Skuteczne wsparcie emocjonalne, cudowny środek przeciwbólowy

Wsparcie emocjonalne jest formą podtrzymania. Dzięki niemu możemy wybrać inną perspektywę a nawet jeśli jej nie mamy, poczujemy się lepiej.
Skuteczne wsparcie emocjonalne, cudowny środek przeciwbólowy
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czasami potrzebujemy poczuć się otuleni, ochronieni, mając poczucie, że nic nam się nie stanie. Być może wystarczyłby uścisk, uśmiech, myśl lub kilka ciepłych słów… W głębi duszy potrzebujemy bowiem czegoś, co posłuży jako skuteczne wsparcie emocjonalne.

Chodzi właściwie o pewien mechanizm bezpieczeństwa. Coś, co nas chroni, gdy okoliczności stanowią dla nas zagrożenie lub nie są takie, jak sobie życzymy.

Takie skuteczne wsparcie emocjonalne może wynurzyć się z naszego wnętrza, ale możliwe jest również, że pochodzi od kogoś, kogo głęboko doceniamy. Czasami możliwość zwrócenia się do takiej osoby wystarcza, aby uwolnić nasz lęk. A w niektórych przypadkach, również olbrzymi ciężar, który nosimy na plecach.

Zobaczmy, jakie rodzaje wsparcia emocjonalnego istnieją i jakie mogą nam przynosić korzyści. Czas na zgłębienie tego tematu.

„W życiu potrzebujemy kogoś, kto nas wesprze. Poczucie, że mamy schronienie, pomaga nam drążyć naszą drogę z większym spokojem i harmonią”.

Skuteczne wsparcie emocjonalne: co to jest?

Skuteczne wsparcie emocjonalne pomaga nam czuć się lepiej, gdy się czegoś obawiamy lub gdy jesteśmy czymś przytłoczeni. Jest jak specjalne rusztowanie, którego potrzebujemy, aby wyjść z trudnych sytuacji.

To osoby, które nas motywują, towarzyszą nam i kochają nas. Takie, które nie wahają się uścisnąć ręki, gdy szara perspektywa wchodzi w kadr naszego życia.

Skuteczne wsparcie emocjonalne

Wsparcie nie polega jednak na metodzie ucieczki lub rozproszenia odpowiedzialności. To raczej sposób na stawienie czoła problemom przy użyciu miłości. Dzięki takiemu wsparciu możemy się odbić od dna, nauczyć się czegoś z tej sytuacji i zmierzyć ze samym sobą.

Kiedy jesteśmy młodzi, nasi rodzice, krewni lub opiekunowie są tymi, którzy zapewniają nam takie skuteczne wsparcie emocjonalne. W miarę dorastania uczymy się, jak znaleźć je u innych ludzi, a nawet w niektórych zajęciach lub w naturze.

Dlaczego skuteczne wsparcie emocjonalne jest takie ważne?

Skuteczne wsparcie emocjonalne jest niezbędne, ponieważ jeśli go brakuje, możemy stracić poczucie sensu życia. Możemy również nawiązać toksyczne relacje lub poczuć pustkę zarówno wewnątrz siebie jak i wokół nas.

Na przykład, jeśli dziecko nie otrzyma potrzebnej mu opieki emocjonalnej, doprowadzi to do problemów w różnych dziedzinach. Zaburzenia te mogą być fizyczne i emocjonalne, zarówno krótko-, jak i długoterminowe.

Dlatego skuteczne wsparcie emocjonalne jest głównym czynnikiem prawidłowego rozwoju we wczesnym dzieciństwie. Pomaga nam się zdrowo rozwijać i rosnąć, szczególnie emocjonalnie.

W rzeczywistości, zgodnie z artykułem „Przywiązanie jako główny czynnik ochronny wczesnego dzieciństwa”, zarówno opieka nad dziećmi, jak i udzielane im wsparcie emocjonalne przyczyniają się do rozwoju pewniejszej siebie, bardziej odpowiedzialnej i zaangażowanej osobowości.

