Ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci się zrelaksować

W obliczu ataków stresu, złości i niepokoju oddychanie może być naszym najlepszym sprzymierzeńcem w kontrolowaniu siebie.
Ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci się zrelaksować
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Ćwiczenia oddechowe. Stres jest jednym z największych problemów współczesnego życia. Wielu z nas nieustannie żyje w pośpiechu, czuje się wyczerpanymi i przytłoczonymi wszystkim. Dlatego teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest nauczenie się ćwiczeń oddechowych, które pomogą Ci się zrelaksować.

Ludzie od tysięcy lat łączą oddychanie i relaksację. Według ekspertów ludzie w świecie zachodnim nie oddychają właściwie.

To prowadzi do wielu problemów, zarówno dla naszego emocjonalnego, jak i fizycznego zdrowia. W tym artykule pokażemy najlepsze ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci się zrelaksować. Będziesz mógł zacząć robić je sam już od dziś.

Kobieta ćwicząca oddech.

Czy każdy może ćwiczyć oddychanie?

Niektórzy uważają, że musisz nauczyć się dyscypliny, takiej jak joga czy medytacja, aby móc używać oddychania jako metody relaksacji. Ale nic nie może być dalsze od prawdy. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu każdy może cieszyć się korzyściami związanymi z oddychaniem.

Jedyne, co musisz zrobić, to poświęcić trochę czasu każdego dnia, aby wykonywać ćwiczenia oddechowe, którym przyjrzymy sie poniżej. W większości przypadków, wykorzystując pięć minut dziennie, aby wykonać wybrane przez ciebie ćwiczenie, w zupełności wystarczy, aby zacząć dostrzegać korzyści.

Trzy najlepsze ćwiczenia oddechowe

W tym artykule nauczysz się trzech ćwiczeń oddechowych. Każde z nich zostało sprawdzone przez tysiące ludzi na całym świecie. Oto one:

  • Alternatywne oddychanie przez nos.
  • Trzystopniowe oddychanie.
  • Liczenie oddechów.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę zanim zaczniesz

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tych trzech ćwiczeń, musisz je wykonać we właściwy sposób. Oto, jak to zrobić:

  • Zajmij wygodną pozycję. Może to być leżenie na plecach lub siedzenie prosto.
  • Noś luźną odzież, która nie ogranicza żadnej części ciała i pozwala na swobodne poruszanie.
  • Wykonuj ćwiczenia gdzieś, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. W miejscu wolnym od hałasów i zakłóceń.
  • Staraj się wypełniać przeponę, gdy oddychasz, zamiast podnosić ramiona. To jest tak zwane głębokie oddychanie.
Kobieta na polu.

Ćwiczenie 1: Alternatywne oddychanie przez nos

Pierwsze ćwiczenie oddechowe, które pomoże Ci się zrelaksować jest jedynym, w którym powietrze dostaje się i wychodzi przez nos, bez użycia ust. Podstawową ideą tego jest wdychanie przez jedno nozdrze i wydychanie przez drugie. Zmieniasz kolejność przy każdym oddechu.

Aby to zrobić, po prostu wykonaj następujące proste czynności:

  • Gdy znajdziesz się w wygodnej pozycji i miejscu wolnym od zakłóceń, podnieś dominującą rękę do nosa. Użyj jej, aby uszczypnąć nozdrza, przy pomocy palca wskazującego i kciuka.
  • Zakryj prawą dziurkę jednym palcem i wdychaj powietrze lewą. Weź długi, głęboki oddech. Następnie zakryj lewe nozdrze i odsłoń prawe przez które wypuścisz powietrze.
  • Przy następnym oddechu zacznij od wdechu przez prawe nozdrze, a następnie wydychając powietrze lewym. Naprzemiennie wykonuj oddechy przez pięć minut.

Ćwiczenie 2: Trzystopniowe oddychanie

Drugie ćwiczenie obejmuje trzy różne fazy oddychania: wdychanie, wstrzymywanie powietrza i wydychanie. Dzielenie faz w ten sposób pomaga uzyskać większą kontrolę nad oddychaniem. Może także umożliwić Ci głębsze oddychanie.

Kluczem do prawidłowego zrobienia tego ćwiczenia jest wykonanie każdego etapu proporcjonalnie do pozostałych. Jeśli więc wdychasz przez dwie sekundy, powinieneś trzymać powietrze przez cztery, a wydech ma trwać sześć sekund.

Kobieta na łonie natury.

Ćwiczenie 3: Liczenie oddechów

Ostatnie ćwiczenie oddechowe wymaga pewnej uważności. Jest to technika, która może pomóc Ci być bardziej obecnym, zarówno gdy ćwiczysz oddech, jak i w codziennym życiu.

Oto pomysł: kiedy już będziesz gotowy do rozpoczęcia ćwiczenia, zacznij wdychać i wydychać w powolny, kontrolowany sposób. Ale za każdym razem, gdy oddychasz, dodaj jeden punkt do licznika w swoim umyśle. Twoim celem jest dotarcie do stu oddechów z rzędu bez rozpraszania uwagi.

To może wydawać się łatwe na papierze, ale tak naprawdę nie jest zbyt proste. Mimo to, nawet jeśli nie zbliżysz się do setek wdechów, wykonanie tego ćwiczenia pomoże Ci się zrelaksować i poczuć bardziej obecnym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.