The Lost Mariner: co warto wiedzieć o tym filmie?

The Lost Mariner: co warto wiedzieć o tym filmie?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2020

The Lost Mariner” to ciekawy i poruszający film. Opowiada historię mężczyzny, który ze względu na swoje różne problemy, musiał stawić czoła skutkom płynącym ze spożywania dużych ilości alkoholu przez wiele lat.

The Lost Mariner” (2014) to niezwykle fascynujący film, chociaż jego główny bohater boryka się z prawdziwą tragedią.

To historia o tym, w jaki sposób alkoholizm może odbijać się na funkcjach poznawczych jednostki. W niektórych przypadkach takie konsekwencje nie pojawiają się szybko, ale raczej są długoterminowe.

Oliver Sacks
Oliver Sacks

Główny bohater filmu to Jimmie G. Osoby, które go znały, twierdziły, że był inteligentny, przyjazny, dobrze się z nim rozmawiało i był pełen życia. Na pierwszy rzut oka nie wydawało się, że cokolwiek odróżniało go od innych. Zazwyczaj był spokojny i uprzejmy.

Jednak znalazł się w domu opieki z enigmatyczną notatką, która nie zdawała się do niego pasować. Opisywała go jako kogoś, kto jest “bezradny, szalony, zagubiony i zdezorientowany”. Było widać, że potrzebuje leczenia neurologicznego. Na szczęście dr Oliver Sacks, niezwykle wrażliwy i otwarty mężczyzna, był gotów mu pomóc.

Konsultacja, która rzuciła światło na problem

Pierwsza konsultacja z dr Sacksem była całkowicie normalna. Jimmie G. mówił z radością i entuzjazmem o swojej przeszłości. Pracował jako radiotelegrafista w marynarce wojennej i był zastępcą dowódcy na okrętach podwodnych. Ten fakt napawał go dumą i wiązał się ze wspaniałymi wspomnieniami.

Główny bohater filmu posiadał wiele istotnych informacji o swoim rodzinnym mieście. Zaproponował nawet, że stworzy mapę i wyrażał się z czułością o tym mieście. Poza tym mówił o swojej szkole, miłości do matematyki, a nawet przypomniał sobie numery telefonów z dzieciństwa.

Jednak najchętniej mówił o swoich doświadczeniach w marynarce wojennej. Opowiedział Sacksowi o misjach, które wykonywał w przeszłości. Oprócz tego wspomniał, że chciał dalej tam pracować, ale zamiast tego zdecydował się pójść do college’u.

Neurolog zauważył coś bardzo specyficznego dotyczącego sposobu, w jaki Jimmie opowiadał historie z przeszłości. Zazwyczaj gdy mówił o swoim dzieciństwie, używał czasu przeszłego. Jednak kiedy odnosił się do marynarki wojennej, mówił o niej używając czasu teraźniejszego, jakby nadal w niej był.

“The Lost Mariner” i pamięć

Kiedy neurolog zauważył te osobliwości, posłuchał swojej intuicji i zapytał Jimmiego który według niego mają rok. Zdziwiony pacjent odparł: “To oczywiste, że 1945”. Potem dodał: “Wygraliśmy wojnę!”. Słysząc tą dziwną odpowiedź, dr Sacks zapytał go o jego wiek. Jimmie, ponownie zaskoczony, odparł, że ma 19 lat, a niedługo skończy 20.

Widać było, że Jimmie był zagubiony. Kierując się przeczuciem, neurolog wziął do ręki lustro i postawił je przed nim. Chciał, aby mężczyzna przekonał się na własne oczy, że jego włosy były białe, a twarz pomarszczona, co oznaczało, że zdecydowanie nie miał 19 lat.

Lustro w filmie "The Lost Mariner"

Dr Sacks chciał szybko skonfrontować się z pacjentem odnośnie jego błędu. Jednak jego działania przyniosły zaskakujące skutki. Jimmie był zszokowany i nie uwierzył w to, co zobaczył w lustrze. Myślał, że jest to jakiś żart albo zły sen. Zaczął się nawet zastanawiać, czy nie wariuje.

Stwierdził, że obraz, który zobaczył w lustrze, nie odpowiadało choćby w najmniejszym stopniu jego własnemu wyobrażeniu o sobie samym.

Odkrywczy fakt

Neurolog zrozumiał jego zagubienie i skierował rozmowę na inny temat. Z łatwością sprawił, że Jimmie zapomniał o lustrze i swoim odbiciu. Później lekarz wyszedł na chwilę. Kiedy wrócił, Jimmie nie był w stanie go rozpoznać. Wydawało się, jakby nigdy wcześniej go nie widział. Dzięki temu Sacks zorientował się, co może się dziać.

“The Lost Mariner” to film, który porusza problem nazywany “amnezją następową”. Cechuje go brak możliwości sortowania wspomnień krótkoterminowych. Osoby nim dotknięte pamiętają wszystko, co zdarzyło się przed pojawieniem się amnezji, ale nie są w stanie przypomnieć sobie tego, co zdarzyło się pięć minut temu. Właśnie to dotknęło Jimmiego.

Po wypytaniu Jimmiego o jego przeszłość, Olivier odkrył, że jego pacjent przez wiele lat pił alkohol. To zniszczyło jego mózg, wywołując problem nazywany zespołem Wernickego-Korsakowa.

Problem ten może pojawić się u każdej osoby, która spożywa duże ilości alkoholu, ponieważ alkohol zmienia metabolizm i uszczupla rezerwy witaminy B1. Tym samym wywiera wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

“The Lost Mariner” to film, który opowiada nie tylko o niespotykanym schorzeniu neurologicznym, ale również o ludzkiej tragedii. Brak krótkoterminowej pamięci oznacza brak życia. Pamięć stanowi kluczową część tożsamości każdego człowieka. Brak umiejętności przechowywania wspomnień doprowadza do wpadnięcia w próżnię, w której czas stoi w miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palacios-Sánchez, L., Botero-Meneses, J. S., Guerrero-Naranjo, A., Vélez, M. C., & Mora-Muñoz, L. (2017). Oliver Sacks, maestro y divulgador de la Neurología: reflexión. Iatreia, 30(2), 230-237.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.