Wsparcie społeczne może mieć nawet kluczowe znaczenie dla rozwoju fizycznego. Pokazują to Pacora, Capcha, Esquivel, Ayala, Ingar i Huiza w swoim artykule „Społeczna i emocjonalna deprywacja matki wiąże się z anatomicznymi i funkcjonalnymi zmianami u płodu i noworodka”.

Według tego badania brak wsparcia afektywnego lub społecznego ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i na zdrowie w okresie okołoporodowym. Dlatego wsparcie emocjonalne, z jakiego mogła korzystać nasza matka, mogło wpłynąć na naszą jakość życia.

Jak znaleźć skuteczne wsparcie emocjonalne?

Chociaż pierwsze wsparcie emocjonalne zapewniają nasi rodzice i ci, którzy się nami opiekują, nie oznacza to, że na tym się kończy. W rzeczywistości istnieją różne inne sposoby uzyskania wsparcia emocjonalnego. Niektóre z nich wymieniamy poniżej:

Malowanie
  • Nawiązywanie relacje z innymi. Jeśli budujemy zdrowe relacje, możemy liczyć na innych, kiedy ich potrzebujemy i budować emocjonalne więzi wsparcia.
  • Dobra komunikacja z samym sobą. Poznawanie siebie jest pomostem do dobrego zarządzania emocjonalnego.
  • Ćwiczenia fizyczne. Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniamy endorfiny, grupę hormonów, które pomagają nam czuć się szczęśliwszymi.
  • Poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Psychologowie i psychiatrzy są bardzo pomocni w łagodzeniu bólu. Ponieważ są ekspertami w dziedzinie emocji, zachowań i procesów poznawczych, mogą poprowadzić nas w zarządzaniu emocjami.

Inne rodzaje działań mogą również działać jak skuteczne wsparcie emocjonalne. Na przykład czytanie książki lub nawet zajmowanie się jakąś dziedziną sztuki może być narzędziem, które pomaga nam odmienić nasze lęki.

Korzyści z cudownego pochłaniacza bólu

Kiedy czujemy się wyczerpani, nasze siły słabną i nie jesteśmy w stanie dostrzec prawie żadnego światła wokół nas. Właśnie w takich momentach najbardziej potrzebujemy naszego wsparcia emocjonalnego. Jakie konkretne korzyści możemy dzięki niemu uzyskać?

  • Zwiększa nasze zaufanie.
  • Zmniejsza ryzyko bólu.
  • Poprawia więzi z samym sobą, z innymi osobami i z przyrodą.
  • Wspomaga procesy organizacji doświadczeń
  • Uwalnia napięcia.
  • Zwiększa motywację
  • Pozwala cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa.

Chociaż początkowo skuteczne wsparcie emocjonalne nie należy do naszej odpowiedzialności, w miarę rozwoju możemy go szukać sami. To niesamowite, że można go znaleźć na wiele sposobów i poznać wszystkie zalety z posiadania takiej pomocy.

Kiedy takie skuteczne wsparcie emocjonalne istnieje w naszym życiu, mamy miejsce lub osobę, które pomagają znaleźć ulgę, albo zrzucić z siebie cały ciężar, który nosimy. To okoliczność, w której możemy zaakceptować to, co się nam przydarza, aby następnie zmienić naszą perspektywę i zacząć się zmieniać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez, M.A.C (2011). El apego como principal factor protector de la primera infancia. Margen: revista de trabajo social y ciencias sociales, 61, 9-5.

  • Pacora, P., Capcha, E., Esquivel, L., Ayala, M., Ingar, W. & Huiza, L. (2005). La privación social y afectiva de la madre se asocia a alteraciones anatómicas y funcionales en el feto y recién nacido. Anales de la Facultad de Medicina, 66 (4) , 282-289.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.