą.

Również w dzisiejszych czasach, w reklamach i mediach bardzo silnie uformowany jest obraz mężczyzny brodatego, nieodłącznie powiązany z jego silnie rozwiniętą seksualnością. Pogonofilia kwitnie, gdziekolwiek się obejrzymy. Nie dziwi już obraz mężczyzny, który – podobnie jak kobieta – spędza w łazience przed lustrem długie godziny. Pięlegnacji brody panowie poświęcają naprawdę dużo uwagi.

Broda – co mówi o Tobie?

Nasz wygląd wewnętrzny wiele ujawnia na temat nas samych i naszej osobowości. Być może wcale nie nosisz brody po to, żeby błyszczeć, pociągać lub przypominać aktora prosto z Holywood. Może po prostu uważasz, że dobrze w niej wyglądasz lub ją lubisz.

Okazuje się jednak, że owłosienie twarzy może wywoływać reakcje we wszystkich, którzy Cię otaczają. Mamy tu na myśli nie tylko panie, ale również mężczyzn znajdujących się w Twoim otoczeniu. W życiu zawodowym na przykład, jest bardzo prawdopodobne, że szef lub przełożony z pokaźną, starannie zadbaną brodą będzie postrzegany jako profesjonalista bardziej niż osoba z twarzą dziecka.

Mężczyźni z brodą emanują bowiem spokojem, doświadczeniem, umiejętnościami i dyscypliną niezbędną do tego, by zadbać o swój wizerunek. Są to cechy cenne w życiu zawodowym. Broda może pomóc szczególnie wtedy, gdy osoba przełożona jest młoda i potrzebuje dodać sobie nieco powagi.

Co więcej, broda jest od wieków, niezmiennie symbolem męskości. Ma ją mężczyzna, a nie kobieta, stanowi więc męski atrybut. Kobiety z kolei bardzo to pociąga, choć nie do końca wiedzą dlaczego.

Czy zdajesz sobie na przykład sprawę z tego, że jeśli zarost rośnie szybciej, świadczy to o większym stężeniu hormonów testosteronu w organizmie. Oprócz statusu osoby dojrzałej, dodaje to doświadczenia oraz męstwa.

Reakcje na brodę u mężczyzny są bardzo różne. Niektóre czują się nią onieśmielone lub nawet nieco przestraszone, ponieważ podbródek wydaje się wtedy jeszcze szerszy. Jednocześnie jednak budzi ona ciekawość i pożądanie.

Obfite owłosienie twarzy wiąże się często z siłą, witalnością i ochroną. Niezależnie od tego, jak bardzo płeć piękna by temu zaprzeczała, panie lubią mężczyzn, którzy chroniliby je przed zagrożeniami, tak jak dzieje się to w książkach i filmach romantycznych.

Broda jako symbol wiedzy i doświadczenia

Obraz męskości, podobnie jak wizerunek kobiety, nieustannie ewoluuje z biegiem lat. W dawnych czasach mężczyźni z brodą byli postrzegani jako zahartowani, silni i ciężko pracujący. Nie mieli czasu na zadbanie o taką drobnostkę jak golenie się, stąd pokaźna broda.

Okazuje się jednak, że broda u mężczyzny może również być symbolem wiedzy i doświadczenia, oraz inteligencji. Przykładem tego jest chociażby Gandalf, postać z filmu i książki “Władca Pierścieni”. Jego długa, biała broda nie pojawia się przez przypadek.

Gandalf

Można powiedzieć, że mężczyźni z brodą jakich widzimy aktualnie stanowią wersję 2.0 starodawnych brodaczy. Obecnie zazwyczaj widzi się brody nieco krótsze, ujednolicone, na policzkach i podbródku. Towarzyszy temu specyficzny rodzaj uczesania.

Ten rodzaj odpowiednio utrzymanej brody świadczy nie tylko o odpowiednim dbaniu o siebie, ale też o pewnych umiejętnościach mężczyzny ją utrzymującej. Bądź o dysponowaniu wystarczającymi środkami do tego, by powierzyć jej pielęgnację wyspecjalizowanej osobie. Tak czy inaczej jest to pozytywny objaw, który zwiększa tylko atrakcyjność mężczyzny w oczach kobiet.

Odniesienia naukowe

Jeżeli sięgniemy do literatury, możemy natknąć się na badanie przeprowadzone na University of Wales. Opublikowano je w czasopiśmie naukowym Evolution & Human Behaviour. Potwierdza ono, iż mężczyźni z brodą pociągają większość kobiet.

W badaniu uczestniczyło 351 kobiet, którym zaprezentowano cztery zdjęcia zawierające 177 heteroseksualnych mężczyzn. Na każdym ze zdjęć mężczyźni mieli brodę n różnym etapie wzrostu: bez brody, pięć dni, dziesięć dni i na ostatnim, znacznie dłuższa broda, zapuszczana przez wiele dni.

Osoba odpowiedzialna za nadzorowanie badań naukowych, Barnaby J. Dixon oraz Robin C. starannie analizowali reakcje kobiet na różne fotografie. Wnioski były proste – najatrakcyjniejszy w oczach pań jest średni rozmiar brody – czyli zarost około dziesięciodniowy. 

Co więcej, wyciągnięto wnioski, iż mężczyźni z bardzo gęstą brodą byli nieco mniej atrakcyjni, ale za to panie postrzegały ich jako potencjalnie lepszych ojców, ponieważ bujny zarost stwarzał wrażenie mężczyzny – obrońcy i żywiciela rodziny.

Takie właśnie konkluzje wyciągnięto na podstawie przeprowadzonych badań. Choć z całą pewnością interpretacji mogłoby być znacznie więcej…

A Ty, Drogi Czytelniku, co o tym sądzisz – dlaczego kobiety kochają mężczyzn z brodą?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.