Świadome oddychanie i jego wpływ na mózg

Świadome oddychanie i jego wpływ na mózg
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twoje oddychanie może wywierać wpływ na Twoje ciało. Świadome oddychanie może pomóc Ci odnaleźć równowagę i wewnętrzny spokój.

Oddychanie to proces naturalny dla każdej żyjącej istoty. Niektórzy ludzie oddychają przez nosy, inni przez usta, zaś inni wciągają i wypuszczają powietrze wykorzystując obie te drogi jednocześnie. Każdy oddycha w inny sposób.

Kiedy zwrócisz uwagę na swój sposób oddychania, zorientujesz się, że nie zawsze wygląda ono tak samo. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wpływ jaki świadome oddychanie wywiera na Twój mózg.

Oddychanie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala Ci dowiedzieć się jak w danym momencie czuje się Twoje ciało, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Jeśli oddychasz ciężko, zapewne znajdujesz się pod wpływem stresu, jesteś zła lub bardzo szczęśliwa. Jednak kiedy Twój oddech robi się głębszy i wolniejszy, pewnie jesteś spokojna i rozluźniona.

Oddychająca głęboko kobieta

Sposób, w jaki porusza się Twoja przepona, może pomóc Ci zrozumieć co czujesz. Zapamiętaj to i dowiedz się w jaki sposób oddychanie wpływa na mózg.

“Weź głęboki wdech, aby Twój umysł powrócił do domu Twojego ciała.”

-Thich Nhat Hanh-

Różnice między świadomym a nieświadomym oddychaniem

Normalne oddychanie, znane również jako oddychanie nieświadome lub oddychanie obojczykowe, to nieświadomy proces, który pozwala dokonywać wymiany gazów w organizmie. Dostarcza ciału tlen, dzięki czemu umożliwia przeprowadzanie międzykomórkowych przemian materii.

Poza tym oddychanie wiąże się z autonomicznym układem nerwowym, który reguluje reakcje ciała niezależne od woli.

Medytująca para - świadome oddychanie

Z kolei świadome oddychanie lub oddychanie przez przeponę nie tylko przyspiesza i poprawia oddychanie. Oprócz tego wywiera wpływ na mózg i pomaga stworzyć przestrzeń pełną rozluźnienia, spokoju i poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego.

Główna różnica w świadomym oddychaniu polega na nieświadomym przejściu z oddychania klatką piersiową do oddychania przeponą.

Oddychanie przeponą zwiększa objętość i ciśnienie tlenu, który wypełnia Twoje płuca, wykorzystując wszystkie znajdujące się w nich pęcherzyki powietrzne i uwalniając duże ilości dwutlenku węgla z Twojego ciała. Poza tym jest również w stanie aktywować Twój układ przywspółczulny, który zarządza rozluźnieniem ciała i uczuciem spokoju.

“Uczucia przychodzą i odchodzą jak chmury na wietrznym niebie. Świadome oddychanie jest moją kotwicą.”

-Thich Nhat Hanh-

Świadome oddychanie i jego wpływ na mózg

Oddychanie może wpływać na stan mózgu na różne sposoby. Świadome oddychanie może zwiększać pojemność życiową dzięki lepszemu dotlenianiu komórek, tkanek, kontrolowaniu ciśnienia tkanek i stymulowaniu syntezy trifosforan adenozyny (ATP), który sprawia, że życie komórkowe staje się możliwe.

Każda z tych zmian zachodzi ponieważ świadome oddychanie poprawia ciśnienie krwi. Poza tym ten rodzaj oddychania poprawia również dopływ krwi do mózgu, a tym samym wzmacnia połączenia między neuronami.

Należy zwrócić uwagę na kilka badań, które wykazały, że jeśli świadome oddychanie jest stosowane jako technika medytacji, mózg uprawiającej je osoby staje się większy. Krótko mówiąc, wpływ oddychania na mózg widać w zmianach zachodzących w korze przedczołowej, w obszarach związanych z uwagę i sposobem przetwarzania informacji czuciowych.

“Głębokie oddychanie przynosi głębokie myślenie, zaś płytkie oddychanie przynosi płytkie myślenie.”

-Elsie Lincoln Benedict-

Kobieta oddychająca na mrozie

Świadome oddychanie stymuluje również nerw błędny. Poza tym z każdym wdechem i wydechem zwiększa działanie układu przywspółczulnego oraz zmniejsza aktywność autonomicznego układu nerwowego. Jak możesz osiągnąć stan rozluźnienia? Niewielka zmiana wywołuje zwiększenie produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który informuje Twój mózg jak ma się zrelaksować.

Podsumowując, świadome oddychanie pomoże Ci osiągnąć równowagę w Twoim ciele. Poza tym może również poprawić działanie Twojego układu neuroendokrynologicznego, pokarmowego, krążeniowego, neurochemicznego oraz nerwowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baigorri, G., JA., Lorente, B. (2005). Oxigenación tisular y sepsis. Medicina Intensiva, 29(3), 178-184.

  • Benson, H., & Klipper, M. Z. (1975). The relaxation response. New York: Morrow,1-158

  • Brassard, P., Ainslie, P. N., & Secher, N. H. (2014). Cerebral oxygenation in health and disease. Frontiers in physiology, 5, 458.

  • Canet, J. (2006) Fisiología respiratoria. Extraído el 08 de abril, 2049 de http://www.scartd.org/arxius/fisioresp06.pdf

  • Everly, G. (1989): A clinical guide to the treatment of the human stress response. Nueva York: Plenum. 3 – 187.
  • Lara, M. A. (2019). Beneficios de la Respiración consiente contra la ansiedad generalizada y el estrés.

  • Lodes, H. (1990). Aprende a respirar. Barcelona: Integral. 56 –  75.
  • Manoj, K., Bhasin., Jeffery, A., Dusek., Bei-Hung, Chang, Marie, G.,Joseph, John,W., Denninger., Gregory,L., Fricchione, Herbert B.,Towia,A., Libermann. (2013). Relaxation Response Induces Temporal Transcriptome Changes in Energy Metabolism, Insulin Secretion and Inflammatory Pathways. PloS one, 8(5), e62817.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.